Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zachwyca oryginalnymi kwiatami. Jak uprawiać celozję pierzastą w ogrodzie i na parapecie?

Obok celozji pierzastej trudno przejść obojętnie – roślina ta zachwyca intensywnymi kolorami oraz nietypowymi, bardzo efektownymi kwiatami i liśćmi. Przybyła do Europy z dalekiej Azji i dziś jest chętnie uprawiana w domowych ogródkach, a także na parapetach. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja celozji pierzastej, jak wybrać dla niej najlepsze stanowisko i na co zwrócić uwagę, aby roślina ta cieszyła oko i pozostała w dobrej kondycji! 

Zachwyca oryginalnymi kwiatami. Jak uprawiać celozję pierzastą w ogrodzie i na parapecie?
Celozja pierzasta zachwyca kolorowymi kwiatami. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Ogólna charakterystyka celozji pierzastej 

Celozja pierzasta (łac. Celosia argentea var. plumosa) to roślina z rodziny szarłatowatych, która dziko rośnie i pochodzi z odległych Indii. W naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet do 1 m, a jej liście i kwiaty mają imponujące rozmiary. 

Czym wyróżnia się roślina, rosnąca w europejskiej strefie klimatycznej?  

  • liście celozji pierzastej mają charakterystyczny kolor i kształt. Są podłużne, nieco jajowate, a u niektórych okazów także lancetowate. Zwykle są zielone, ale zdarza się, że mają też inny kolor (np. wpadający w delikatny odcień czerwieni).  
  • gdy celozja kwitnie (co ma miejsce od lipca do jesieni), pojawiają się na niej drobne kwiaty. Są one zebrane w spiczaste, zbite kłosy i wyróżnia je intensywny, purpurowy, pomarańczowy, czerwony lub fioletowy kolor. W środowisku naturalnym roślina ta ma kwiatostany piramidalne. 

Roślina ta jest uprawiana w przydomowych ogródkach, w szklarniach i w większych hodowlach. Takie celozje pierzaste osiągają zwykle wysokość nie większą niż 25-30 cm. Można sadzić je w kwietnikach, a rośliny przeznaczone na kwiaty cięte (np. odmiany ‘Century’ i ‘Sparkler’) uprawia się pod specjalnymi osłonami. 

Celozja pierzasta to tylko jeden z gatunków tych przykuwających wzrok, ozdobnych kwiatów. Można spotkać się także z: 

  • celozją grzebieniastą , której kwiatostan przypomina koguci grzebień 
  • celozją kłosową – osiąga ona do 30 cm wysokości, a jej kwiaty zebrane są kwiatostany przypominające kłos zboża. 

Stanowisko dla celozji pierzastej – gdzie uprawiać tę roślinę? 

Celozja pierzasta to roślina zdecydowanie światło i ciepłolubna. Musi być uprawiana w słonecznym miejscu, gdyż do wzrostu potrzebuje jak najlepszego dostępu do światła. Gatunek ten nadaje się do tego, aby hodować go zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. 

Celozja pierzasta – uprawa

Celozja jest podatna na zgorzel (obumarcie) siewek, dlatego podłoże, w którym ma rosnąć, powinno być czyste i nieskażone. Ponadto do tego, aby się rozwijać, roślina ta potrzebuje nieco wilgotnej, żyznej, próchniczej gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego, w której nie brakuje składników odżywczych. 

Uprawa celozji pierzastej w doniczce 

Celozja może stać się efektownym okazem wśród domowej zieleni. Aby dobrze rosła, trzeba znaleźć jej miejsce na słonecznym parapecie. Natomiast latem można przenieść ją na balkon. Dzięki stałemu dostępowi do promieni słonecznych będzie obficie kwitła. 

Jak uprawiać celozję pierzastą w ogrodzie? 

Ze względu na to, że rośliny te pochodzą z regionów, na których panuje tropikalny klimat, ich uprawianie w polskich ogrodach może być nieco problematyczne. By celozja czuła się dobrze pod gołym niebem i obficie kwitła, należy znaleźć dla niej ciepłe, osłonięte przed wiatrem i dobrze nasłonecznione miejsce. Jeśli będzie ona rosła w ogrodzie, ale w donicach lub skrzynkach, to pojemniki te warto przenieść do domu wtedy, gdy na zewnątrz temperatura będzie spadać poniżej zera.  

Czytaj także: Róża dla leniwych. Jak uprawiać portulakę wielokwiatową?

Celozja pierzasta w pojemniku Celozję pierzastą można uprawiać w doniczce. Fot.123RF.com

Pielęgnacja celozji pierzastej 

Uprawa tej rośliny daje sporo satysfakcji – kwitnące kwiaty mają nieprzeciętne walory estetyczne, stanowią akcent dekoracyjny ogrodu i domowego parapetu. Jednak aby tak się stało, trzeba poświęcić sporo uwagi jej pielęgnacji, gdyż uprawianie tego gatunku jest dość wymagające. Przycinanie celozji pierzastej nie jest konieczne – ważne jest jej podlewanie i nawożenie. 

Podlewanie celozji pierzastej 

Celozja pochodzi z tropikalnego regionu świata, a mimo tego nie znosi nadmiaru wilgoci. Roślina ta zdecydowanie lepiej zniesie delikatne przesuszenie niż zbyt częste i zbyt obfite nawadnianie. Celozję należy podlewać kilka razy w tygodniu i małymi porcjami, tak aby podłoże, w którym rośnie, przez cały czas było nieco wilgotne. Ponadto podlewając ją, nie należy zraszać kwiatów i liści – znajdująca się na nich woda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i źle wypływa ani ich wygląd. 

Uprawiając celozję w doniczce, należy zadbać również o to, aby nadmiar wody nie zalegał w podłożu. Właśnie dlatego pod warstwą ziemi warto ułożyć przepuszczalny drenaż. 

Nawożenie rośliny 

Regularne nawożenie celozji pierzastej jest konieczne, jeśli chcesz, aby zjawiskowo i obficie kwitła. Sprawdzają się do tego nawozy do roślin kwitnących. W takich preparatach powinno znajdować się dość dużo fosforu i potasu, gdyż pierwiastki te doskonale wpływają na wzrost rośliny oraz na odcień jej kwiatów. 

Rozmnażanie celozji pierzastej – na czym polega? 

Roślinę tą rozmnaża się z nasion. Aby latem celozja zakwitła, rozsadę należy przygotować w okresie od lutego do marca. Nasiona wysiewa się wtedy do skrzynek znajdujących się w szklarni - można też umieścić je wszędzie tam, gdzie jest dość ciepło i jasno.  

W pojemnikach, w których będą rosły sadzonki, powinno znajdować się specjalne podłoże przeznaczone do wysiewu nasion lub ziemia zmieszana z piaskiem (w proporcjach 3:1). Po maksymalnie 21 dniach powinno rozpocząć się kiełkowanie.  

Aby nasiona kiełkowały i by młode sadzonki dobrze rosły, należy zadbać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – powinna ona wynosić ok.21 °C. Ponadto trzeba regularnie sprawdzać, czy podłoże, w który, wzrastają siewki, jest wilgotne – jeśli będzie zbyt suche, należy od razu je podlać. Przesadzanie celozji pierzastej powinno odbyć się dopiero wtedy, kiedy siewki będą miały ok. 5 cm wysokości. 

Czytaj także: Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy

Celozja pierzasta Celozja pierzasta to zdecydowanie światło i ciepłolubna roślina. Fot. 123RF.com

Na co może zachorować celozja pierzasta? 

Choroby celozji pierzastej są najczęściej wywołane przez grzyby. Dość często zdarza się, że pojawia się na niej mączniak rzekomy. Ta choroba jest bardzo groźna dla celozji, może doprowadzić do jej obumarcia, a walka z nią jest dość trudną, gdyż jej początkowe symptomy są niemal niezauważalne. Mączniak rzekomy objawia się: 

  • dużymi, żółtymi plamami, które pojawiają się na górze blaszek liściowych 
  • jasnym nalotem widocznym na spodniej stronie liści 
  • brązowieniem liści. 

Oprócz tego może zdarzyć się, że celozja pierzasta zostanie zaatakowana przez szkodniki. Są to najczęściej mszyce, które żerują na spodniej stronie liści i przy pędach, wysysając z rośliny soki.  

Zastosowanie celozji pierzastej 

Ten gatunek celozji ma zjawiskowy, intensywnie kolorowy pióropusz, dlatego może być dekoracją ogrodu, domu, tarasu czy balkonu.  

Można uprawiać je na niewielkich rabatach kwiatowych, ale celozje świetnie prezentują się także wtedy, gdy stanowią kwietniki dywanowe. Dobrze wyglądają, rosnąc w misach, skrzynkach i donicach – w domu lub pod gołym niebem. Oprócz tego nadają się do tego, aby komponować z nich bukiety. Kwiaty cięte można też suszyć i wykorzystywać do tworzenia ozdobnych kompozycji czy wiązanek. 

Mimo że celozja pierzasta nie jest najłatwiejsza w uprawie, to zdecydowanie warto hodować ją na parapecie lub w ogrodzie. Kolorowe, wyraziste kwiaty wyróżniają się na tle pozostałej zieleni, mają przykuwającą wzrok formę, kształt i można śmiało sięgać po nie, komponując bukiet do wazonu. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.