Porady ogrodnicze

10 roślin, z których możesz zrobić gnojówkę do ogrodu

Bujny ogród pełen kwiatów, krzewów oraz innej roślinności to marzenie każdego ogrodnika. Osiągnięcie tego efektu wymaga jednak sporo pracy. Potrzebna jest cierpliwość i systematyczność w pielęgnacji. Oprócz wkładania wielkiego wysiłku w pielęgnację ogrodu dobrze też wspomóc się środkami, które przyspieszą wzrost tego, co uprawiasz, oraz pomogą zwalczyć atakujące szkodniki. 

10 roślin, z których możesz zrobić gnojówkę do ogrodu
Do przygotowania gnojówki potrzebne są zielone części różnego typu chwastów lub warzyw Fot.123RF.com

Spis treści:

Naturalne nawożenie ogrodu. Czym są gnojówki roślinne?  

W sklepach ogrodniczych znajdziesz szeroki wybór nawozów i środków ochronnych do twojego ogrodu. Oferta jest kusząca, a producenci preparatów obiecują imponujący wzrost zieleni. 

Jednak, gdy samodzielnie zabierasz się za uprawę, warto, żeby była ona ekologiczna. Gnojówki kojarzą ci się z nieprzyjemnymi w zapachu zwierzęcymi odchodami? Nie jest to na szczęście jedyny sposób na to, aby naturalnie zadbać o kwiaty, drzewa i krzewy. Czy wiesz, czym są gnojówki roślinne? 

To nic innego jak preparaty przygotowane na bazie różnych odmian roślin. Powstają one w procesie naturalnej fermentacji. Mają za zadanie wspierać wzrost twoich okazów oraz walczyć ze szkodnikami. Doskonale zastępują chemiczne środki ochronne i sztuczne nawozy. Do tego zrobienie ich jest bardzo proste. Możesz wykorzystać do tego składniki, które masz pod ręką.  

Co trzeba przygotować do zrobienia gnojówki roślinnej? 

Każda gnojówka jest efektem fermentacji. W przypadku wersji roślinnej potrzebujesz do jej przygotowania zielonych części różnego typu chwastów lub warzyw. To twoja baza. Zaopatrz się również w pojemnik. Najlepiej, gdy będzie on plastikowy bądź drewniany. Pamiętaj, aby nie korzystać z metalu. Pod wpływem kontaktu z wodą zajdzie w nim reakcja, która może popsuć właściwości twojej gnojówki roślinnej.  

Ważnym dodatkiem jest też woda. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz deszczówkę. Zbierzesz ją łatwo do wystawionego na zewnątrz pojemnika. Tak będzie ekologicznie i naturalnie. Jeśli jednak pomniesz ten krok, możesz również wykorzystać zwykłą wodę z kranu.  

Pamiętaj, że w twoim naturalnym nawozie dojdzie do silnej fermentacji. Zapach preparatu nie będzie zbyt przyjemny. Trzymaj go więc na świeżym powietrzu. Możesz ograniczyć wydostawanie się aromatu na zewnątrz poprzez przykrycie czymś pojemnika lub okrycie go gazą. Nie rób jednak tego zbyt szczelnie. Uchyl pokrywę, ponieważ zachodzące w nawozie procesy gnilne potrzebują dostępu świeżego powietrza.  

Do przygotowania gnojówki roślinnej będziesz potrzebować ok. 10 l płynu na 1 kg roślin. To uniwersalna proporcja, którą możesz modyfikować w zależności od potrzeb. Gnojówkę co jakiś czas dobrze jest wymieszać. Zrób to drewnianym patykiem lub innym płaskim narzędziem wykonanym z naturalnych materiałów. Na powierzchni będą pojawiać się bąbelki powietrza albo biały nalot. Oba świadczą o tym, że we wnętrzu zachodzi prawidłowa reakcja.  

Przepisy na roślinne gnojówki  

Gdy masz już odpowiedni pojemnik, miejsce do przechowywania oraz wodę, czas na zebranie roślin. W zależności od tego, czego użyjesz, inne będą właściwości twojej gnojówki roślinnej. Przepisy, które można znaleźć, wyraźnie to precyzują. 

Dowiedz się również, które części danego chwastu najlepiej wykorzystać. Czasami będą to tylko pędy, innym razem całe rośliny. Składniki możesz ze sobą zmieszać lub zastosować każdy z nich osobno. 

Pamiętaj, że fermentacja potrzebuje czasu. Twój naturalny nawóz nie będzie więc gotowy do użycia od razu. Zanim zaczniesz stosować go do podlewania, trzeba będzie poczekać przez ok. dwa tygodnie. Wiesz już, co trzeba przygotować do zrobienia gnojówki roślinnej, ale jakie chwasty i rośliny jadalne będą do tego najlepsze? 

  • Roszponka warzywna 

Mieszkanka zrobiona z roszponki warzywnej ma dużo azotu. Do przygotowania gnojówki tego typu wykorzystaj te części rośliny, które nie nadają się do jedzenia. Mogą to być kwiaty, twarde łodygi, a także korzenie. Nie musisz oczyszczać z ich z ziemi. Ona również wzbogaci twój nawóz. Przygotowaną mieszankę odstaw na ok. 2 tygodnie. Gotowa może przydać ci się, gdy walczysz ze ślimakami oraz drutowcami. Rozcieńcz ją w proporcji 1:10 i podlewaj nią rośliny.  

  • Pokrzywa  

Dla początkujących z produkcją naturalnych gnojówek pokrzywa stanowi dobry wybór. Rośnie w wielu miejscach, co zapewnia łatwy dostęp do tej rośliny. Uważaj jedynie przy zrywaniu, aby się nie poparzyć. Najlepiej zrób to w długich rękawiczkach. Zbierz same liście i łodygi. Kwiaty czy nasiona nie będą ci potrzebne. Gnojówka z pokrzywy zawiera dużo azotu, a także cenne składniki jak fosfor, magnez, wapń bądź żelazo. Gotową mieszanką możesz podlewać warzywa, kwiaty oraz trawnik.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – niezastąpiony nawóz wzmacniający plonowanie i kwitnienie. Jak ją zrobić krok po kroku?

Gnojówka z pokrzywy pozytywnie wpływa na wzrost, kwitnienie i owocowanie roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Mniszka lekarskiego, znanego z właściwości leczniczych, wykorzystasz również do przygotowania domowego nawozu. Zebrane kwiaty i liście zalej wodą. Następnie pozostaw je do sfermentowania. Nierozcieńczonym środkiem możesz opryskiwać drzewa, aby ochronić je przed mszycą. Podlewanie roślin taką gnojówką przyspieszy także ich wzrost.  

  • Ogórecznik lekarski 

Ogórecznik lekarskie to zioło często spotykane w ogrodzie. Zbierz go i wykorzystaj do nawozu. Przygotowana z niego azotowo-potasowa mieszanka świetnie nadaje się do podlewania warzyw takich jak pomidory czy ogórki. Odżywia też glebę i przyspiesza wzrost roślin. W efekcie zbierzesz dorodne plony.  

Przeczytaj również: Ogórecznik lekarski posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jak uprawiać go w swoim ogrodzie?

Spożywanie ogórecznika lekarskiego jest korzystne dla naszego zdrowia. Fot.123RF.com

Chcesz odstraszyć krety i nornice? Zrób gnojówkę z dzikiego bzu. Jego składniki są skutecznym sygnałem dla szkodników informującym o tym, że lepiej się nie zbliżać. Zbierz młode liście, kwiaty oraz pędy. Możesz poddać je samodzielnej fermentacji lub dodać do mieszanki skrzyp bądź pokrzywę. Gotowa gnojówka pokryje się białą błonką. To naturalna reakcja, nie musisz jej ściągać. Pełna azotu i bakterii mieszanka nadaje się do odżywiania gleby.  

Dla ludzkiego organizmu czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Dla roślin okazuje się środkiem grzybobójczym. Jeśli walczysz z tym problemem w swoim ogrodzie, przygotuj miksturę na bazie czosnku. Wymieszaj świeże ząbki oraz liście rośliny z wodą i pozostaw na 2 tygodnie w ciepłym miejscu. Mieszankę stosuj do podlewania warzyw, krzewów lub drzew owocowych.  

  • Żywokost 

Na mszyce świetnie zadziała żywokost. Do przygotowania gnojówki nadają się wszystkie odmiany tej rośliny. Wykorzystaj zatem te, do których masz dostęp. Zbierz młode pędy wraz z liśćmi oraz kwiatami. Następnie zalej je wodą i poczekaj, aż całość zacznie fermentować. Sygnałem o zakończeniu fermentacji będzie rozpad liści. Możesz wtedy podlać tą miksturą swój ogród. 

Przeczytaj również: Roślina o cennych właściwościach. Przygotujesz z niej leczniczą maść i najlepszy nawóz do pomidorów

żywokost Żywokost uprawiany w ogrodzie nie ma zbyt wielu wymagań Fot. 123RF/PICSEL Caption

Powszechnymi ogrodowymi szkodnikami atakującymi uprawy są mrówki i mszyce. Możesz skutecznie się ich pozbyć, jeśli przygotujesz gnojówkę z wrotyczu pospolitego. Zbierz kilogram zielonych części tej rośliny oraz zalej je wodą jak w przypadku pozostałych przepisów. Stosuj tę gnojówkę jako oprysk na liście lub podlewaj nim glebę.  

  • Liście pomidora 

Uprawiasz w swoim ogródku warzywa? Jeśli masz w nim pomidory, to poza smacznymi okazami do zjedzenia możesz też wykorzystać liście tej rośliny. Świetnie nadają się do zrobienia z nich roślinnej gnojówki. Ten naturalny nawóz bogaty w potas nie tylko odżywi twoje uprawy, lecz także odstraszy ślimaki. 

Przeczytaj również: Gnojówka i oprysk z liści pomidorów. Przepis na domową miksturę zwalczającą szkodniki

Dobrze odżywione i zdrowe liście są świetną bazą do przygotowania gnojówki. Fot. 123RF/PICSEL

  • Jaskółcze ziele  

Na łąkach i polach można spotkać dziko rosnące jaskółcze ziele. Pojawia się ono też w ogródkach jako chwast. Zbierz je, a następnie wykorzystaj do przygotowania nawozu. Uważaj jednak przy ścinaniu, bo w jej łodygach znajduje się pomarańczowa, silnie barwiąca substancja. Lepiej zrób to w rękawiczkach. Gotowa gnojówka tego typu niszczy bielniki oraz odstrasza muchy.  

Dlaczego warto stosować gnojówki roślinne? 

Gnojówka to naturalny nawóz potasowo-azotowy. Ma takie same właściwości jak jej sztuczne odpowiedniki, ale jest bezpieczna dla środowiska. Możesz wykorzystać ją do walki przeciw mszycom, pędrakom oraz innych chorobom atakującym drzewa czy krzewy. Twoje uprawy ozdobne lub przeznaczone do zjedzenia będą silne i zdrowe. 

Przygotowując domowy nawóz, zaoszczędzisz pieniądze. Nie musisz bowiem kupować preparatów w sklepach. Gnojówkę zrobisz z ogólnodostępnych roślin. Będzie to ekologiczne, ponieważ skorzystasz z tego, co daje ci natura. Nie wyrzucaj niewykorzystanych pędów lub korzeni. Sprawdź, czy nadają się do zrobienia gnojówki.  

Jak działają gnojówki roślinne? Sfermentowane fragmenty chwastów wydzielają związki azotowe i potasowe. Służą one do ochrony oraz odżywiania upraw. Działają tak samo skutecznie jak chemiczne pestycydy, ale są dużo bezpieczniejsze dla środowiska. Jeśli chcesz ekologiczne dbać o swoje uprawy, przygotuj jeden z naturalnych nawozów i stosuj go regularnie. Możesz w ten sposób pozbyć się szkodników, a także odżywić glebę.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.