Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Magnolia gwieździsta - gwiazda wiosennego ogrodu. Pielęgnacja i uprawa

Magnolia to prawdziwa ozdoba ogrodu, która cieszy oczy swoim spektakularnym wyglądem. Z kolei magnolia gwieździsta jest jedną z mrozoodpornych odmian tej ciekawej rośliny, która dorasta do około 2–3 metrów wysokości, dumnie prezentując swoją bujną koronę. Jak wygląda ten biały jak śnieg w okresie kwitnienia krzew i jak przebiega uprawa magnolii gwieździstej? Poznaj tajniki pielęgnacji, które pozwolą jej z roku na rok prezentować się jeszcze piękniej.

Magnolia gwieździsta - gwiazda wiosennego ogrodu. Pielęgnacja i uprawa
Jak wygląda magnolia gwieździsta i jak szybko rośnie? To biały, rozłożysty krzew, który już w kwietniu jest cały skąpany w bieli niezliczonych płatków. Fot. ursula1964/123rf.com

Spis treści:

Jak wygląda magnolia gwieździsta i jak szybko rośnie?

Magnolia gwieździsta jest jedną z najpopularniejszych odmian tego bujnie kwitnącego krzewu, występujących w Polsce. Jak wygląda magnolia gwieździsta? Pokrywają ją piękne białe kwiaty, dzięki którym stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. Krzew rośnie dosyć wolno i charakteryzuje się gęstą, piramidalnie ukształtowaną koroną. Może osiągać nawet 3 metry wysokości.

Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi kwiatów. Choć są one białe, to w pąku przybierają barwę jasnoróżową, co przywodzi na myśl skojarzenie z gwiazdą. Kwiaty nie tylko pięknie się prezentują, lecz także intensywnie pachną. Obficie kwitnąca magnolia gwieździsta urzeka urokiem swoich licznych, wielopłatkowych kwiatów już w kwietniu – to okaz, który ze wszystkich jej podobnych zakwita najwcześniej i to już w pierwszych latach od posadzenia rośliny.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy magnolia słabo kwitnie? Zadbaj o dobre nawożenie i ściółkowanie

Odmiany magnolii gwieździstej warte uwagi

Jakie odmiany magnolii gwieździstej warto wprowadzić do swojego ogrodu? Urokliwa jest odmiana 'Rosea', która zachwyca różowo wybarwionymi płatkami od spodu. To odmiana bardzo odporna na mróz, która dorasta do około 2 metrów.

Popularna i warta uwagi jest także odmiana 'Royal Star'. Choć na jej kwitnienie trzeba poczekać dłużej niż na inne, to finalnie zachwyca obfitym kwitnieniem i długo utrzymującymi się kwiatami. Białe kwiaty są uformowane w liczne, wąskie płatki o intensywnym zapachu.

Ciekawą i wartą rozważenia jest także odmiana 'Waterlily'. To magnolia o lekko zaróżowionych i pełniejszych kwiatach, która obficie i urokliwie kwitnie już w kwietniu, a jej kwiaty urzekają delikatnym zapachem.

Magnolia gwieździsta w ogrodzie – zastosowanie

Marzy ci się magnolia gwieździsta w ogrodzie? Zastosowanie tej rośliny może być naprawdę szerokie! Magnolia to popularna roślina ogrodowa, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród doświadczonych i niedoświadczonych ogrodników. Najlepiej czuje się w dużych ogrodach, gdzie może swobodnie się rozrastać. 

Na rynku jest dostępnych wiele odmian krzewów z rodziny magnoliowatych, również te o mniejszych rozmiarach. Magnolia gwiaździsta do nich nie należy. Jeśli w wybranym środowisku jest jej dobrze, potrafi rozrosnąć się okazale nawet do 3 m wysokości i 4 m szerokości. Pełna, zaokrąglona korona i rozłożysty pokrój sprawiają, że lepiej umieszczać ją w przestronnych ogrodach. Jeśli zapewnisz jej wystarczająco dużo miejsca, to magnolia odwdzięczy się pięknym kwitnieniem – panujący w Polsce wilgotny klimat z niezbyt mroźnymi zimami pozwala się jej doskonale rozwijać.

Magnolia sprawdzi się na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. W naturalnych warunkach magnolie rosną w podszyciu większych drzew, co pozwala im korzystać z odżywczej materii próchniejących gałęzi oraz opadłych liści. Posadzona w ogrodzie magnolia gwieździsta dopasuje się do każdego stylu, a w jakim go urządzono – pięknie dopełni przestrzeń, w której króluje trawnik, a także będzie doskonałą towarzyszką kwitnących roślin cebulowych.

Uprawa magnolii gwieździstej – jak ją pielęgnować?

Uprawa magnolii gwieździstej nie powinna nastręczać trudności nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Magnolia gwieździsta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub w połowie zacienionych i osłoniętych od wiatru. Preferuje lekko kwaśne i żyzne podłoże o odpowiedniej wilgotności. Niekoniecznie odnajdzie się jednak na glebie wapiennej. Nawet młodym okazom magnolii gwieździstej niestraszne są lekkie mrozy, a starsze zniosą dobrze nawet silniejsze spadki temperatur. Dopiero mróz poniżej 25°C może zagrażać całym pędom.

Od maja do lipca, czyli w okresie najszybszego wzrostu, magnolia wymaga intensywnego podlewania. Jak podlewać magnolię gwieździstą? W czasie suchej i gorącej pory letniej należy zadbać zwłaszcza o młode, 2-, 3-letnie sadzonki i obficie je podlewać ze względu na płytki system korzeniowy. To oznacza około 5 litrów wody na mniejszą roślinę oraz 10–20 litrów dla magnolii powyżej metra.

magg Mała magnolia, rosnąca w odpowiedniej glebie, podlewana i nawożona, w niedługim czasie zagęści swój pokrój, wykształci kulistą koronę i ozdobi ogród. Fot. artemstepanov/123rf.com

Jak nawozić magnolię gwieździstą? Minimum dwa razy do roku magnolia powinna być zasilona za pomocą np. gotowej mieszanki (sprawdzi się ta do rododendronów). Idealną porą na nawożenie jest kwiecień oraz koniec czerwca. Kategorycznie nie należy zasilać krzewu nawozami po 20 lipca. To jest moment na to, by roślina zdrewniała i mogła w ten sposób przetrwać zimę.

Ostrożne nawożenie jest bardzo istotne, ponieważ nadmiar nawozu z dużą ilością azotu może negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Jeśli wydaje ci się, że magnolia słabo rośnie, a pod koniec lipca zaczynają brązowieć jej liście na brzegach, to może świadczyć o przenawożeniu. W takim przypadku najlepiej silnie podlać magnolię, co pomoże przepłukać sól. Obfite podlanie oznacza w tym przypadku nawet 100 litrów na 1 m2.

Tym, co warto wiedzieć jeszcze na temat magnolii, jest to, że nie przepadają one za przycinaniem i słabo się zagęszczają. Ciąć warto rozważnie, bo odrastanie rośliny trwa bardzo długo. Cięcie może spowodować osłabienie kwitnienia na rok lub dwa, dlatego należy przycinać magnolię tylko w przypadku chorób, złamania gałęzi lub przymarznięcia. Przycinanie można przeprowadzać tylko po kwitnieniu, a miejsca po nacięciu wymagają posmarowania pastą ogrodniczą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Magnolia w ogrodzie. Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy? Jak ratować pąki przed przymrozkami?

Najlepsze krzewy iglaste i liściaste do małego ogrodu

Podsyp różanecznik cytrusowym proszkiem. Krzew ugnie się pod ciężarem kwiatów

Wiosenne cięcie drzew i krzewów. Czego nie przycinać, bo zmarnujemy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.