Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaki obornik stosować jesienią? Korzyści ze stosowania obornika

Obornik może kojarzyć się wyłącznie z profesjonalnym rolnictwem, ale znajduje zastosowanie także w przydomowych uprawach – nawet tych niewielkich. Ten nawóz organiczny zawiera bogactwo składników odżywczych, które użyźniają glebę. Jak go stosować? Jaki rodzaj obornika wybrać i kiedy go aplikować do ziemi?

Jaki obornik stosować jesienią? Korzyści ze stosowania obornika
Dowiedz się, jaki obornik najlepiej stosować jesienią. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest obornik?

Obornik jest naturalnym nawozem złożonym ze sfermentowanych odchodów zwierząt oraz słomy. Powstaje podczas czyszczenia obór, stajni czy kurników, w których zbiera się ściółkę wraz z odchodami.

Taka masa jest pozostawiana na wiele miesięcy na świeżym powietrzu. Wówczas dochodzi w niej do fermentacji i częściowego rozkładu pierwotnego surowca. Redukowany jest nieprzyjemny zapach i niektóre drobnoustroje.

Do produkcji obornika wykorzystuje się odchody:

  • bydła,
  • trzody,
  • koni,
  • owiec,
  • królików,
  • drobiu (kur, gęsi, kaczek i gołębi).

Wiesz już, co to jest obornik. A czym różni się on od gnojówki? Ona składa się ze sfermentowanego moczu z niewielką ilością kału. Jest gromadzona w zbiornikach pod ściółką. Inną substancję jest również gnojowica – to z kolei mieszanka odchodów i wody, pozyskana z chowu bezściółkowego.

obornik Ze względu na pochodzenie wyróżnia się m.in. obornik bydlęcy, koński, świński i owczy. Fot.123RF.com

Właściwości chemiczne obornika

Różne gatunki odżywiają się w różny sposób. Dlatego obornik pochodzący od danego zwierzęcia ma charakterystyczny skład chemiczny i właściwości.

Każdy rodzaj obornika zawiera natomiast związki organiczne, w tym głównie wysoki poziom azotu. W oborniku owczym jest go aż 7,5 kg na tonę, podczas gdy w oborniku krowim 4,7 kg na tonę. Owczy obornik jest najbogatszy w potas, natomiast ten pochodzący od świń ma najwięcej fosforu.

Proporcje trzech podstawowych składników odżywczych (NPK – azot, potas, fosfor) są różne w każdym rodzaju obornika. Z tego wynikają odmienne zalecenia do jego stosowania.  Nawóz zawiera także wapń, magnez i sód. Jest doskonałym źródłem masy organicznej, która powoduje powstawanie próchnicy w glebie.

Przeczytaj również: Jesienne wapnowanie gleby. Jaki nawóz wybrać, jak dobrze wapnować ziemię

Rodzaje obornika

Obornik jest dostępny w trzech formach, czyli:

  • świeży,
  • suszony,
  • granulowany.

Świeży to ten, który pochodzi bezpośrednio z gospodarstwa rolnego i został poddany żadnym procesom. Suszony, zgodne z nazwą, jest pozbawiony wody. Można kupić go w workach, dlatego łatwo go transportować. Ten rodzaj obornika stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną, czyli w sezonie przedwegetacyjnym.

Bardzo dużą popularnością cieszy się obecnie obornik granulowany. Jest produkowany ze świeżego nawozu, który razem ze słomą poddaje się kompostowaniu. Następnie w specjalnych maszynach przefermentowany obornik jest pozbawiany wody, suszony i granulowany. Ten rodzaj obornika w porównaniu do świeżego nawozu ma 10-krotnie mniejszą objętość.

Jakie są korzyści ze stosowania obornika granulowanego? Granulki obornika są pozbawione nasion chwastów, jaj i larw owadów, nicieni oraz innych patogenów. Przykładowo niektóre grzyby mogą przetrwać w świeżym oborniku. W suchym granulacie już ich natomiast nie ma. To sprawia, że ten rodzaj obornika jest szczególnie polecany.

rodzaje obornika Obornik granulowany w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością. Fot.123RF.com

Jakie są korzyści ze stosowania obornika?

Obornik stosuje się jako naturalny nawóz. Dodany do gleby zwiększa jej potencjał do zatrzymywania wody i składników odżywczych. Poprawia także strukturę podłoża i pobudza aktywność mikroorganizmów tworzących mikroflorę. Dzięki temu mikroelementy są lepiej dostępne. Obornik jest przede wszystkim doskonałym źródłem azotu niezbędnego roślinom do wzrostu.

Nawożenie obornikiem pozwala uzyskać:

  • lepszy rozrost pędów,
  • bujniejsze listowie,
  • obfitsze płody warzyw i owoców.

Ten nawóz jest również wykorzystywany jako metoda walki ze szkodnikami (np. turkuć podjadek).

Ważną zaletą obornika jest jego cena. Jest znacznie tańszy niż nawozy mineralne. Nie można także zapominać o kwestiach ekologicznych – tego typu nawóz jest w pełni naturalny.

Jaki obornik stosować jesienią?

Istotną kwestią jest to, kiedy nawozić rośliny i jaki obornik stosować jesienią. Nawożenie jesienne wykonuje się w październiku i listopadzie. Składniki zawarte w oborniku mają bowiem wystarczająco dużo czasu, by zaszły w nich przemiany fizyko-chemiczne. Stają się lepiej przyswajalne dla roślin już od wczesnej wiosny, gdy następuje intensywna wegetacja.

Warzywnik warto zasilać obornikiem co cztery lata – właśnie jesienią. Używa się do tego świeżych nawozów pochodzących od zwierząt. Najpopularniejszy jest nawóz krowi, natomiast nieco rzadziej stosuje się obornik pochodzący od koni, kur, gołębi, owiec, świń, kóz, królików czy gęsi.

Jaki obornik do jakich roślin? Różne rodzaje obornika sprawdzają się najlepiej w przypadku określonych gatunków roślin. Warto zatem wiedzieć, który z nich wykorzystać. Jaki obornik stosować jesienią w swoim ogrodzie?

  • Obornik bydlęcy – najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy. Nadaje się do nawożenia roślin ozdobnych i jadalnych. Zatrzymuje wodę w glebach przepuszczalnych. Działa odkwaszająco, ma odczyn zasadowy lub zbliżony do zasadowego.

  • Obornik kurzy – zawiera sporo azotu, dlatego wykorzystuje się go do uprawy roślin azotolubnych, wytwarzających dużo zielonej masy.

  • Obornik koński – podwyższa temperaturę gleby. To idealny obornik na trawnik i pod warzywa.

  • Obornik świński – nadaje się na gleby piaszczyste, gdyż poprawia ich strukturę. Przepuszczalne podłoża z czasem stają się bardziej zwięzłe.

Obornika nie trzeba dziś pozyskiwać bezpośrednio od hodowcy. Można go kupić w workach, co jest bardzo praktycznych rozwiązaniem. Jest dostępny nawet w popularnych marketach budowlanych, dlatego z jego dostępnością nie ma żadnego problemu. Warto wiedzieć, jaki rodzaj obornika sprawdzi się w przypadku konkretnych roślin. Najbardziej uniwersalny jest nawóz bydlęcy (pochodzący od krów), który nadaje się praktycznie do wszystkich rodzajów upraw.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Czy można kompostować liście orzecha włoskiego? Ostrożnie, żeby nie narobić sobie kłopotu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.