Spis treści:
Zimowanie porów
Por jest popularnym składnikiem wielu dań, który zawiera wiele składników mineralnych korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Poza tym wcale nie jest trudny w uprawie, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w przydomowym ogrodzie. Pory można przezimować na kilka sposobów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do długotrwałego przechowywania nadają się tylko odmiany zimowe, które są odporne na niskie temperatury (znoszą spadki nawet poniżej -15 st. C) i mogą zimować w gruncie. Gdy zimy są łagodne, możemy je przytrzymać do wiosny w gruncie. Niestety ta metoda nie zawsze się sprawdza. Czasem por należy wykopać i przechować go w inny sposób. Do tego celu należy przeznaczyć warzywa zdrowe, grube, bez uszkodzeń mechanicznych oraz tych powodowanych przez choroby i szkodniki.
Sposoby na zimowanie porów
Jednym ze sposobów na zimowanie porów, który wymaga najmniejszych nakładów pracy, jest pozostawienie warzyw w gruncie. Choć odmiany zimowe są odporne na niskie temperatury, metoda ta najlepiej sprawdzi się w rejonach o łagodniejszych zimach. Przed nadejściem mrozów warzywa warto okryć słomą, liśćmi, kompostem lub stroiszem. W przypadku surowych, bezśnieżnych zim można też zabezpieczyć górę roślin, przykrywając je agrowłókniną. Ważne jest, aby pory były posadzone w miejscu zacisznym, osłoniętym od mroźnych, wysuszających wiatrów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podczas mrozów zbiór porów jest utrudniony. Gdy ziemia jest bardzo zamarznięta, może być ciężko wykopać warzywa, co prowadzi do ich uszkodzenia.
Zimowe odmiany pora są odporne na niskie temperatury, dlatego mogą zimować w gruncie. Fot.huertinadetoni/123RF.com
Dobrym sposobem na zimowanie porów jest dołowanie. Do tego celu należy przeznaczyć odpowiedni teren, w którym nie zbiera się woda po deszczu czy roztopach (inaczej warzywa zaczną szybko gnić). Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szklarnie, tunele czy inspekty. Wykopany w październiku lub listopadzie por dołuje się w rowkach. Powinny być na tyle głębokie, żeby zmieściła się w nich cała część wybielona. Warzywa układamy ściśle (pionowo lub lekko skośnie), a następnie przysypujemy ziemią. Pory można również okryć słomą lub liśćmi. Zadołowane w szklarni lub tunelu należy od czasu do czasu podlewać. Warzywa można przechowywać aż do połowy maja. Po tym terminie zaczną wytwarzać pędy kwiatostanowe i nie będą się już nadawały do jedzenia.
Kolejnym sposobem na zimowanie porów jest ich wykopanie i przechowywanie przez zimę w piwnicy. Zbieramy je w październiku lub listopadzie (przed zamarznięciem gleby). Najlepiej robić to w dzień suchy i słoneczny, ponieważ wilgoć może prowadzić do rozwoju chorób na przechowywanych warzywach. Po wykopaniu porów należy usunąć suche liście (pozostałe można skrócić o połowę, choć nie jest to wymagane). Wyselekcjonowane pory umieszczamy pionowo lub lekko skośne w skrzynkach. Część wybieloną zasypujemy wilgotnym piaskiem, trocinami bądź torfem. Optymalna temperatura przechowywania to 0-5 st. C.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przezimować wrażliwe na mróz kwiaty cebulowe i bulwiaste? Zimowanie dalii, mieczyków, begonii
Ziemniaki pozostaną twarde i jędrne aż do wiosny. Wystarczy włożyć po kilka do skrzyni
Jak najlepiej przechowywać seler korzeniowy? Gwarancja twardych i zdrowych bulw