Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lagerstroemia indyjska - najdłużej kwitnące drzewo świata. Ten zabieg sprawi, że wyda jeszcze więcej kwiatów

Lagerstroemia indyjska, potocznie nazywana jest bzem południa, to jedno z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących drzew. W przypadku lagerstroemii śmiało można stwierdzić, że trud związany z opieką nad rośliną rzeczywiście się opłaca. W okresie kwitnienia wygląda bajecznie. Zobacz, jak ją uprawiać i jaki zabieg wykonać, by jeszcze piękniej kwitła. 

Lagerstroemia indyjska - najdłużej kwitnące drzewo świata. Ten zabieg sprawi, że wyda jeszcze więcej kwiatów
Wizytówką lagerstroemii indyjskiej są ogromne, groniaste kwiat, które utrzymują się na drzewie nawet cztery miesiące. ivstiv/CanvaPro

Spis treści:

Lagerstroemia indyjska – najdłużej kwitnące drzewo

Lagerstroemia indyjska (łac. Lagerstroemia indica) w środowisku naturalnym występuje w Azji, a dokładniej w Chinach, Kambodży, Tajwanie i Wietnamie. Z pewnością można stwierdzić, że roślina wpasowała się idealnie w krajobraz tamtejszych rejonów. Coraz częściej spotkać ją można także w polskich ogrodach.  

Lagerstroemia indyjska uważana jest za jedno z najdłużej kwitnących drzew. Dlaczego? Ponieważ może kwitnąć przez cztery miesiące w roku. W Polsce termin jej kwitnienia wypada w lipcu i trwa do października, a nawet listopada.  

Roślina, w naturalnym środowisku na największym kontynencie na Ziemi, osiąga aż 8 m wysokości. W Polsce drzewka nie są tak okazałe i przeważnie dużo niższe. Lagerstroemia dorasta tu maksymalnie do 5 metrów wysokości. Lagerstroemia indica cechuje się pojedynczymi, drobnymi liśćmi o owalnym kształcie. Jesienią przebarwiają się one na żółto. 

Na rynku ogrodniczym dostępne są też inne jej odmiany. Równie piękny, ale karłowaty gatunek nosi nazwę Royal Red. Drzewa te tworzą rozłożyste, kuliste i dość szeroko rozstawione korony. Kora drzew jest dość specyficzna i łuszczy się przez cały rok. Łatwo rozpoznać drzewo po charakterystycznym, karbowanym pniu.  

Przeczytaj również: Jak pielęgnować lagerstroemię indyjską? Będzie kwitła długo i zjawiskowo

Kwiaty lagerstroemii indyjskiej są bardzo atrakcyjne, pięciopłatkowe, o pofałdowanych brzegach i rurkowatej nasadzie. Tworzą one efektowne, długie wiechy o długości do 20 cm. Właśnie dlatego posadzenie tej rośliny to doskonały pomysł na przyozdobienie domowego ogrodu. Warto wiedzieć, że kolor kwiatów może być różny w zależności od odmiany lagerstroemii. Najczęściej występująca pigmentacja to: 

  • purpurowa (Tuscarora), 
  • ciemnoczerwona (Ruby Lace), 
  • jasnoróżowa (Eavesii), 
  • fioletowo-różowa (Petite Orchid) 
  • biała (Petite Snow). 

Ciekawostką jest fakt, iż nazwa lagerstroemia to upamiętnienie Magnusa von Lagerströma i tym samym złożony mu hołd. Szwedzki kupiec był głównym dostawcą roślin dla słynnego przyrodnika – Karola Linneusza. 

Kwiaty lagerstroemii są bardzo okazałe i jest ich mnóstwo. Fot. 123RF/PICSEL

Jak uprawiać lagerstroemię indyjską?

Jak wymagająca jest lagerstroemia? Uprawa tej rośliny wiąże się z odpowiedzialnością i pracą, ale dzięki włożonemu w nią wysiłkowi bez południa dobrze się zaaklimatyzuje w wybranym środowisku. Aby mieć piękną lagerstroemię indyjską w swoim ogrodzie, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach w jej uprawie. 

  • Stanowisko

Śmiało można stwierdzić, że bez południa to roślina dla ludzi cierpliwych. Aby jej uprawa była mniej kłopotliwa, należy sumiennie wybrać miejsce, w którym miałaby rosnąć. Drzewko jest ciepłolubne, dlatego teren uprawy powinien być mocno nasłoneczniony. Ponadto przygotowane stanowisko musi być zaciszne. Krzewy tego typu osłania się przed wiatrem. Pomóc w tym może mata osłaniająca lub żywopłot z zimozielonych roślin. Zaleca się sadzić je przed budynkami. Ściany architektoniczne zabezpieczają roślinę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

  • Sadzenie i ziemia 

Lagerstroemia świetnie się aklimatyzuje w żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. pH takiej gleby powinno być lekko kwaśne lub obojętne. Dobrą praktyką przed posadzeniem rośliny jest wykonanie drenażu. Jeśli gleby są cięższe i mniej przepuszczalne, stanowi to wręcz konieczność. Dzięki temu spada ryzyko przemarznięcia korzeni. Najlepszy termin do rozpoczęcia uprawy lagerstroemii to wiosna. Aklimatyzacja rośliny w nowym miejscu wymaga czasu. Ta posadzona np. w kwietniu będzie miała go pod dostatkiem. Żeby proces sadzenia przebiegł prawidłowo, należy zachować odpowiednią odległość względem innych sadzonek. Przestrzeń pomiędzy drzewkami powinna wynosić od 3 do 4 m. 

Lagerstroemia rosnąca w naturalnym środowisku w Azji osiąga do 8 m wysokości. W Polsce drzewka dorastają maksymalnie kilku metrów. Fot. Pexels

  • Nawożenie i podlewanie 

Młode drzewka lagerstroemii należy odpowiednio podlewać. To, ile wody dana roślina potrzebuje, jest kwestią indywidualną i zależy od miejsca umiejscowienia krzewu. Bez południa nie lubi nadmiaru wody w podłożu, dlatego nie powinno się go przelewać. Co istotne, lagerstroemia kwitnie także jesienią i przez cały ten okres nie powinno się jej nawozić. Ciekawą praktyką ogrodniczą jest stosowanie nawozów azotowych wiosną, a potasowo-fosforowych latem. Naturalne nawozy organiczne to np. kompost i obornik. 

Przeczytaj również: Drzewo flamingowe każdego wprawi w zachwyt. Niewiele wymaga i wszędzie się przyjmie

Wiosenne przycięcie pędów pobudzi drzewo do kwitnienia. Fot. Pexels

  • Przycinanie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma duży wpływ na obfite kwitnienie rośliny, jest cięcie. Należy je wykonać wiosną, a najlepiej w drugiej połowie kwietnia. Ważne, aby po podcinaniu jak najbardziej zminimalizować niebezpieczeństwo pojawienia się przymrozków. Trzeba pamiętać o tym, aby zabieg wykonać przed wzrostem wegetacyjnym rośliny. Krzew lagerstroemii najobficiej kwitnie na pędach z bieżącego roku. Dlatego cięcie podbijające kwitnienie polega na usunięciu tych starszych. Należy wykonać je w sposób delikatny, aby nie zaburzyć uzyskanego do tej pory, efektownego pokroju rośliny. 

  • Osłona lagerstroemii przed zimnem  

Trzeba podkreślić, że jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji rośliny to zapewnienie jej osłony przed mrozem. W tym celu drzewa warto owijać materiałem o dużej przepuszczalności powietrza. Do tego zabiegu można użyć chociażby słomy czy juty. Podłoże przy pniu, niezależnie od wieku rośliny, powinno być okryte grubą warstwą ściółki. Krzew lagerstremii znosi przymrozki do -18°C, więc z uprawy rośliny w chłodniejszych rejonach Polski powinno się zrezygnować. 

Przeczytaj również: Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić

Uprawa lagerstremii w donicy – sadzić czy nie? 

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem okazałej rośliny do posadzenia w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, strzałem w dziesiątkę będzie właśnie lagerstroemia. Sadzonki tej rośliny coraz częściej są dostępne w sklepach ogrodniczych. Mimo tego, że roślina jest dość wymagająca, a jej uprawa wcale nie jest prosta, istnieje prawdopodobieństwo, że pięknie rozrośnie się także w donicy. Właśnie dlatego w chłodniejszych rejonach Polski traktuje się ją jako krzew pojemnikowy. Co to oznacza? Niższe odmiany lagerstroemii hoduje się w dużych donicach. Stanowią tym samym wspaniałą ozdobę mniejszej przestrzeni miejskiej.

Jeśli zapewnisz im opiekę przez cały rok, z pewnością przetrwają lata. Należy pamiętać, aby niewielkie krzewy chronić przed mrozem. Z racji niedużych rozmiarów, rośliny na jesień można przenieść do chłodnych, ale jasnych pomieszczeń. Lagerstroemie będą mogły tam spokojnie przezimować 

Jeśli chcesz mieć pewność, że roślina będzie ładnie kwitła, wybierz tę nieco bardziej dojrzałą. Zdecyduj się na podrośnięty krzew lagerstroemia, a wówczas opieka i pielęgnacja nad nim nie przysporzy ci wielu problemów. 

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 7.04.2022 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Szerszeń azjatycki - duży i bardzo niebezpieczny. Jak go rozpoznać, gdzie zakłada gniazda?

Mieczyki przewracają się pod ciężarem kwiatów? Zobacz, jak sobie z tym radzę

Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem? Rozpoznaj je i szybko zwalcz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.