Spis treści:
Co daje ogławianie pomidorów?
Sierpień to czas, gdy możemy cieszyć się obfitymi zbiorami pomidorów. Podczas zrywania dojrzałych owoców z odmian wysokich możemy zauważyć, że na krzaczkach ciągle pojawiają się kwiaty. Rośliny nie wstrzymują również wzrostu, nadal się rozkrzewiają i wyciągają w górę. W teorii pomidory mogą się rozwijać i zawiązywać kolejne owoce bardzo długo, jednak w naszym klimacie proces ten zaburzą zbliżające się jesienne chłody.
Kolejne kwiaty nie mają już szans przekształcić się w dojrzałe owoce, nie ma również powodu, aby krzaczki dalej rosły i traciły na to wodę oraz składniki odżywcze. Lepiej, jeśli skupią całą swoją energię na zawiązanych już pomidorach. Właśnie po to w sierpniu wykonuje się prosty zabieg, który nazywamy ogławianiem pomidorów. Polega on na przycięciu wierzchołka pędu głównego lub kilku wierzchołków, jeśli pomidory prowadziliśmy na więcej niż jeden pęd. W ten sposób uniemożliwiamy roślinom dalszy wzrost – nie osiągną już większej wysokości.
Ogłowione pomidory nie wytwarzają kwiatów lub pojawia się ich niewiele. Jeśli zauważymy jeszcze jakieś pąki, warto się ich pozbyć, aby rośliny skupiły się już wyłącznie na owocach, które zdążyły się zawiązać. Ogławianie pomidorów w sierpniu oraz usuwanie kwiatów sprawia, że plony są większe, bardziej rumiane i lepsze w smaku. To prosty sposób na to, aby przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, gdy sezon wegetacyjny zbliża się ku końcowi.
Ogławianie przyspiesza dojrzewanie pomidorów. Fot. lexashka/123RF.com
Przeczytaj również: Kiedy trzeba przyciąć dynię i jak zrobić to dobrze? Nie będzie się nadmiernie rozrastać
Ogławianie pomidorów w sierpniu – jak to zrobić?
Ogławianie pomidorów najlepiej zrealizować na 4-6 tygodni przed planowanym końcem uprawy. Zazwyczaj okres ten przypada na pierwszą połowę sierpnia. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany wymagają skracania wierzchołków. Nie musimy go wykonywać w przypadku pomidorów samokończących, czyli takich, które same wstrzymują wzrost w momencie, gdy zawiążą się na nich owoce. Należą do nich takie odmiany jak pomidor Maliniak, Samuraj, Kapturek czy Babinicz. Ogławiania wymagają natomiast odmiany wysokie, np. pomidor Oxheart, Malinowy Ożarowski oraz Faworyt.
Jak ogławiać pomidory w sierpniu? Przygotujmy dobrze naostrzone i zdezynfekowane za pomocą spirytusu narzędzia – nóż lub sekator. Ostrożnie zetnijmy wierzchołki pędów głównych. Cięcie możemy wykonać na wysokości drugiej albo trzeciej łodygi z liśćmi, które położone są nad najwyższym gronem z dojrzewającymi owocami. Równocześnie z krzaczków pozbywamy się tzw. wilków, czyli bocznych odrostów pojawiających się w kątach łodyg i liści. Ogławianie najlepiej wykonać w słoneczny, bezdeszczowy dzień, dzięki czemu rany szybko się zasklepią.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego papryka gnije na krzaku? Nie tylko choroby mogą być przyczyną
Podlewanie ogórków – czym zastąpić wodę? Jak często nawadniać ogórki?
Ekologiczny oprysk na brunatną plamistość liści pomidorów. Działaj, zanim choroba zaatakuje owoce