Porady ogrodnicze

Jak dbać o piłę spalinową, gdy w ogrodzie mnóstwo pracy? Ostrzenie łańcucha i konserwacja pilarki to podstawa

Piła spalinowa to przyrząd, który służy do wykonywania prac związanych z przycinaniem krzewów i gałęzi w ogrodzie, cięcia drewna na opał, a nawet do ścinania drzew. Jest to mocne i wytrzymałe narzędzie, które posłuży długo pod warunkiem, że będzie poddawane regularnej konserwacji. Jakiej? Sprawdź.

Jak dbać o piłę spalinową, gdy w ogrodzie mnóstwo pracy? Ostrzenie łańcucha i konserwacja pilarki to podstawa
Konserwacja piły łańcuchowej pozwala zachować sprawność narzędzia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Piła spalinowa – jak postępować z nowym sprzętem?

Przed użyciem nowego sprzętu zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję i zastosować się do zaleceń producenta. Najczęściej nowe prowadnice i łańcuch piły spalinowej należy nasmarować  przed użyciem. Dobrą metodą jest położenie oleju na każdy rowek łańcucha. Pozwól prowadnicy i łańcuchowi pracować przez 15 sekund i ponownie napręż łańcuch przed ostrożnym wykonaniem pierwszego cięcia. Następnie możesz ciąć z normalnym naciskiem posuwu, ale podczas pierwszych cięć zwracaj uwagę na napięcie łańcucha. Nowy łańcuch rozciąga się do pewnego punktu i może wymagać naprężenia po każdym wykonanym cięciu.

Postępowanie z piłą spalinową – ogólne wskazówki pielęgnacyjne

Oto kilka ogólnych wskazówek, które dotyczą pielęgnacji i konserwacji piły łańcuchowej. Warto ich przestrzegać, aby na długo zachować sprawność tego przydatnego w ogrodzie narzędzia:

 • Często sprawdzaj poziom oleju w prowadnicach i łańcuchach. Najlepiej zrobić to przed każdym użyciem.
 • Pamiętaj o ostrzeniu łańcucha pilarki. To nie tylko sprawi, że cięcie będzie bardziej wydajne, ale także zwiększy bezpieczeństwo osoby, która używa piły spalinowej.
 • Po każdym użyciu wyczyść resztki pociętego produktu wewnątrz piły, a także sprawdź położenie łańcucha i jego nasmarowanie po każdym użyciu.

Mimo to powierzchowne dbanie o piłę spalinową nie wystarczy. Należy również wziąć pod uwagę ostrzenie łańcucha do piły, aby mogła odpowiednio działać i wykonywać cięcie z większą precyzją.

Jakie narzędzia są potrzebne do ostrzenia łańcucha?

Ręczne ostrzenie łańcucha w pile nie jest trudne, ale jest bardzo ważną częścią konserwacji. Do wykonania tego zadania niezbędne są odpowiednie narzędzia, których podstawę stanowi pilnik o okrągłym przekroju. W tym miejscu ważne jest dopasowanie średnicy pilnika do rodzaju ostrzonego łańcucha. I tak:

 • 4 mm używa się do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 1/4" oraz 3/8",
 • 4,5 mm do łańcuchów o podziałce 3/8",
 • 4,8 mm do łańcuchów o podziałce .325",
 • 5 mm do łańcuchów o podziałce 3/8" i .404",
 • 5,5 mm do łańcuchów o podziałce 3/8" i .404".

Dodatkowo ostrzenie łańcucha piły spalinowej wymaga wykorzystania:

 • prowadnika do pilników, który pozwala ustawić pilnik pod odpowiednim kątem;
 • pilnika płaskiego do zeszlifowania ograniczników;
 • przymiar do szlifowania ograniczników – pozwala dobrać odpowiednią wysokość ograniczników;
 • uchwyt stabilizacyjny lub imadło – ułatwia utrzymanie stabilności pilarki.

Jak wykonać ostrzenie łańcucha piły spalinowej pilnikiem?

Biorąc pod uwagę, że dobry stan części tnącej piły łańcuchowej jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego cięcia, zaleca się wykonanie następujących kroków w celu ostrzenia łańcucha.

 • Umieść pilarkę w imadle zaciskowym lub uchwycie stabilizacyjnym, aby piła nie poruszała się podczas pracy.
 • Znajdź najkrótszy ząb na łańcuchu, bo to on jest wskaźnikiem intensywności stępienia (na jego podstawie należy ostrzyć pozostałe zęby, by wszystkie miały podobny rozmiar).
 • Zaciągnij hamulec łańcucha tnącego, aby nie mógł się swobodnie poruszać podczas wykonywania pracy, a tym samym uzyskać prawidłowe ostrzenie.
 • Ostrzenie zacznij się zębów lewostronnych, a później przejdź do prawostronnych.
 • Podczas ostrzenia warto skorzystać z prowadnika, na który nakłada się okrągły pilnik.
 • Zacznij ostrzyć zęby tnące. W tym celu przesuwaj pilnik od siebie pod odpowiednim kątem (sprawdź zalecenia producenta – informację tę znajdziesz na opakowaniu lub w instrukcji). Jednocześnie obracaj pilnik w prawo i w lewo, aby równomiernie wykorzystać jego powierzchnię ostrzącą.
 • Należy pamiętać, że ¼ średnicy pilnika musi wystawać nad górną część zęba, a każdy element o podobnej długości musi być wyostrzony tą samą ilością ruchów.
 • Kiedy skończysz z jedną stroną łańcucha, obróć piłę tak, aby łańcuch był skierowany w przeciwnym kierunku.
 • Zakończ ostrzenie pozostałych zębów tnących tym samym ruchem jak poprzednio.

Kiedy zęby łańcucha zostaną naostrzone, czas na szlifowanie ograniczników głębokości. Zgodnie z ogólnym zaleceniem, należy je ostrzyć co trzecie ostrzenie zębów tnących. Ograniczniki głębokości znajdują się między zębami i ograniczają powstawanie pyłu podczas piłowania oraz likwidują zacinanie się łańcucha na drewnie. Oto jak je wyostrzyć:

 • Zlokalizuj ogranicznik głębokości i umieść na nim przymiar do szlifowania ograniczników.
 • Wybierz, jak głęboko chcesz, aby wskaźnik spadł, w zależności od rodzaju drewna, które zwykle ścinasz i pożądanego stopnia ostrzenia.
 • Jeśli spoza szczeliny wystają kawałki metalu z ogranicznika głębokości, zeszlifuj je za pomocą płaskiego pilnika.

Jak często trzeba ostrzyć łańcuch piły spalinowej?

Ostrzenia łańcucha do piły poprawia jej wydajność oraz podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowania. Jak często je wykonywać? Ogólnie zakłada się, że lepiej jest ostrzyć łańcuch przez krótki czas i więcej razy niż na odwrót. Dzięki temu sprzęt będzie zawsze gotowy do tego, aby pracować dokładnie, wydajnie i szybko. Pamiętaj, że łańcuch z biegiem czasu tępieje, nawet jeśli go nie używasz. Swą ostrość traci także, gdy tniesz piłą coś, czego ciąć się nią nie powinno np. kamień. Z kolei, gdy najdłuższa część zęba tnącego ma mniej niż 4 milimetry lub ma pęknięcia, należy natychmiast wymienić łańcuch na nowy.

Czytaj także: Jak założyć ekologiczny basen w ogrodzie? Kompleksowy poradnik

piła spalinowa Po użyciu pilarki należy wyczyścić łańcuch i wnętrze maszyny. Fot.123RF.com

Konserwacja pilarki – nie zapomnij o czyszczeniu!

Czyszczenie jest ważną częścią konserwacji piły spalinowej i należy je wziąć pod uwagę, jeśli chcesz na cieszyć się długą sprawnością narzędzia. Po użyciu pilarki należy wyczyścić łańcuch i wnętrze maszyny, aby usunąć wióry i trociny, które powstały podczas cięcia. Czasami wystarczy podnieść pokrywę boczną i zdjąć je za pomocą wąskiego pędzla.

Jest jeszcze kilka części, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

 • Znajdź osłonę sprzęgła pilarki i zdejmij ją. Następnie dokładnie oczyścić taśmę hamulca.
 • Od czasu do czasu warto czyścić prowadnicę piły cienkim kawałkiem drewna lub metalu i usuwać wszelkie zanieczyszczenia z jej wnętrza. Takie działanie zapewni swobodę ruchu łańcucha.
 • Wyczyść filtr powietrza oraz oczyść miejsce jego wlotu, aby usunąć zanieczyszczenia znajdujące się między szczelinami. Dzięki temu powietrze będzie mogło prawidłowo krążyć, by pilarka się nie przegrzała.
 • Okresowo sprawdzaj mocowanie koła zamachowego.
 • Po każdym użyciu dokręcaj śruby i nakrętki, jeśli są poluzowane.

Niekiedy na łańcuchu piły spalinowej lub innych jej metalowych elementach może pojawić się rdza. Jeśli zauważysz rdzawy nalot, możesz go usunąć najprostszym domowym sposobem. Wystarczy przemyć daną część gąbką nasączoną octem lub umyć wodą, posypać obficie sodą oczyszczoną i zostawić na kilka godzin. Potem wystarczy wziąć drucianą szczotkę i zeskrobać nią rdzę.

Dzięki tym szczegółowym i ogólnym wskazówkom dotyczącym konserwacji piły spalinowej, zapewnisz dłuższą żywotność łańcucha oraz całego urządzenia, które jest niezbędnym narzędziem tnącym do prac ogrodniczych.

Zalety i wady grillowania. Jak uniknąć błędów? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.