Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak dbać o aksamitki? Zrób prosty nawóz, który sprawi, że kwiatów będzie dużo więcej

Aksamitka to jednoroczna roślina, występująca aż w 40 odmianach. Odpowiednio pielęgnowana wygląda wspaniale w ogrodzie, możemy podziwiać ją przez całe lato. Na szczęście aksamitka nie jest zbyt wymagającym kwiatem. Poznaj jej podstawowe wymagania i sprawdź prosty przepis na nawóz, który sprawi, że kwiaty obsypią krzaczki.

Jak dbać o aksamitki? Zrób prosty nawóz, który sprawi, że kwiatów będzie dużo więcej
Aksamitka nie jest zbyt wymagającym kwiatem. Poznaj jej podstawowe wymagania i sprawdź przepis na prosty nawóz, który sprawi, że kwiaty obsypią krzaczki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Aksamitka – charakterystyka  

Aksamitka należy do rodziny astrowatych, występuje w strefie klimatu umiarkowanego i tropikalnego na kontynentach Ameryki. Na tym obszarze osiąga różne rozmiary, jednak w Polsce najczęściej ma wysokość od 50 do 70 cm.  

Kwiaty aksamitki mają intensywny, żółty lub czerwono - pomarańczowy kolor, a ich wielkość nie przekracza 10 cm. Instensywny zapach nektaru aksamitki przyciąga różne owady, w tym pszczoły. Te piękne kwiaty możemy podziwiać od lata do jesieni, bo taki jest czas ich kwitnienia. Liście aksamitki są małe, pierzaste z ząbkowanym brzegiem o średnicy nieprzekraczającej 10 cm. 

Zapach wydobywający się z liści aksamitki jest bardzo intensywny, dla niektórych wręcz nieprzyjemny, dlatego lepiej nie sadzić tych kwiatków przy oknach czy strefach wypoczynkowych. Woń aksamitki potrafi skutecznie odstraszyć krety, nornice, które są szkodnikami zadbanych ogrodów.  

Jak dbać o aksamitki? 

Aksamitki nie są wymagającąymi roślinami. Stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji, możemy mieć piękne i zdrowe kwiaty w ogrodzie. Jak zatem dbać o aksamitki? 

Ziemia aksamitek powinna być żyzna i przepuszczalna, ponieważ rośliny te nie lubią nadmiernego nawadniania. Brak zapewnienia tego warunku może skutkować gniciem aksamitki, jeśli zdarzy nam się podlać ją zbyt dużą ilością wody.  

Aksamitki należy podlewać tylko korzeniowo, a więc lać wodę bezpośrednio pod krzaczki, a nie z góry na zielone części rośliny. Aksamitki powinniśmy nawadniać umiarkowanie i regularnie sprawdzać wilgotność gleby. Lepiej, jeśli ziemia przeschnie między jednym, a drugim podlewaniem. Aksamitek w doniczkach i skrzyniach nie możemy przelać - lepszy jest niedobór niż nadmiar wody. Naczynia warto wyposażyć w warstwę drenażu.  

Nawożenie aksamitek nie jest konieczne, ponieważ nie potrzebują one dużej ilości składników odżywczych. Jeśli natomiast chcemy zwiększyć bujność kwiatów lub pobudzić je do wzrostu, to możemy zastosować nawozy mineralne raz lub dwa razy w trakcie kwitnienia roślin. Pamiętajmy jednak, aby nie używać odżywek azotowych, ponieważ wzmogą rozwój systemu korzeniowego aksamitek, co ograniczy ich kwitnienie.  

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Choroby i szkodniki aksamitki 

Aksamitka najbardziej narażona jest na chorobę grzybową zwaną szarą pleśnią. Jej rozwojowi sprzyjają wielodniowe opady deszczu. Na początku tej choroby możemy zauważyć szary nalot na liściach i pędach, który z czasem rozprzestrzenia się na całej roślinie.  

Deszczowe lato sprzyja również pojawianiu się szkodników aksamitki, jakimi są ślimaki. Pożerają one części rośliny, a nawet całą aksamitkę. Gdy zauważymy ślimaki, należy od razu je wyzbierać i zastosować środki na ich odstraszenie lub zwalczenie.  

Suche i gorące lato sprzyja z kolei rozwojowi przędziorków, które atakują aksamitki. Ich inwazję rozpoznamy po cienkich i usychających liściach oraz gęstych pajęczynach na pędach. Przędziorki zwalczamy preparatami chemicznymi lub gnojówką z pokrzywy.  

Innymi szkodnikami atakującymi aksamitki niepachnące są mszyce, które mają różne barwy – od białawej do prawie czarnej. Mszyce występują w licznych koloniach na pędach, liściach i kwiatach rośliny.  

Dlaczego aksamitka nie kwitnie? 

Aksamitka nie kwitnie, ponieważ ma niewystarczającą ilość składników odżywczych. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy rośnie na nienasłonecznionym stanowisku, a jej gleba jest zbyt wilgotna.  

Jeśli zauważymy, że aksamitka nie kwitnie, to od razu powinniśmy przystąpić do jej nawożenia, aby dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do wzrostu. W tym celu możemy zastosować naturalne nawozy ze składników dostępnych w domu.  

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Nawóz do aksamitek – przepis i zastosowanie 

Do przygotowania naturalnego nawozu do aksamitek potrzebujemy wody, cukru i drożdży. Zapewne każdy z nas ma te trzy składniki w domu, można je skutecznie wykorzystać do nawożenia aksamitek. Oto prosty przepis na nawóz: 

  • zasyp drożdże piekarskie cukrem; 
  • zalej drożdże z cukrem ciepłą wodą; 
  • poczekaj na rozpuszczenie składników i całość wymieszaj. 

Tak przygotowanym nawozem drożdżowym możemy przystąpić do podlewania aksamitek. Warto nawozić je co 2 tygodnie, a pobudzimy kwiaty do kwitnięcia i bujniejszego wzrostu. Nawóz z drożdży ułatwi pobieranie z gleby składników pokarmowych, a także ochroni roślinę przed grzybami, stymulując rozwój systemu korzeniowego.

Alternatywnym rozwiązaniem dla drożdży jest nawóz bananowy ze skórek banana. Owoc ten zawiera dużą ilość potasu, fosforu i krzemu, dlatego rośliny zostaną pobudzone do wzrostu. Oto prosty przepis na nawóz:

  • pokrój banana w kostkę;
  • umieść kostki banana w słoiku;
  • zalej banana gorącą wodą;
  • zakręć słoik i pozostaw roztwór na dobę.

Możemy również wysuszyć skórki banana, zmielić je i wymieszać z ziemią aksamitek. Taki bananowy nawóz warto stosować co 2 - 3 tygodnie. 

Przeczytaj również: 

Aksamitki - przyjaciółki ogrodu. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.