Porady ogrodnicze

Będzie chlubą każdego ogrodu. Jak założyć i pielęgnować skalniak?

Tworzenie przydomowego ogrodu wymaga dużo pracy. Dobór odpowiednich roślin oraz ozdób sprawi, że aranżowana przestrzeń będzie wyglądać wyjątkowo i przykuje uwagę każdego odwiedzającego. Jednym z rozwiązań, które możesz wykorzystać, jest samodzielne wykonanie skalniaka. 

Będzie chlubą każdego ogrodu. Jak założyć i pielęgnować skalniak?
Skalniak ogrodowy przypomina górskie krajobrazy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Skalniak ogrodowy – cechy charakterystyczne 

Skalniak ogrodowy to zaaranżowany fragment przestrzeni, w którym forma nasadzeń oraz dodatków ma przypominać górskie krajobrazy. W ukwieceniu dominują rośliny o niskim wzroście oraz takie, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji. Dodatkowo w skalniakach są wykorzystywane różnego rodzaju kamienie i głazy, które pełnią funkcję dekoracyjną, oraz zrębki imitujące korę drzew.  

Ze względu na duże skupisko różnego rodzaju krzewów, bylin oraz kwiatów, podczas wykonywania dekoracji ogrodowej pamiętaj, aby wybierać rośliny o zbliżonych preferencjach co do lokalizacji, w której będzie umiejscowiony skalniak oraz wymaganiach dotyczących codziennej pielęgnacji. Jest to niezwykle istotny element, który pozwoli na zachowanie wyglądu nasadzenia przez długi czas, bez konieczności wymiany roślin. 

Jakie miejsce wybrać na zrobienie skalniaka ogrodowego? 

Założenie skalniaka jest niezwykle proste, natomiast wymaga nieco wysiłku fizycznego. Żeby ułatwić sobie to zadanie, w pierwszej kolejności rozplanuj na papierze, w jaki sposób ma wyglądać nasadzenie. Zainspiruj się zdjęciami górskich szczytów i licznych roślin występujących na szlakach, w ten sposób zrobisz pierwszy zarys swojej ogrodowej dekoracji. Dobrym rozwiązaniem jest wtopienie skalniaka w klimat ogrodu, tak aby tworzył spójną całość z jego pozostałą częścią. Zastanów się, jaki masz plan na resztę przestrzeni i dopiero wtedy dobierz odpowiedni kawałek ziemi.  

Dobierając lokalizację, zwróć uwagę na charakterystykę dobranych roślin i dopasuj miejsce o odpowiednio dużym lub niskim nasłonecznieniu. Wykorzystaj również naturalne uwarunkowania terenu i do nich dobierz odpowiedni typ skalniaka. Możesz stworzyć na przykład:  

 • niewielką rabatę zlokalizowaną na przodzie domu,  
 • skalniak na murku, jeżeli masz możliwość usypania niewielkich wzniesień, które obłożysz kamieniami, 
 • ogród skalny na skarpie, w przypadku naturalnie występujących wzniesień i nierówności terenu.  

Wykorzystaj gotowe uwarunkowania podłoża i stwórz niesamowitą aranżację z wykorzystaniem roślin i krzewów. 

Czytaj także: Ten kwiat zniesie największe upały. Jak pielęgnować dorotkę stokrotkową?

Ogród skalny Skalniaki nie muszą być często podlewane. Fot.Unsplash.com 

Sposoby na wykonanie skalniaka ogrodowego 

Odpowiednie przygotowanie i rozplanowanie kompozycji ogrodowej to początek tworzenia roślinnej kompozycji, która sprawi, że Twój ogród będzie wyglądać niesamowicie.  

 • Zacznij od oczyszczenia terenu, na którym ma zostać wykonana kompozycja. Powoli to na ułatwienie dalszych prac oraz wyeliminowanie chwastów i innych roślin, które mogłyby wyrastać po zakończeniu prac. 
 • Wyznacz kształt skalniaka – tak, aby dokładnie pozbyć się zbędnych gałęzi, zanieczyszczeń i śmieci z obrębu przyszłej dekoracji ogrodowej. Możesz wyznaczyć nieco większy obszar niż pierwotnie zaplanowany. Dzięki temu będziesz mógł dokładniej zadbać o wykończenie brzegów i wysypanie ich np. kamieniem, żwirem lub wyłożenie płotkiem ozdobnym. 
 • Zdejmij wierzchnią warstwę ziemi, trawy lub innych roślin zasadzonych w wyznaczonym obszarze, w którym umiejscowisz skalniak. 
 • Przygotuj odpowiednio podłoże. W zależności od rodzaju ziemi: piaszczysty teren przekop, natomiast w przypadku ciężkiej i twardej ziemi wykop dół na głębokość jednej łopaty, a w to miejsce nasyp piasku wymieszanego ze żwirem. W ten sposób przygotujesz naturalny drenaż, który pozwala przepuszczać powietrze i wodę. 
 • Kolejnym krokiem jest wyłożenie przygotowanej powierzchni agrowłókniną. Dopiero na tworzywo wysyp podłoże przygotowane do sadzenia roślin, kwiatów i krzewów. 
 • Jeżeli chcesz użyć kamieni i głazów jako dekoracji, warto na tym etapie wkopać je w przygotowaną ziemię. 
 • Podlej całość, a następnie wysyp warstwę kamieni. Powtórz czynność kilka razy i pozostaw przygotowaną aranżację na kilka dni. Powoli to osiąść ziemi i ułożyć teren. 
 • Dopiero teraz możesz przystąpić do sadzenia roślin. Zacznij od największych, czyli drzewek i krzewów, następnie posadź przygotowane byliny, a drobne rośliny i kwiaty zostaw na sam koniec jako uzupełnienie kompozycji. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością. 

Wykonując skalniak samodzielnie, nie zapomnij o zbadaniu rodzaju gleby oraz przygotowaniu odpowiedniego podłoża, którego pH będzie odpowiadać potrzebom zasadzonych kwiatów i krzewów. Źle dobrana ziemia nie zapewni odpowiedniego rozwoju, co przełoży się na słaby wzrost lub obumieranie kwiatów. 

Czytaj także: Lwia paszcza - wszystko co trzeba wiedzieć o tej roślinie, aby pięknie kwitła

Skalniak Rośliny w ogrodzie skalnym. Fot. Joanna

Pielęgnacja skalniaka. Co zrobić, aby był piękny przez lata? 

Skalniaki ogrodowe nie są zbyt wymagającymi formami dekoracyjnymi, dlatego nie musisz wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, Warto jednak wdrożyć kilka podstawowych zasad, aby utrzymać ich trwałość oraz zdrowy wygląd. 

 • Skalniaki nie muszą być często podlewane. Najważniejsze jest, aby nawodnić teren zaraz po zasadzeniu roślin i krzewów. Odpowiednio ułożone kamienie naturalnie rozprowadzają wodę pochodzącą, chociażby z opadów atmosferycznych. Pamiętaj jednak, aby zadbać o nawilżenie w gorące i upalne dni, kiedy rośliny narażone są na nadmierne wysuszenie. 
 • Regularnie pozbywaj się chwastów. Nadmierne rozprzestrzenianie się niepożądanych roślin może naruszyć budowę skalniaka poprzez rozbudowę systemu korzeniowego, dlatego warto usuwać wszystkie zanieczyszczenia odpowiednio szybko. 
 • Przez pierwsze parę lat możesz podarować sobie nawożenie skalniaka. Rośliny i byliny posadzone w kompozycji czerpią naturalne składniki odżywcze z gleby i nie wymagają dodatkowych zabiegów. 
 • Zadbaj o skalniak zimą i okryj rośliny, izolując je od chłodnego powietrza. Możesz do tego wykorzystać słomę, gałęzie i worki jutowe. 
 • Kontroluj na bieżąco stan ukwiecenia skalniaka i usuwaj obumarłe liście oraz kwiaty, które powodują, że aranżacja nie wygląda ładnie. 

Wdrożenie kilku prostych zasad mających na celu zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji pozwala utrzymać skalniak w dobrej kondycji przez wiele lat, bez konieczności sadzenia nowych kwiatów. Wybierając rośliny i bulwy wielosezonowe, zapewnisz sobie oszczędność czasu, który wykorzystasz na aranżację kolejnych przestrzeni w przydomowym ogrodzie. 

Goździk postrzępiony Warto wzbogacić skalniak o kolorowe i kwitnące rośliny - tu goździk postrzępiony. Fot. Unsplash.com

Rośliny wykorzystywane w górskiej kompozycji ogrodowej 

Choć nazwa wskazuje na wykorzystanie ukwiecenia występującego u szczytów gór, nie jest to warunek konieczny. Decydując się na budowę skalniaka, równie dobrze możesz wybrać rośliny wielosezonowe, które pochodzą z różnych środowisk i są dopasowane do przygotowanej gleby.  

Dobrym rozwiązaniem może okazać się wzbogacenie skalniaka o kolorowe rośliny i kwiaty. Jednym z najczęściej wybieranych jest bergenia, roślina o dużych liściach, okrągłego kształtu, których kolor w okresie wiosennym przybiera ciemnozieloną postać, natomiast jesienią zmienia barwę na kolor czerwony. Ciekawym kwiatem wykorzystywanym w nasadzeniach jest także goździk postrzępiony, charakteryzujący się bardzo cienkimi liśćmi o niebieskozielonej barwie. Możliwości i scenariuszy jest wiele. Wybierz więc ten najlepszy dla siebie! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.