Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak szybko pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Skuteczna metoda ogrodników

Mówi się o nim, że jest połączeniem świerszcza z kretem. Turkuć podjadek - bo tak nazywa się ten wyjątkowy owad – latem może doprowadzić nasze uprawy do ruiny. Samotny nie stanowi większego zagrożenia. Jednak żerując na grządkach chmarami, może skutecznie zniszczyć nasze plony. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko pozbyć się turkucia podjadka ze swojego ogrodu.

Jak szybko pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Skuteczna metoda ogrodników
Jak rozpoznać turkucia podjadka? Wszystkożerny owad może zniszczyć nasze uprawy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak rozpoznać turkucia podjadka?

Aby wypędzić owada podjadka ze swojego powtórka, trzeba mieć świadomość, jak wygląda turkuć podjadek. A jest to ciemnobrązowy owad, dość sporych rozmiarów, o długości ciała dochodzącej do nawet 6-10 cm. Żyje od 2 do maksymalnie 4 lat.

Jest blisko spokrewniony z pasikonikami i świerszczami, a z uwagi na gabaryty, podziemny tryb życia specyficzny sposób przekopywania ziemi, porównuje się go również do… kreta. Pierwsza para odnóży turkucia podjadka jest spłaszczona i zawiera charakterystyczne kolce, którymi szkodnik przekopuje ziemię. Co ciekawe, owad ten ma również krótkie skrzydła, dzięki którym turkuć podjadek wznosić się na niewielkie odległości.

Na ogół jednak bytuje pod ziemią, gdzie drąży długie tunele. Samice turkucia podjadka składają jaja raz w roku na przełomie czerwca i lipca, przy czym po około 3 tygodniach w gnieździe jednorazowo wylęga się z nich nawet 300 larw…

Skutki żerowania turkucia podjadka w ogrodzie

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że turkuć podjadek jest pożytecznym stworzeniem, ponieważ spulchnia glebę i napowietrza ją. Wyjada również pędraki, drutowce i ślimaki, które latem są prawdziwą plagą w polskich ogrodach.

Problem pojawia się wtedy, gdy turkuci podjadków jest na grządkach cała plaga. Gdy żerują dużymi grupami, prędzej czy później zaczynają podjadać korzenie i bulwy roślin, wygryzając w nich charakterystyczne dziury. 

Poruszają się w taki sposób, że ziemia często po prostu się zapada. Objawy ich żerowania to głównie gnicie korzeni, a także zasychanie i więdnięcie nadziemnych liści i łodyg.

Przeczytaj również: Choroby i pasożyty drzew owocowych. Jak sobie radzić?

Jakimi roślinami żywi się turkuć podjadek?

Turkuć podjadek nie jest wybrednym owadem, co można już wywnioskować z poprzedniego podpunktu. Jeśli chodzi o rośliny, to największym przysmakiem z reguły są dla niego warzywa korzeniowe, bulwy oraz kłącza. Gdy jest głodny, może jednak skusić się nawet na owoce rosnące nad powierzchnią gruntu, takie jak poziomki czy truskawki.

Jego ofiarą mogą paść nawet trawniki… Z tego powodu tak ważne jest, aby uzmysłowić sobie, jak szybko pozbyć się turkucia podjadka, który zadomowił się na naszym podwórku.

Jak szybko pozbyć się turkucia podjadka?

Sposobów zwalczania turkucia podjadka jest co najmniej kilka i mogą być one mniej lub bardziej inwazyjne. Można stosować środki biobójcze, takie jak np. Biochron. Jednak, gdy skala problemu jeszcze tego nie wymaga, równie skuteczne mogą okazać się domowe sposoby na turkucia podjadka.

  • Rośliny, których turkuć podjadek nie lubi

Najprostszy sposób zwalczania turkucia podjadka polega na zasadzeniu w ogrodzie odpowiednich roślin, których turkuć podjadek nie lubi. Są to m.in.: szachownica kostkowata, szałwię, macierzanka i korona cesarska.

  • Naturalni wrogowie turkucia podjadka

Naszym sprzymierzeńcami są również zwierzęta, które może zaprosić do swojego ogrodu, ponieważ są naturalnymi wrogami turkucia podjadka. Są to przede wszystkim piękne kosy, jeże i krety.

  • Woda z miętowym płynem do mycia naczyń

Zadeptujemy grządkę i po około dwóch godzinach zalewamy ją woda z detergentem. Na konewkę wody wlewamy 2 łyżeczki płynu do mycia naczyń (koniecznie miętowego, gdyż turkuć podjadek nie znosi tego zapachu). Gdy owady wyjdą, możemy ostrożnie zebrać je do pojemnika i wyrzucić poza obszar naszych upraw.

  • Wywar z kory czarnej olszy i liści

Po prostu zalewamy je 5 litrami wody i gotujemy przez około 30 minut. Po wystygnięciu podlewamy miejsca, w których przebywa turkuć podjadek. Zapach czarnej olszy odstrasza tego szkodnika, więc owad szybko ucieknie z naszych grządek.

  • Zwalczanie turkucia podjadka obornikiem końskim

Jesienią wykopujemy dół 40x40 cm i wkładamy tam obornik koński. Naturalny nawóz zwabi turkucie podjadka do zimowania, więc na wiosnę po prostu wykopujemy go wraz z całym skupiskiem owadów. Tym samym sprytnie pozbywamy się ich z naszej działki.

  • Pułapka na turkucia podjadka

Możemy wykorzystać również pułapki ze słoików. Naczynia powinny mieć około litra, należy delikatnie wkopać je do ziemi, wcześniej umieszczając tam odrobinę końskiego obornika lub wody (przyciąga turkucie podjadki). Owady zostaną tam uwiezione i po prostu wyniesiemy je z ogrodu.

Przeczytaj również: 

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.