Porady ogrodnicze

Prace ogrodnicze w lutym. Jedyne, co musisz teraz zrobić, żeby kwiaty bujnie zakwitły na wiosnę

Luty to zimowy miesiąc, w którym prace w ogrodzie wciąż nie są tak zaawansowane jak wiosną czy latem. Jest to jednak okres, kiedy nie należy zaniedbywać swojego ogrodu. Działania wykonywane na początku roku mają niebagatelny wpływ na dalsze funkcjonowanie zarówno ozdobnych, jak i użytkowych roślin. Jakie prace ogrodnicze w lutym wykonać? Sprawdź!

Prace ogrodnicze w lutym. Jedyne, co musisz teraz zrobić, żeby kwiaty bujnie zakwitły na wiosnę
Ogrodnik radzi: Nasiona tych kwiatów wysiej już teraz Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o kwiaty i rabaty?

W lutym ważne jest przede wszystkim zaplanowanie, jakie rośliny jednoroczne chcesz w tym roku wysiać i jak ma prezentować się twoja rabata. To również czas na przejrzenie zimujących kwiatów wieloletnich i dwuletnich, przechowywanych bulw, a także zakup odpowiednich nasion.

Jeśli masz w ogrodzie jakieś okryte kwiaty zimujące na zewnątrz, sprawdź stan okrycia i w razie potrzeby je napraw. Chociaż zima w pełni, możliwe jest ponadto wysianie pierwszych roślinek. A jeżeli zima nie jest wcale sroga, na rabatach i w trawie mogą zacząć kiełkować pierwsze kwiaty cebulowe.

Jakie rośliny ozdobne można wysiać w doniczkach w lutym?

Warto wysiać z bulw i nasion:

  • begonie bulwiaste,
  • dalie,
  • mieczyki,
  • pacioreczniki,
  • szałwię błyszczącą,
  • petunię,
  • lobelię,
  • begonię stale kwitnącą.
raszanie młodych siewek roślin W lutym z warzyw wysiewać można pomidory i marchew, a z roślin ozdobnych: begonię i petunię Fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje wysiewane z cebul przechowuj w pojemnikach w chłodzie (ok. 15-18 st.C), natomiast te z nasion – w pomieszczeniu ciepłym, najlepiej pod przykryciem z folii.

Preczytaj również: Zaprawianie nasion warzyw i cebul kwiatowych. Jak to zrobić krok po kroku?

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o drzewa i krzewy ozdobne?

W przypadku tego typu roślin w lutym najważniejsze jest sprawdzanie okrycia chroniącego przed mrozem. Jeśli jest uszkodzone, napraw je jak najszybciej, by twoje okazy nie były narażone na niskie temperatury, które mogłyby spowodować przemarznięcie. Jeżeli na zewnątrz leży śnieg, konieczne jest też strzepywanie go z roślin – szczególnie iglastych – aby nie doszło do ich złamania pod jego ciężarem.

Pod koniec miesiąca, jeżeli nie ma mrozu, najlepiej uporządkować rośliny ozdobne, zarówno liściaste, jak i iglaste. Przytnij żywopłoty, by nadać im odpowiedni kształt, usuń zniszczone i obumarłe części swoich okazów, a także poprzycinaj byliny, by wystrzeliły do góry, gdy warunki będą bardziej sprzyjające.

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o warzywa?

Pierwszymi lutowymi pracami w warzywniku jest uprzątnięcie grządek i usunięcie liści czy kory, które chroniły miejsce od jesieni, a także rozplanowanie warzyw na nowy sezon. To również najlepszy czas dla niektórych rozsad – od połowy lutego możesz sadzić w doniczce nasiona wczesnych odmian wielu warzyw (m.in. kapusta, cebula, seler, por), a także tych z długimi okresami wegetacyjnymi (papryka, pomidory). Pamiętaj, żeby wykorzystać specjalną ziemię i później przechowywać pojemniki na parapecie. Do skrzynek możesz ponadto wysiać zioła, np. majeranek i bazylię.

Jeżeli nie ma mrozu, warto spróbować posadzić niektóre warzywa w glebie – szpinak, sałatę, pietruszkę, roszponkę czy marchew. Zadbaj jednak o to, by na początku były odpowiednio okryte włókniną.

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o trawnik i oczko wodne?

Po trawniku zimą najlepiej w miarę możliwości w ogóle nie chodzić. Wydeptywane w tym okresie ścieżki mogą nieładnie prezentować się wiosną, może ponadto dojść do uszkodzeń. Jeżeli na trawie znajduje się pokrywa (skorupa) śnieżna (lodowa), warto rozbijać ją regularnie, aby nie dopuścić do wystąpienia pleśni śniegowej trawnika.

Świeży śnieg dobrze ponadto odgarniać, a jeśli przy trawniku znajdują się chodniki – zamiast szkodliwej dla trawy soli najlepiej postawić na piasek. Jeżeli śnieg zaczyna się topić i pojawia się sporo wody, ona również powinna mieć odpowiednie ujście, zamiast stać i mocno moczyć ziemię. Koniec lutego to ponadto dobra pora na zastosowanie odpowiedniego nawozu.

Przeczytaj również: Jakie nasiona trawy wybrać i jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady

trawnik przed domem

 Najlepsza mieszanka nasion na trawnik. Murawa będzie odporna na deptanie

Oczko wodne nie powinno być z kolei całkiem skute lodem (możesz zastosować świder wędkarski bądź siekierę). Jeśli po stopieniu pokrywy zauważysz nieżywe ryby, pamiętaj też, by jak najszybciej je usunąć.

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa owocowe na zimę są bielone wapnem – w lutym sprawdź, czy nie doszło do jego zmycia, a jeśli tak, powtórz zabieg (ale nie w mroźny dzień). Cieplejsze dni lutego to ponadto okres, w którym należy przyciąć drzewka i krzewy owocowe. Dzięki temu twoje plony będą większe, więc wiosną i latem ucieszą cię wspaniałe maliny, porzeczki czy agrest. Usuń chore czy przyschnięte gałęzie, a także stare zeszłoroczne owoce (zgniłe i zasuszone).

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki chorób, to najlepszy moment, aby rozpocząć z nimi walkę i zmniejszyć ryzyko przeniesienia na inne okazy.

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika na luty. O tych pracach nie możesz zapomnieć

Prace ogrodnicze w lutym – jak zadbać o rośliny balkonowe i pokojowe?

Jeżeli dbasz o to, by rośliny pokojowe żyły zgodnie ze swoim naturalnym rytmem – zapewne większość twoich okazów zimuje właśnie w niższej temperaturze. Przejrzyj swoje zbiory i zastanów się, które z nich już niedługo wejdą w okres wegetacji. W lutym więcej wody i przeniesienia do pokojowych warunków mogą potrzebować takie rośliny doniczkowe jak oleander, fuksja czy lantan.

W przypadku roślin, które nie zimują, zwróć uwagę na wilgotność powietrza. Pamiętaj, by nie stawiać swoich okazów w pobliżu piecyka czy kaloryfera, co może przyczynić się do ich obeschnięcia i zżółknięcia, a także pojawienia się szkodników. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na parapecie pojemnika z wodą.

Przeczytaj również: Wybudzanie i rozmnażanie pelargonii krok po kroku. Wiosną pięknie zakwitną

Jakie choroby mogą pojawić się na roślinach w lutym?

Luty to okres, w którym na zachorowanie narażone są szczególnie dopiero co wysiane młode roślinki, sadzonki i kiełki. Pojawić może się np. zgorzel siewek, która powoduje obumarcie rośliny (pojawia się szary nalot, a korzenie gniją). Choroba atakuje nie tylko rośliny ozdobne, ale też warzywa. Inną z częstych lutowych infekcji jest rak drzew owocowych, który najczęściej poraża jabłonie. Bardziej wystawione na jego pojawienie się są te drzewa, które uległy uszkodzeniu np. w czasie mrozów czy nieumiejętnego przycinania.

W lutym na choroby narażony jest także trawnik, który pod nieusuwaną skorupą śnieżną może zachorować na pleśń śniegową trawnika, a w przypadku zbyt dużej ilości wody z roztopów – pojawia się gnicie.

Oprócz chorób konieczna może być też walka ze szkodnikami, z których najczęstsze w tym miesiącu to opuchlak truskawkowiec (atakuje szczególnie wczesnowiosenne rośliny, ponieważ dobrze radzi sobie w niskich temperaturach) i wełnowiec szklarniowy (którego ofiarami padają głównie okazy pod przykryciem).

Prace ogrodnicze w lutym – a co z ptakami?

Luty to jeden z zimniejszych i bardziej śnieżnych miesięcy, dlatego jest trudny dla ptaków. Jeśli masz w swoim ogrodzie karmnik, pamiętaj, by był on pełny dopasowanego pokarmu, a także regularnie sprzątany. Pod żadnym pozorem nie karm ptaków resztkami ludzkiego jedzenia czy chlebem.

Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny – to jedno z ciekawszych ludowych przysłów dla tego miesiąca. Bez względu jednak na to, czy jest zimno czy też nie, luty to początek sezonu ogrodniczego. I chociaż prac na razie nie jest tak dużo jak w cieplejszych okresach, pamiętaj, by zadbać o swój ogród!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Prace ogrodnicze w lutym. Jedyne, co musisz teraz zrobić, żeby kwiaty bujnie zakwitły na wiosnę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.