Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Długo pracujesz przed komputerem? Sięgnij po napar z kwiatów tej rośliny

Bławatek, a właściwie chaber bławatek to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin w Polsce. Niestety, rolnicy traktują go na swoich polach uprawnych jako chwast. Mimo to, chaber jest ciekawą rośliną ozdobną, którą można uprawiać także w ogrodzie. Co więcej, przyciąga owady zapylające, a ponadto można go wykorzystać z myślą o wsparciu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jak wygląda uprawa bławatka i poznaj jego cenne właściwości! 

Długo pracujesz przed komputerem? Sięgnij po napar z kwiatów tej rośliny
Chaber bławatek kwitnie od lipca do sierpnia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Chaber bławatek charakterystyka  

Chaber bławatek (łac. Centaurea cyanus) jest rośliną jednoroczną należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Osiąga od 30 do 80 cm wysokości, w zależności od warunków wzrostu.  

Pędy chabra są silnie rozgałęzione, kanciaste i owłosione. Te liście, które wyrastają u podstawy mają pierzastodzielny kształt. Z kolei te rosnące na łodygach są lancetowate.  

Chaber bławatek kwitnie najczęściej od lipca do sierpnia, chociaż potrafi pokazać się także w czerwcu. Jego kwiaty są rurkowate i tworzą charakterystyczne koszyczki. Na łące dostrzeżesz je bardzo łatwo, przez ich mocno szafirową barwę. W sprzedaży dostępne są także odmiany kwiatów o innych kolorach, bywają np. białe, różowe, a nawet czerwone. Owocem bławatka jest niełupek.  

Chaber w ogrodzie najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia bujnych i barwnych rabat. Pięknie komponuje się w połączeniu z innymi polnymi kwiatami. Roślina jest bardzo pożyteczna, przyciąga do siebie różne owady np. pszczoły.  

To roślina barwierska, barwiąca na niebiesko, stosowana także w kosmetyce. Po bławatek sięgają np. osoby, które mają łupież oraz poszukują wsparcia przy chorobach grzybiczych skóry głowy. Dowiedz się więcej na jego temat. 

Czytaj także: Motyl w ogrodzie to skarb. Sprawdź, jakie rośliny wabią motyle

Chaber bławatek  Chaber bławatek jest dość łatwy w uprawie. Fot. 123RF.com

Chaber bławatek uprawa, wymagania i pielęgnacja  

Chaber bławatek, mimo swojego subtelnego wyglądu, nie ma dużych wymagań i jest dość łatwy w uprawie. Roślina preferuje przede wszystkim stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne oraz ubogie w składniki pokarmowe. Roślinę wysiewa się prosto do gruntu. Należy robić to wczesną wiosną. Gdy sadzonki już trochę podrosną, warto je uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie. 

Stanowisko dla bławatka 

Chaber najokazalej kwitnie w sprzyjających mu warunkach glebowych i na dobrze dobranym stanowisku. Roślina ta preferuje stanowiska nasłonecznione, warto więc wybrać dla niej miejsce ciepłe i słoneczne, a także osłonięte od wiatru. Do uprawy chabra najlepiej sprawdzi się gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Co istotne, kwiat dobrze sobie radzi posadzony na gruntach niższej jakości. Warto zadbać o to, aby ziemia, w której będzie posadzony bławatek, miała odczyn pH obojętny lub lekko kwaśny.  

Tak naprawdę chabry to wdzięczne i dość odporne kwiaty. Jedyne, czego wymagają, to umiarkowanego nawadniania i systematycznego odchwaszczania. 

Wysiew bławatka do inspektu 

Uprawę chabra bławatka rozpoczyna się od wysiewu nasion wprost do gruntu w kwietniu lub w marcu do inspektu, co pozwala przyspieszyć jego rozwój. Przechowuje się je w ogrzewanym, słonecznym miejscu, np. w domu na parapecie. Pierwsze wschody ukazują się po około 2 tygodniach. Jeśli są zbyt gęste, należy je przerwać. W maju można dokonać rozsady, a więc umieścić sadzonki we wcześniej przygotowanym gruncie. 

Chaber bławatek wysiew do gruntu 

Chabry najczęściej wysiewa się prosto do gruntu. Nasiona bławatków można wysiewać tą metodą na przełomie marca i kwietnia. Jednak jeśli istnieje jeszcze ryzyko przymrozków, podłoże należy przykryć ściółką. Gleba może być jałowa lub o odczynie obojętnym czy kwaśnym. Z kolei wysiana jesienią roślina zakwitnie stosunkowo wcześniej, będziesz mógł ją zaobserwować już w czerwcu. Należy pamiętać o okryciu rabaty ściółką, która zabezpieczy świeże nasiona przed mrozem. Natomiast uszczykiwanie sadzonek pobudzi je do krzewienia. 

Pamiętaj, aby przed wysianiem nasion stanowisko dobrze odchwaścić. Możesz je też przekopać szpadlem i dokładnie rozpulchnić, a następnie wyrównać grabiami.  

Jeśli roślina ma rosnąć na podłożu piaszczystym i ubogim w składniki pokarmowe, przed wysiewem należy wymieszać ziemię z obornikiem. Roślinę możesz w prosty sposób odżywiać nawozami do roślin kwitnących. Zawierają one bowiem fosfor, potas i azot. Natomiast bławatek posadzony w żyznym gruncie nie wymaga nawożenia. 

Czytaj także: Napar z jego liści działa jak witaminowa bomba. Dlaczego warto uprawiać i stosować czystek?

Napar z bławatka Chaber bławatek jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Fot.123RF.com

Chaber bławatek: właściwości i zastosowanie 

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są przede wszystkim kwiaty języczkowe chabra bławatka, które charakteryzują się intensywną szafirową barwą. Zbiera się je na początku kwitnienia. Kwiaty zawierają tzw. glikozydy antocyjanowe, a wśród nich pelargoninę, cyjaninę oraz flawonoidy, związki goryczkowe i spore ilości soli manganu. 

Wyciąg z kwiatów chabra bławatka wspiera działania moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Dzięki temu świetnie sprawdzą się we wspomaganiu przy stanach zapalnych nerek, kamicy nerkowej i obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w organizmie. 

Osoby, które mają problem z zapaleniem brzegów powiek lub spojówek, a także te, których oczy są wrażliwe na intensywne promieniowanie słoneczne lub długo pracują przed komputerem, chętnie sięgają wspomagająco po napary z kwiatów chabra bławatka. Wykorzystuje się je najczęściej w formie okładów. 

Cenny napar przygotujesz bez problemu, poprzez zalanie 50 g kwiatów chabra bławatka, połową litra wrzącej wody. Taką esencję należy odstawić na 30 minut. Po tym czasie należy zamoczyć gazik w naparze i wykonać okłady. 

Ponadto, pszczoły, które upodobały sobie bławatka przyczyniają się do wytworzenia smacznego miodu bławatkowego, którego składniki wspierają prawidłową odporność.  

Dodatkowo, choć niewiele osób o tym wie, kwiaty bławatka wykorzystuje się również w kuchni. Można zastosować je m.in. do dekorowania sałatek czy zup. Kwiaty bławatka mają także właściwości barwiące. Dawniej roślina ta służyła też do przygotowywania niebieskiego barwnika spożywczego. Obecnie można z nich skorzystać na przykład w domu do barwienia jaj na święta. Bławatek można też zastosować do nadawania koloru produktom spożywczym. 

W kosmetyce wyciąg z chabra stanowi składnik kremów, balsamów i toników, zwłaszcza do cery mieszanej i tłustej. 

Chaber bławatek Chaber błąwatek pięnie wygląda w bukietach. Fot.123RF.com

Reasumując, chaber bławatek (Centaurea cyanus) to najbardziej rozpowszechniony gatunek z rodzaju chabrów. Dawniej był traktowany jako chwast rosnący w zbożach. Warto jednak docenić jego niezwykłe właściwości, wykorzystywane medycynie i kosmetyce. Chaber bławatek nadaje się świetnie do posadzenia na ogrodowych rabatach. Jest nie tylko rośliną zdrową, ale i bardzo ozdobną. Pięknie wygląda w połączeniu z innymi kwiatami np. w bukietach. Jeśli całe życie traktowałeś tę roślinę jako chwast, warto zmienić nastawienie. Ten cenny kwiat stanowi obecnie bardzo modną i często uprawianą w ogrodach żywą dekorację o wyjątkowych właściwościach. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.