Spis treści:
Co zrobić z krzakami pomidorów, gdy przestaną owocować?
W strefie klimatu umiarkowanego (m.in. w Polsce) pomidory są uważane za rośliny jednoroczne, ponieważ nie są odporne na mróz. Z kolei w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie jest o wiele ciepłej, krzaki te można uprawiać przez wiele lat. Zastanawiasz się, co zrobić z krzakami pomidorów, gdy przestaną owocować? Okazuje się, że rośliny te można wykorzystać również w kolejnym sezonie. Jak to zrobić? Wystarczy pobrać z nich sadzonki, a następnie pielęgnować je przez cały okres jesienno-zimowy. Warto jednak zaznaczyć, że czynność ta wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Na szczęście istnieją prostsze sposoby na wykorzystanie krzaków pomidorów, które przestały owocować.
Krzaki pomidorów, które przestały owocować, można wykorzystać z korzyścią dla ogrodu. Fot.123RF.com
Jak wykorzystać krzaki pomidorów?
Właściwości zdrowotne pomidorów są znane od lat. Przynoszą nieocenione korzyści dla organizmu ludzkiego, ale nie tylko. Okazuje się, że zielone części krzaków pomidorów mają wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto je wykorzystać z korzyścią dla roślin, m.in. w formie nawozu. Masz kilka opcji do wyboru.
- Zielone części krzaków pomidorów warto posiekać, a następnie wrzucić do kompostownika. Dzięki temu wzbogacą kompost w składniki odżywcze.
- Krzaki, które przestały owocować, można wysuszyć i spalić, a powstały popiół wykorzystać do nawożenia roślin. Wystarczy wsypać pół szklanki popiołu na metr kwadratowy ogrodu. W tym celu sprawdzą się też zainfekowane pędy pomidorów, ponieważ w wyniku spalania pozbędziemy się wszelkich mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój chorób.
- Zdrowe pędy pomidorów doskonale sprawdzą się w roli ściółki. Gdy się rozłoży, wzbogaci glebę w cenne składniki odżywcze. Dodatkowo taka ściółka ogranicza rozwój chwastów oraz pomaga utrzymać optymalną wilgotność podłoża.
Oprócz tego, krzaki pomidorów, które przestały owocować pomogą uchronić nasze rośliny przed szkodnikami. Ściółka z łodyg odstraszy m.in. nornice. To jednak nie wszystko. Istnieje prosty, a zarazem skuteczny sposób na zwalczanie szkodników roślin, takich jak mszyce czy przędziorki. W tym celu warto przygotować specjalny oprysk. Zmielone lub posiekane liście i łodygi (1/2 kg) zalej 5 l wody, po czym odstaw mieszankę na 2 dni w ciepłe miejsce (kilka razy mieszając jej zawartość). Po tym czasie przefiltruj preparat, a następnie dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń lub mydła. Idealne warunki do wykonania oprysku to bezwietrzna, lekko zachmurzona pogoda.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co daje przekopanie ziemi w ogrodzie? Co to jest test ziemi?
Jak przygotować ziemię pod sadzenie czosnku? Regeneracja gleby przyniesie większe plony