Porady ogrodnicze

Znak rozpoznawczy to barwne przylistki w kształcie kłosa. Jak uprawiać strzałkowca grzechotkowego na tarasie i w domu?

Strzałkowiec grzechotkowy to jedna z bardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych, którą możesz uprawiać zarówno w pomieszczeniu, jak i na tarasie. Niewysoka, z niepozornymi, białymi kwiatami, zachwyca przede wszystkim niezwykle barwnymi przylistkami.

Znak rozpoznawczy to barwne przylistki w kształcie kłosa. Jak uprawiać strzałkowca grzechotkowego na tarasie i w domu?
Strzałkowiec grzechotkowy kwitnie od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Strzałkowiec grzechotkowy – charakterystyka

Strzałkowiec grzechotkowy należy do rodziny Akantowatych (łac. Acanthaceae) i pochodzi z południowego Meksyku. W warunkach naturalnych rośnie jako krzew do wysokości około metra, który słynie ze swojej dekoracyjności.

Roślina ma jajowate, błyszczące liście i niepozorne kwiaty o kremowym zabarwieniu. Ozdobą strzałkowca są przylistki, które otaczają kwiaty. Zachodzą na siebie dachówkowo, tworząc atrakcyjne, długie kwiatostany przypominające kłosy. W trakcie kwitnienia zwisają z giętkich pędów, prezentując feerię nietuzinkowych barw. Strzałkowiec kwitnie przez cały sezon, czyli od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków.

Strzałkowiec grzechotkowy – stanowisko i warunki uprawy

Jeśli zechcesz mieć w domu strzałkowiec grzechotkowy, ziemia, którą kupisz, musi mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Warto, abyś do uprawy tej rośliny użył mieszanki gliny, piasku i torfu, nie zapominając o warstwie drenażu na dnie doniczki. Jeśli nie chcesz ryzykować złych proporcji podłoża, zdecyduj się na gotowe, które znajdziesz w większości sklepów ogrodniczych. Zwróć tylko uwagę, pod jakie rośliny jest przeznaczone. Druga istotna rzecz, to przesadzanie. Strzałkowiec grzechotkowy powinien mieć zmienianą doniczkę w każdym sezonie, wiosną. Dotyczy to jednak młodej rośliny. W późniejszych latach uprawy decyduj się na przesadzanie tylko wtedy, gdy zauważysz, że korzenie zaczynają przerastać podłoże.

Stanowisko strzałkowca powinno być dosyć jasne, ale światło nie może być bezpośrednie. Roślina dobrze rozwija się przy świetle rozproszonym, gdyż zarówno nadmiar, jak i jego brak mogą być dla niej szkodliwe. W chłodniejsze dni możesz trzymać strzałkowca w domu, ale kiedy temperatury na zewnątrz przestaną spadać poniżej 15°C, pomyśl o przeniesieniu rośliny na taras lub balkon, gdzie będzie się czuła znacznie lepiej. Temperatura wokół powinna być stała, ponieważ strzałkowiec grzechotkowy reaguje źle na jej drastyczne zmiany.

Jeśli chodzi o strzałkowiec grzechotkowy, rozmnażanie możesz wykonywać poprzez sadzonki wierzchołkowe, co nie powinno ci sprawić zbyt wielu problemów. Wykorzystaj do tego pędy, które odciąłeś wiosną, lub też odetnij kilka nowych przyrostów. Ukorzeniaj po 3-4 rośliny w doniczce. Mimo że strzałkowiec jest rośliną wieloletnią, tylko w młodości jest atrakcyjny. Dlatego warto, abyś co kilka lat tworzył nowe okazy z już uprawianych sadzonek.

Czytaj także: Niebywale piękny i wytrzymały. Jak uprawiać mirt zwyczajny w domowych warunkach?

Strzałkowiec grzechotkowy Strzałkowiec grzechotkowy  jest raczej odporny na wszelkie choroby. Fot. 123RF.com

Strzałkowiec grzechotkowy – pielęgnacja podstawowa

Pielęgnacja strzałkowca grzechotkowego nie należy do wyjątkowo absorbujących czynności. Warto jednak poświęcić mu minimum uwagi, aby przez cały sezon zachował swoje walory dekoracyjne.

Nawadnianie to pierwsza istotna czynność, jakie potrzebuje strzałkowiec grzechotkowy. Podlewanie rośliny musi być regularne i dosyć obfite. Im wyższa temperatura otoczenia, tym musisz to robić częściej. Nie dopuszczaj do przesuszenia bryły korzeniowej i do jej przelania. Zdecydowanie gorszą sytuacją jest, gdy roślina ma zbyt dużo wody, gdyż przejawia wtedy tendencję do gnicia. Strzałkowiec musi być podlewany przez cały rok, gdyż w polskim klimacie nie przechodzi on spoczynku zimowego. W okresie chłodniejszych miesięcy pamiętaj jedynie o zapewnieniu mu odrobinę niższej temperatury. Podlewaj go też trochę rzadziej. Jeśli chcesz, możesz go od czasu do czasu zraszać miękką wodą.

Roślina ta lubi regularne nawożenie. Strzałkowiec grzechotkowy musisz więc podlewać nawozem do kwiatów kwitnących co dwa tygodnie, ale tylko w okresie cieplejszych miesięcy. W okresie zimowym daj mu odpocząć.

Przycinanie warto prowadzić przez cały okres rozwoju strzałkowca. Podczas sezonu regularnie przycinaj przekwitające kwiatostany, dzięki czemu zyskasz miejsce na nowe, a roślina nie będzie niepotrzebnie tracić energii. Ponadto przycinaj krzew każdej wiosny, podczas procesu przesadzania, dzięki czemu ładnie się rozkrzewi. Część hodowców zaleca przycinanie wszystkich kwiatostanów w przypadku bardzo młodej rośliny. Taki zabieg pozwala jej na szybsze osiągnięcie docelowej wysokości, a więc i więcej miejsca na przyszłe kwiatostany.

Jak radzić sobie z chorobami strzałkowca grzechotkowego?

Roślina jest raczej odporna na wszelkie choroby. Strzałkowiec grzechotkowy źle znosi za to niewłaściwe warunki uprawy i może silnie reagować, jeśli o niego nie zadbasz. Roślina nie znosi ostrego światła ze względu na ryzyko poparzenia liści. W przypadku zbyt szybkiej zmiany temperatury strzałkowiec grzechotkowy gubi liście, a kiedy wilgotność gleby jest zbyt wysoka, jego korzenie gniją.

W każdej sytuacji, w której zauważysz niepokojące objawy na swojej roślinie, przede wszystkim zweryfikuj, czy spełniasz wszystkie jej wymagania uprawowe. Jeśli nie, skoryguj je. W przypadku przelania korzeni sprawa może być trudna, jeśli jednak chcesz, spróbuj wyjąć roślinę z doniczki, zbierz większość wilgotnej ziemi i poczekaj, aż korzenie delikatnie obeschną. Po tym czasie umieść roślinę w nowym podłożu.

Jeśli powietrze w otoczeniu strzałkowca jest zbyt suche, mogą się na nim pojawić przędziorki. Jeżeli zauważysz, że na liściach są drobne, żółte plamki, to znaczy, że szkodników jest już dużo i warto, abyś działał szybko. Reaguj również wtedy, kiedy zobaczysz na liściach i pędach drobną pajęczynę. Jeśli zbagatelizujesz problem, Twoje strzałkowce szybko zżółkną, zaschną i opadną. W celu szybkiego pozbycia się problemu możliwie dokładnie umyj roślinę wodą i delikatną gąbką lub szmatką. Następnie zastosuj oprysk, używając odpowiednio dobranych środków owadobójczych. Jeśli chcesz działać ekologicznie, musisz reagować znacznie wcześniej. Skutecznym sposobem na pozbycie się przędziorków jest kilkukrotny oprysk wywarem z czosnku i wody.

Czytaj także: Tańczące baletnice zdobią balkony i tarasy do późnej jesieni. Poznaj zasady uprawy fuksji

Co jeszcze warto wiedzieć o strzałkowcu grzechotkowym?

Strzałkowiec grzechotkowy jest bardzo kuszącą rośliną, zarówno ze względu na swoja dekoracyjność, jak i na niewielkie wymagania uprawowe. Zanim zdecydujesz się na jej zakup, pamiętaj jednak o kilku poniższych kwestiach.

  • Strzałkowiec jest w całości szkodliwy dla zwierząt domowych.
  • Brak regularnego przycinania powoduje, że roślina traci swój atrakcyjny pokrój i wymaga odmłodzenia.
  • Im starsza roślina, tym znacznie słabiej kwitnie.
  • Przeniesienie rośliny do pomieszczenia o temperaturze bardzo różniącej się od dotychczasowego miejsca uprawy może sprawić, że roślina zrzuci wszystkie liście. Jest to jednak jedynie okres przejściowy i próba przystosowania się do nowej sytuacji, więc warto poczekać na nowe liście.

Jeśli masz zwierzęta domowe, a mimo to chcesz mieć w swoim domu strzałkowca, możesz się zdecydować na umieszczenie go w wiszącej doniczce. Dzięki okazałym, zwieszającym się kwiatostanom będzie się tam prezentować i czuć świetnie.

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Znak rozpoznawczy to barwne przylistki w kształcie kłosa. Jak uprawiać strzałkowca grzechotkowego na tarasie i w domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.