Porady ogrodnicze

Róża dla leniwych. Jak uprawiać portulakę wielokwiatową?

Portulaka wielokwiatowa to niska roślina jednoroczna o dużych, bardzo kolorowych kwiatach. Jest wspaniałą ozdobą ogrodów, ogródków skalnych, a także balkonów. To łatwa w uprawie roślina, która lubi słońce. Przeczytaj, jak o nią dbać.

Róża dla leniwych. Jak uprawiać portulakę wielokwiatową?
Portulaka wielokwiatowa jest wspaniałą ozdobą ogrodów i balkonów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Portulaka wielokwiatowa charakterystyka

Portulaka wielokwiatowa (Portulaca grandiflora ) pochodzi z Argentyny i Brazyli. Jest rośliną ciepłolubną. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna ponieważ nie jest mrozoodporna.

Jest rośliną płożącą o grubych wałeczkowatych liściach tworzących rozetę wokół kwiatów. Dorasta do 10- 15 cm. Kwiaty portulaki są duże (3-5 cm) wielopłatkowe, pojedyncze lub pełne. Kwiaty pojedyncze zamykają się w nocy oraz w pochmurne dni.

Portulaka wielokwiatowa odmiany

Wyróżniamy trzy grupy portulaki wielokwiatowej:

  • o kwiatach pojedynczych
  • o kwiatach półpełnych
  • o kwiatach pełnych

Czytaj także: Jej kwiaty są oszołamiające. Jak uprawić hortensję Pink Diamonda

Portulaka wielokwiatowa Portulakę wielokwiatową sadzimy z nasion. Fot. Pixabay.com

Portulaka wielokwiatowa uprawa

Portulakę wielokwiatową najczęściej sadzimy z nasion, ale można też kupić gotowe sadzonki tej rośliny.

W sprzedaży dostępne są najczęściej nasiona różnych odmian - mieszanki wielokolorowe. Do gruntu można ją wysiać dopiero w maju w rozstawie 15-20 cm. Zaleca się osłonięcie rośliny włókniną, gdyż nie jest odporna na zimno. Nasiona portulaki wielkokwiatowej są bardzo drobne, dlatego nie należy ich przykrywać ziemią, wystarczy rozsypać je na powierzchni wilgotnego podłoża i delikatnie ugnieść.

Zdarza się tak, że portulaka wielokwiatowa raz posadzona w ogrodzie, rozsieje się sama i w następnych latach będziemy ją znajdować w różnych miejscach, Samosiejki prawdopodobnie będą posiadały kwiaty pojedyńcze ewentualnie półpełne.

Gleba

Najlepsza dla portulaki będzie gleba przepuszczalna, piaszczysto-żwirowa, sucha lub lekko wilgotna. W przypadku uprawy w pojemnikach można użyć podłoża do kaktusów.

Stanowisko

Portulaka wymaga stanowiska zdecydowanie słonecznego. W cieniu roślina o wiele słabiej kwitnie. Jej kwiaty zamykają się na noc, w pochmurne dni, a także gdy pada na nie cień.

Podlewanie i nawożenie

Liście portulaki, zwanej też różą dla leniwych ze względu na jej niewielkie wymagania, gromadzą zapas wody w liściach, dlatego nie musi być czesto podlewana. Starsze rośliny są bardziej wytrzymałe na suszę. Jednak przesuszenie rośliny może negatywnie wpływać na kwitnienie. Regularnego podlewania wymaga natomiast młoda portulaka, ziemia zaś powinna być umiarkowanie wilgotna. 

Portulaka wybacza brak nawożenia, ale gdy zostanie "dokarmiona" (co 2-3 tygodnie), jej kwiaty będą duzo bujniejsze, a sama roslina pieknie się rozrośnie. 

Kwitnienie

Portulaka kwitnie nieprzerwanie od lipca do września, a kwiaty pojawiają się stopniowo.Kwiaty portulaki maja kolor biały żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy i fioletowy. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia.

Owocem portulaki jest torebka.

Czytaj także: Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy

Portulaka wielokwiatowa Kwiaty portulaki wielkowiatowej są duże i występują w wielu kolorach. Fot. Pixabay.com

Choroby i szkodniki

Portulaka jest rośliną odporną na choroby, jeśli nie ma zbyt mokrej gleby.

Bywa jednak atakowana przez mszyce, które wysysają jej soki i powodują osłabienie. Jeśli na portulace pojawią się szkodliwe mszyce, należy wykonać oprysk rośliny, najlepiej naturalnym preparatem.

Portulaka wielokwiatowa zastosowanie

Portulaka wielokwiatowa jest efektowną ozdobą balkonów tarasów i ogrodów. Jest ceniona ze względu na intensywnie kolorowe i bardzo liczne kwiaty. Jest też rośliną łatwą w uprawie, która nie sprawi problemów nawet początkującym ogrodnikom pod warunkiem, że wybiorą dla niej słoneczne stanowisko. Portulakę wielokwiatową można wykorzystać również do dekoracji ogródków skalnych, pięknie prezentuje się w pobliżu dużych kamieni i murów.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.