Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szkodniki na malinach. Po domowym oprysku z dwóch składników mszyce spadną z krzaków

Maliny to jedne z najpopularniejszych krzewów owocowych, które są uprawiane w naszym kraju. Zachwycamy się głównie ich walorami smakowymi, a dodatkowo znajdziemy w nich cenne witaminy i składniki mineralne. Uprawa malin nie jest trudna, dlatego wiele osób decyduje się na posadzenie tych krzaków w swoim ogrodzie. Niestety bywają atakowane przez szkodniki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia plonów. Dlatego, aby przeciwdziałać temu problemowi, przygotuj domowy oprysk. Zdrowe i duże zbiory gwarantowane.     

Szkodniki na malinach. Po domowym oprysku z dwóch składników mszyce spadną z krzaków
Potraktuj maliny domowym opryskiem, a mszyce znikną w mig. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie szkodniki atakują maliny?

Uprawa malin w ogrodzie nie jest szczególnie wymagająca, ale czasem mogą pojawiać się problemy. Niestety bywa tak, że nasze krzewy atakowane są przez szkodniki. To sprawia, że krzaki nie rozwijają się prawidłowo, plony są mniejsze, a owoce robaczywe. Sprawdź, jakie szkodniki atakują maliny.

  • Mszyce – to jedne z najczęstszych szkodników w uprawie malin, które nie tylko osłabiają rośliny, lecz także są nośnikami wielu groźnych chorób. Całymi koloniami żerują na liściach, kwiatach i pędach bocznych, powodując ich zasychanie. Mszyce obniżając jakość plonu i znacznie ograniczają ilość owoców na plantacjach.

  • Kwieciak malinowiec – samice składają jaja w pąkach kwiatowych, z których później wykluwają się larwy żerujące wewnątrz pąków, ograniczając w ten sposób kwitnienie i owocowanie.

  • Kistnik malinowiec – zjada liście, a także żeruje w pąkach kwiatowych i rozwiniętych kwiatach, zjadając pręciki i dno kwiatowe. W rezultacie prowadzi do znacznego obniżenia plonów oraz robaczywienia owoców.   

  • Pryszczarek namalinek łodygowy – objawami żerowania szkodnika są osłabione, więdnące pędy malin oraz popękana kora. Przez takie uszkodzenia mogą też wnikać grzyby powodujące choroby.

  • Przędziorki – żywią się sokami roślinnymi i składają jaja na dolnej stronie liści. Upały sprzyjają namnażaniu się szkodników. Zaatakowane krzaki są osłabione, gorzej rosną i plonują. Maliny najczęściej zasiedlają przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec.  

szkodniki na malinach Szkodniki na malinach przyczyniają się do zmniejszenia plonów. Fot.123RF.com

Domowy oprysk na mszyce na malinach

Jak pozbyć się szkodników malin? Zamiast sięgać po gotowe preparaty owadobójcze, wypróbuj domowy oprysk. Do jego przygotowania wystarczą zaledwie dwa składniki, które większość z nas znajdzie w swojej kuchni. Dzięki zastosowaniu domowego oprysku skutecznie zwalczymy mszyce na malinach. Jak go przygotować? Przepis jest niezwykle prosty.

2 ząbki czosnku przeciskamy przez praskę i zalewamy litrem letniej wody. Taką mieszankę zostawiamy na noc, po czym przecedzamy i dodajemy pół łyżeczki sody oczyszczonej. Domowym opryskiem traktujemy maliny dwa razy w roku – w momencie zawiązywania pąków kwiatowych oraz przed dojrzewaniem owoców. Taka mieszanka pomoże zwalczyć nie tylko mszyce, ale również inne szkodniki malin (m.in. gąsienice czy przędziorki). Domowy oprysk z czosnku i sody działa też prewencyjnie, dzięki czemu możemy zapobiec pojawieniu się szkodników. Koniecznie wypróbuj, a plony malin będą bogate i zdrowe.    

Źródło: deccoria.pl    

Przeczytaj również: 

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej. Jak rozpoznać chorobę i jej zapobiegać?

Przycinanie drzew owocowych. Terminy, kolejność i sposób przycinania są bardzo ważne [PORADNIK]

Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.