Porady ogrodnicze

Stare metody na zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem. Bulwy będą zdrowe i dorodne

Aby osiągnąć sukces w uprawie ziemniaków, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Niestety warzywa te są bardzo podatne na różnego rodzaju choroby i ataki szkodników, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią ochronę. Skutecznym działaniem jest zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem. Dzięki temu bulwy będą zdrowe i dorodne. Przedstawiamy stare metody na zaprawianie ziemniaków, które sprawią, że twoje plony będą obfite i zdrowe. Unikniesz też ataku chorób i szkodników.

Stare metody na zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem. Bulwy będą zdrowe i dorodne
Zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem to skuteczny sposób na zabezpieczenie upraw przed chorobami i szkodnikami. Fot.savmaster/123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić ziemniaki?

Ziemniaki to podstawa naszej kuchni. Można je przyrządzić na mnóstwo sposobów – są uniwersalne i wyśmienicie smakują w każdej postaci. To jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Samodzielna uprawa ziemniaków jest dość prosta i wymaga niewielkiego nakładu pracy. O sukcesie ich uprawy w dużej mierze decyduje termin ich sadzenia. Kiedy sadzić ziemniaki? Termin ten jest uzależniony przede wszystkim od temperatury gleby. Jeśli na głębokości około 10 cm nagrzeje się ona do 8-10 st. C, wówczas można przystąpić do czynności. Ze względu na zróżnicowanie warunków atmosferycznych, terminy sadzenia ziemniaków na terenie całego kraju mogą się różnić, jednak najbardziej optymalnym jest druga i trzecia dekada kwietnia. Warto mieć na uwadze, że umieszczanie sadzeniaków w glebie o niższej temperaturze może prowadzić do opóźnionych i nierównomiernych wschodów, a także do rozwoju choroby grzybowej, jaką jest rizoktonioza.     

Przed sadzeniem ziemniaków należy odpowiednio przygotować glebę – powinna ona być spulchniona i odchwaszczona. Aby poprawić jakość podłoża, możemy wzbogacić je kompostem. Ziemniaki sadzimy na głębokości od 4 do 8 cm (głębiej na glebach lekkich). Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 30 cm, natomiast rzędy muszą być oddalone od siebie o 60-90 cm. Zaraz po posadzeniu bulwy nie wymagają podlewania, gdyż gromadzą sporą ilość wody. Późniejsze nawadnianie jest natomiast wskazane, zwłaszcza w okresach suszy.         

zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem Przed sadzeniem bulwy ziemniaków warto pokryć specjalnym preparatem ochronnym. Fot.piterpike/123RF.com

Zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem

Niestety ziemniaki, podobne jak inne rośliny, są podatne na różnego rodzaju choroby, które negatywnie wpływają na jakość i ilość plonów. Ponadto często są atakowane przez szkodniki, które mogą wyrządzić niemałe szkody. Skutecznym sposobem ochrony upraw jest zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem. Jest to proces, który polega na pokryciu bulw specjalnym preparatem ochronnym. Jego celem jest zapewnienie ochrony ziemniaków przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, a także przed szkodnikami (takimi jak stonka ziemniaczana). Choć na rynku dostępne są różnego rodzaju zaprawy, zdecydowanie lepiej jest przygotować takie preparaty w warunkach domowych. Przedstawiamy stare, ale sprawdzone sposoby na zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem.

  • Roztwór czosnku – 1 kg rozdrobnionego czosnku zalewamy 10 litrami wody, po czym odstawiamy mieszankę na kilka godzin. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy ziemniaki 3 godziny przed sadzeniem. Taka zaprawa działa jak bariera ochronna, gdyż zwiększa odporność roślin i przyczynia się do zdrowego wzrostu.   

  • Roztwór nadmanganianu potasu – do 10 litrów wody dodajemy 5 g nadmanganianu potasu i dokładnie mieszamy. Takim preparatem spryskujemy bulwy przed sadzeniem (można też moczyć je w roztworze przez około 15-20 minut).

  • Roztwór mydła smołowego – wystarczy połączyć ze sobą 40 g mydła i litr wody. Spryskaj ziemniaki przed sadzeniem, a żadna zaraza ich nie dopadnie.

  • Roztwór popiołu – 1 kg popiołu mieszamy z 10 litrami wody. W takiej mieszance zanurzamy ziemniaki. Przed sadzeniem bulwy można też obtoczyć w popiele, jest to tzw. zaprawianie na sucho.

  • Roztwór amoniaku – do 10 litrów wody dodaj 40 ml amoniaku, po czym zanurz w nim bulwy. Dzięki temu stonka ziemniaczana, która co roku zagraża plonom, przestanie być problemem.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wzmacniający nawóz z cynamonem. Podlewaj nim sadzonki pomidorów, by były silne i zdrowe

Kiedy sadzić pomidory do tunelu, pod folię? Jaka ziemia jest najlepsza, co sadzić obok?

Ślimaki już żerują na grządkach. Zrób oprysk z zielonych odpadów z ogródka, szybko się ich pozbędziesz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.