Spis treści:
Kiedy sadzimy czosnek jesienią?
Czosnek można sadzić do gruntu w ogrodzie w dwóch terminach – wiosną albo jesienią. W okresie jesiennym sadzimy odmiany jare, które nie wytwarzają pędów kwiatostanowych. Z kolei jesienią sadzi się czosnek ozimy, który zimuje na zagonach, gdyż dobrze znosi niskie temperatury. Jedną z najważniejszych zalet czosnku zimowego jest to, że tworzy on większe główki i dojrzewa wcześniej, niż odmiany sadzone wiosną. Warto również zaznaczyć, że sadzenie warzyw jesienią umożliwia uzyskanie większych zbiorów, ponieważ rośliny ozime są mniej podatne na choroby i szkodniki.
Kiedy sadzimy czosnek jesienią? Optymalnym terminem jest druga połowa października lub początek listopada. Warto przy tym pamiętać, że czas ten może różnić się zależnie od warunków atmosferycznych w danym roku. Natomiast zbyt późne sadzenie czosnku sprawi, że rośliny nie zdążą się ukorzenić przed nadejściem pierwszych mrozów i nie dadzą dobrego plonu.
Przeczytaj również: Sadzenie czosnku jesienią. Co zrobić, żeby mieć duże i zdrowe plony?
Podpowiadamy, jak sadzić czosnek jesienią, aby mieć duże i zdrowe plony. Fot.123RF/CanvaPro
Jak przygotować ziemię pod sadzenie czosnku?
Przed sadzeniem czosnku należy dobrze przygotować dla niego stanowisko. Chociaż nie jest warzywem trudnym w uprawie, ma duże wymagania glebowe. Aby czosnek dobrze rósł, trzeba zadbać o właściwe podłoże. Na miesiąc przed sadzeniem zagon trzeba starannie przekopać i odchwaścić. Aby zregenerować glebę, należy dodać do niej obornik i ziemię kompostową, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Można również użyć skorupek po jajkach, które rewelacyjnie wzbogacają ziemię w wapń. Dzięki temu uzyskamy żyzną i zasobną w składniki pokarmowe glebę.
Przed sadzeniem czosnku warto też przykryć glebę ściółką (np. słomą). Taka warstwa ogranicza rozwój chwastów, zapobiega wysychaniu ziemi, chroni rośliny przed przemarzaniem i, co najważniejsze, jest naturalnym użyźniaczem gleby. Sadzenie czosnku w takim podłożu daje bogate i duże zbiory. Ząbki sadzimy do gleby na głębokości 5-8 cm piętką do dołu. Rzędy zaś powinny znajdować się od siebie w odległości 20-30 cm.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak sadzić dymkę na wczesną cebulę? Ogrodnicy zdradzają, co zrobić, by dobrze się przyjęła
Kiedy wykopywać buraki? Sposoby przechowywania buraków
Pyszne i zdrowe. Drogocenne właściwości gruszek na INTERIA.TV.