Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy można kompostować liście orzecha włoskiego? Ostrożnie, żeby nie narobić sobie kłopotu

Co roku ogrodnicy zmagają się z tym samym problemem – stosami opadłych jesienią liści. Jednym ze sposobów ich spożytkowania jest kompostowanie, ale co zrobić, gdy pochodzą one z orzecha włoskiego? Jak powszechnie wiadomo, drzewo to zawiera juglon o silnie allelopatycznym działaniu, którego wiele roślin nie toleruje. Związek ten znajduje się również w liściach orzecha włoskiego, czy zatem można je kompostować i później wykorzystać w ogrodzie? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy można kompostować liście orzecha włoskiego? Ostrożnie, żeby nie narobić sobie kłopotu
Kompostujesz liście orzecha włoskiego razem z innymi odpadami roślinnymi? To poważny błąd. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny nie tolerują juglonu?

W przypadku wielu roślin mamy do czynienia ze zjawiskiem allelopatii, która oznacza wzajemną zależność między poszczególnymi gatunkami roślin. Wpływ ten może być korzystny lub wręcz przeciwnie – bardzo szkodliwy. W przypadku orzecha włoskiego możemy mówić działaniu allelopatycznym toksycznego związku, który jest obecny w liściach tej rośliny, czyli juglonu. Substancja ta uznawana jest za najsilniejszy związek allelopatyczny w świecie roślin. Co ciekawe, juglon oddziałuje na otoczenie na tyle mocno, że może wpływać nawet na niektóre owady. Związek ten występuje w liściach w różnym stężeniu w zależności od pory roku. Najwięcej juglonu jest w jesiennych liściach orzecha włoskiego, natomiast najmniejsze stężenie tej substancji wykrywamy w nich wiosną.

Przeczytaj również: Kompostowanie bezpośrednie – na czym to polega? Jak kompostować na grządce

Dopóki liście orzecha włoskiego znajdują się na drzewie, są nieszkodliwe. Negatywny wpływ na rośliny zaczynają mieć w momencie, gdy opadną na ziemię, a juglon przeniknie do gleby i przekształci się w toksyczną postać. Proces ten przyspieszają np. opady deszczu, które wymywają niepożądaną substancję z liści orzecha włoskiego. Obecność juglonu w glebie działa niekorzystnie na wiele gatunków, które chętnie uprawiamy w ogrodach. Jakie rośliny nie tolerują juglonu?

  • Warzywa, owoce i zioła: ziemniaki, pomidory, groch, kapusta, jabłoń, jeżyna, winorośl, ogórki i tymianek;

  • Kwitnące byliny: różaneczniki, azalie oraz piwonie;

  • Drzewa: dąb, lipa i sosna.

Dopóki liście orzecha włoskiego znajdują się na drzewie, są nieszkodliwe. Dopóki liście orzecha włoskiego znajdują się na drzewie, są nieszkodliwe. Fot. CanvaPro

W jaki sposób juglon obecny w liściach orzecha włoskiego wpływa na te rośliny? Przede wszystkim spowalnia wzrost zarówno nadziemnych części roślin, jak i ich korzeni. Ogranicza również plonowanie i utrudnia zachodzenie procesów fotosyntezy oraz oddychania. Równocześnie należy pamiętać, że część gatunków toleruje juglon. Związek ten nie zaszkodzi burakom, cebuli, fasoli, porzeczkom oraz wiśniom. Gleba z juglonem nie wpłynie również negatywnie na uprawę topinamburu, tui, jesionów, lobelii, paproci, tulipanów, pierwiosnków, astrów oraz czarnego bzu. Tego typu podłoże jest bezpieczne także dla traw.

Czy można kompostować liście orzecha włoskiego?

Zawarty w liściach orzecha włoskiego juglon ma negatywny wpływ na wiele gatunków roślin, dlatego nie należy ich wrzucać do głównego kompostownika na działce. Nie oznacza to jednak, że liści orzecha włoskiego nie można wykorzystać i przekształcić w wartościowy nawóz. W końcu podobnie jak inne resztki roślinne w ogrodzie stanowią one źródło cennej materii organicznej. W jaki sposób można kompostować liście orzecha włoskiego? Powinno się je wrzucać do oddzielnego, najlepiej odpowiednio opisanego zbiornika. Musimy mieć na uwadze, że juglon spowalnia proces kompostowania, więc rozkład wsadu może trwać nawet 2 lata. Otrzymaną ziemię liściową możemy zastosować jako nawóz, ale wyłącznie dla roślin tolerujących obecność juglonu w podłożu. Rozłożone liście orzecha włoskiego można wykorzystać również jako ściółkę pod takie właśnie gatunki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak wykorzystać zrębki drzewne i trociny w ogrodzie? Doskonałe patenty, gdy nie możesz spalić ściętych gałęzi

Jak wzbogacić kompost? Podpowiadamy, jak i co wrzucać do kompostownika

Co zrobić z krzakami pomidorów, gdy przestaną owocować? Nie wyrzucaj, wykorzystać ich cenne właściwości

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.