Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Otwiera kwiaty wieczorem i oszałamia zapachem. Jak dbać o tytoń oskrzydlony, by kwitł w ogrodzie do późnej jesieni

Szukasz rośliny, która szybko rośnie, pięknie kwitnie i ciekawie pachnie? Zasadź w ogrodzie tytoń oskrzydlony! Uprawa jest dość wymagająca, jednak – jeśli odpowiednio zadbasz o ten gatunek – odwdzięczy się silnym rozkrzewieniem. Dowiedz się, co zrobić, żeby z powodzeniem hodować tę ciekawą i efektowną roślinę!

Otwiera kwiaty wieczorem i oszałamia zapachem. Jak dbać o tytoń oskrzydlony, by kwitł w ogrodzie do późnej jesieni
Tytoń oskrzydlony zachwyca kwiatami aż do jesieni. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Tytoń oskrzydlony – charakterystyka i ciekawostki

Tytoń oskrzydlony (łac. Nicotiana alata), inaczej tytoń perski, należy do rodziny psiankowatych (razem np. z pomidorem, ziemniakiem czy tytoniem szlachetnym). W naturze spotkasz go w takich krajach jak Urugwaj, Argentyna, Paragwaj i Brazylia. Chociaż tam jest byliną, w Polsce ze względu na warunki atmosferyczne uprawia się go raczej jako roślinę jednoroczną, która zdobi ogród przez jeden sezon.

Zastanawiasz się, jak wygląda tytoń oskrzydlony? Charakterystyka jest bardzo ciekawa. Roślina dorasta nawet do 120 cm wysokości. Pokrój jest wzniesiony, a gatunek mocno się rozkrzewia. Liście mają ciemnozielony kolor, są raczej błyszczące na wierzchu i zbierają się w rozety. Największą ozdobą gatunku są kwiaty. W zależności od odmiany mogą być czerwone, fioletowe, białe, żółte, różowe i w innych pięknych odcieniach. Mają lejkowaty kształt i po pięć płatków, a dodatkowo tworzą wiechy.

Czym zadziwia tytoń oskrzydlony? Ciekawostką jest moment otwierania się kwiatów. Większość gatunków otwiera się w dzień pod wpływem światła, a na noc zamyka. Zupełnie inaczej jest w przypadku tytoniu oskrzydlonego – kwiaty otwierają się wieczorem i pozostają takie całą noc. Dzięki temu wieczorem możesz podziwiać ich niesamowitą urodę, gdy wiele innych gatunków jest właśnie w stanie spoczynku.

Zastosowanie i kwitnienie tytoniu oskrzydlonego

W jakich miejscach najlepiej uprawiać tytoń oskrzydlony? Zastosowanie rośliny to przede wszystkim sadzenie jej w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie. Możesz posadzić gatunek na rabacie bezpośrednio w gruncie lub w donicy (np. wiszącej). 

Ze względu na szybkość wzrostu i pionowy pokrój świetnym pomysłem jest umieszczenie tytoniu oskrzydlonego zaraz przy ogrodzeniu, płocie, ścianie czy rynnie. W takich miejscach może się w pełni rozwinąć i wznieść. Większe okazy mogą potrzebować podpory, np. palika. Dodatkowo roślinę można sadzić w grupach lub pojedynczo – w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Gdzie jeszcze wiele osób sadzi tytoń oskrzydlony? Zastosowanie obejmuje też takie miejsca, w których przebywasz wieczorem (np. przy altanie, ławce) lub blisko okien. Kwiaty nie tylko są wtedy otwarte, ale też wydzielają niesamowity aromat. Słodki oraz intensywny zapach jest wyczuwalny właśnie po zachodzie słońca, gdy kwiaty się otwierają.

Kiedy dokładnie kwitnie tytoń oskrzydlony? Kwitnienie odbywa się przez dłuższy czas – płatków możesz się spodziewać od lipca nawet do października (do pierwszych przymrozków). Dzięki temu ogród, balkon czy taras będzie się efektownie prezentować nie tylko latem, ale również jesienią, gdy wiele innych gatunków zdąży już przekwitnąć.

Czytaj także: Zdobi balkony gąszczem drobnych kwiatów. Jak pielęgnować bakopę, by obficie kwitła?

Tytoń oskrzydlony Tytoń oskrzydlony jest ceniony ze względu na piękny zapach i efektowne kwiaty. Fot. 123RF.com

Uprawa tytoniu oskrzydlonego

Co zrobić, żeby jak najlepiej zadbać o tytoń oskrzydlony? Uprawa tej rośliny jest stosunkowo wymagająca, jednak przy odrobinie dobrej woli i umiejętności poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Ze względu na przepiękny zapach i efektowne kwiaty warto posadzić ten gatunek w swoim ogrodzie. Poznaj najważniejsze wskazówki, dzięki którym hodowanie rośliny będzie znacznie łatwiejsze!

Tytoń oskrzydlony – stanowisko, sadzenie i ziemia

Jeśli chcesz cieszyć się wieczornym aromatem tytoniu oskrzydlonego, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego stanowiska. Roślina najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, które zapewniają jej warunki podobne do naturalnych. Gatunek wymaga sporo światła i lubi jasne lokalizacje. Wybierz więc takie stanowisko, które nie jest osłonięte np. drzewami. Dzięki temu zapewnisz roślinie możliwość optymalnego rozkwitu i wzrostu.

Sadzenie tytoniu oskrzydlonego zaczyna się już w marcu lub na początku kwietnia – jeśli zależy ci na samodzielnej uprawie z nasion. To właśnie wtedy do skrzynek lub inspektu trzeba wysiać nasiona. Po wysiewie najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej. Kolejnym krokiem jest przepikowanie siewek (albo przesadzenie do niewielkich donic). 

Ostatnim etapem jest posadzenie tytoniu oskrzydlonego w miejscu docelowym, zwykle do gruntu. Pamiętaj jednak, żeby umieścić roślinę na zewnątrz dopiero w połowie maja – po tzw. zimnej Zośce (czyli ostatnich przymrozkach). Można również kupić już gotowe sadzonki w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.

Jaką ziemię wybrać, żeby tytoń oskrzydlony rósł jak najpiękniej? Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Aby zapewnić roślinie te warunki, możesz wymieszać standardową ziemię uniwersalną z piaskiem. Dodatkowo przygotuj podłoże zasadowe lub obojętne.

Podlewanie i nawożenie tytoniu oskrzydlonego

Ziemia pod tytoniem oskrzydlonym powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Z tego powodu w przypadku tej rośliny niezwykle ważne jest regularne podlewanie. W trakcie bardzo gorących dni może być konieczne nawet codziennie. 

Tytoń oskrzydlony jest bardzo wrażliwy na przesuszenie, ale nie lubi również przelania. Nawadniania wymagają szczególnie te rośliny, które są uprawiane w pojemnikach i donicach (często są osłonięte np. dachem). Systematycznie kontroluj poziom wilgoci w podłożu.

Gatunek lubi ponadto regularne nawożenie. Możesz stosować uniwersalne nawozy dla roślin kwitnących. Zwykle wystarczy dokarmianie tytoniu oskrzydlonego raz na tydzień lub nawet rzadziej. Pamiętaj jednak, żeby wszystkie preparaty stosować zawsze zgodnie z instrukcją. Nawożenie tytoniu oskrzydlonego najlepiej wykonywać produktem o obniżonej zawartości azotu.

Czytaj także: Ukorzeniacz do roślin – jak działa i co warto o nim wiedzieć? Przepisy na domowe preparaty

Tytoń oskrzydlony Tytoń  oskrzydlony możesz uprawiać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Fot.123RF.com

Tytoń oskrzydlony – choroby i szkodniki

Tytoń oskrzydlony jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, jednak uważaj na jego niewłaściwą pielęgnację lub kontakt z chorą rośliną. Do możliwych infekcji należy przede wszystkim mozaika tytoniowa. Jej objawy to m.in. zahamowanie wzrostu, żółknięcie, wybrzuszenia i plamy na liściach. Roślina może zostać również zaatakowana przez pleśń. Ze szkodników uważaj na mszyce, mączliki i przędziorki.

W tym przypadku najlepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zadbać o ochronę rośliny przed chorobami i szkodnikami? Pamiętaj, żeby:

  • kupować nasiona oraz sadzonki ze sprawdzonego źródła i zawsze dokładnie przeglądać je przed umieszczeniem w ogrodzie (np. pod kątem pleśni);
  • dbać odpowiednio o roślinę, zapewniając jej optymalną wilgotność;
  • dezynfekować narzędzia ogrodnicze;
  • regularnie kontrolować swoje rabaty i w razie potrzeby reagować szybko, by choroba nie rozprzestrzeniła się na inne okazy.

Szukasz efektownej i pachnącej rośliny do ogrodu lub na balkon? Postaw na tytoń oskrzydlony! Kwitnienie przez kilka miesięcy, niestandardowa (wieczorna) pora otwierania kwiatów, szybkie rozkrzewianie i wzrost… Tego właśnie możesz spodziewać się po tym niesamowitym gatunku. Chociaż uprawa tytoniu oskrzydlonego wymaga trochę wprawy, wystarczy wybrać odpowiednie stanowisko i zadbać o regularne podlewanie, by przez długi czas cieszyć oko cudowną naturalną dekoracją.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.