Spis treści:
Jakie rośliny nie tolerują juglonu?
W przypadku wielu roślin mamy do czynienia ze zjawiskiem allelopatii, która oznacza wzajemną zależność między poszczególnymi gatunkami roślin. Wpływ ten może być korzystny lub wręcz przeciwnie – bardzo szkodliwy. W przypadku orzecha włoskiego możemy mówić działaniu allelopatycznym toksycznego związku, który jest obecny w liściach tej rośliny, czyli juglonu. Substancja ta uznawana jest za najsilniejszy związek allelopatyczny w świecie roślin. Co ciekawe, juglon oddziałuje na otoczenie na tyle mocno, że może wpływać nawet na niektóre owady. Związek ten występuje w liściach w różnym stężeniu w zależności od pory roku. Najwięcej juglonu jest w jesiennych liściach orzecha włoskiego, natomiast najmniejsze stężenie tej substancji wykrywamy w nich wiosną.
Przeczytaj również: Kompostowanie bezpośrednie – na czym to polega? Jak kompostować na grządce
Dopóki liście orzecha włoskiego znajdują się na drzewie, są nieszkodliwe. Negatywny wpływ na rośliny zaczynają mieć w momencie, gdy opadną na ziemię, a juglon przeniknie do gleby i przekształci się w toksyczną postać. Proces ten przyspieszają np. opady deszczu, które wymywają niepożądaną substancję z liści orzecha włoskiego. Obecność juglonu w glebie działa niekorzystnie na wiele gatunków, które chętnie uprawiamy w ogrodach. Jakie rośliny nie tolerują juglonu?
- Warzywa, owoce i zioła: ziemniaki, pomidory, groch, kapusta, jabłoń, jeżyna, winorośl, ogórki i tymianek;
- Kwitnące byliny: różaneczniki, azalie oraz piwonie;
- Drzewa: dąb, lipa i sosna.
Dopóki liście orzecha włoskiego znajdują się na drzewie, są nieszkodliwe. Fot. CanvaPro
W jaki sposób juglon obecny w liściach orzecha włoskiego wpływa na te rośliny? Przede wszystkim spowalnia wzrost zarówno nadziemnych części roślin, jak i ich korzeni. Ogranicza również plonowanie i utrudnia zachodzenie procesów fotosyntezy oraz oddychania. Równocześnie należy pamiętać, że część gatunków toleruje juglon. Związek ten nie zaszkodzi burakom, cebuli, fasoli, porzeczkom oraz wiśniom. Gleba z juglonem nie wpłynie również negatywnie na uprawę topinamburu, tui, jesionów, lobelii, paproci, tulipanów, pierwiosnków, astrów oraz czarnego bzu. Tego typu podłoże jest bezpieczne także dla traw.
Czy można kompostować liście orzecha włoskiego?
Zawarty w liściach orzecha włoskiego juglon ma negatywny wpływ na wiele gatunków roślin, dlatego nie należy ich wrzucać do głównego kompostownika na działce. Nie oznacza to jednak, że liści orzecha włoskiego nie można wykorzystać i przekształcić w wartościowy nawóz. W końcu podobnie jak inne resztki roślinne w ogrodzie stanowią one źródło cennej materii organicznej. W jaki sposób można kompostować liście orzecha włoskiego? Powinno się je wrzucać do oddzielnego, najlepiej odpowiednio opisanego zbiornika. Musimy mieć na uwadze, że juglon spowalnia proces kompostowania, więc rozkład wsadu może trwać nawet 2 lata. Otrzymaną ziemię liściową możemy zastosować jako nawóz, ale wyłącznie dla roślin tolerujących obecność juglonu w podłożu. Rozłożone liście orzecha włoskiego można wykorzystać również jako ściółkę pod takie właśnie gatunki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wzbogacić kompost? Podpowiadamy, jak i co wrzucać do kompostownika
Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.