Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie czosnku jesienią. Co zrobić, żeby mieć duże i zdrowe plony?

Czosnek to jedno z najzdrowszych i najbardziej wartościowych warzyw, które doskonale wzmacnia smak niemal każdego dania. Dlatego chętnie sadzimy go na przydomowych grządkach. Można to zrobić w dwóch terminach: zarówno wiosną, jak i jesienią. Zastanawiasz się, jak sadzić czosnek ozimy, aby mieć duże i zdrowe plony? Poznaj metodę leniwych ogrodników.       

Sadzenie czosnku jesienią. Co zrobić, żeby mieć duże i zdrowe plony?
Podpowiadamy, jak sadzić czosnek jesienią, aby mieć duże i zdrowe plony. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie czosnku jesienią – najważniejsze zasady i metody

Sadzenie czosnku można przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. W terminie wiosennym sadzi się odmiany jare, które nie wytwarzają pędów kwiatostanowych. Z kolei w okresie od końca września do października sadzi się odmiany ozime, które są odporne na mróz. Sadzenie czosnku jesienią to dobry sposób na zagospodarowanie miejsca w ogrodzie zimą. Odmiany ozime tworzą większe główki niż odmiany wiosenne i wcześniej od nich dojrzewają (zazwyczaj w lipcu). Co więcej, sadzenie czosnku jesienią umożliwia uzyskanie większych zbiorów, ponieważ rośliny ozime są bardziej odporne na choroby i szkodniki.   

Aby mieć duże i zdrowe plony, przed sadzeniem czosnek trzeba odpowiednio przygotować. Do tego celu należy przeznaczyć zdrowe i nieuszkodzone główki, które następnie dzieli się na poszczególne ząbki. Wielu ogrodników zaleca zaprawić czosnek przed sadzeniem. Moczenie ząbków niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki temu uprawa staje się bardziej odporna na atak szkodników podziemnych, a także ma większą wytrzymałość na mróz. Poza tym zaprawianie czosnku minimalizuje ryzyko porażenia upraw chorobami, co jest gwarancją dużo wyższych i zdrowszych plonów.   

Przeczytaj również: Kiedy wykopywać buraki? Sposoby przechowywania buraków

Jak przygotować czosnek przed sadzeniem? Te metody pomogą ząbkom przetrwać zimę, a wiosną chronić młode pędy przed chorobami i szkodnikami.

 • Nadmanganian potasu – znany jest w medycynie już od wielu lat. Aby przygotować ząbki czosnku do sadzenia, przygotuj lekko różowy roztwór nadmanganianu potasu. W takiej mieszance mocz ząbki czosnku przez 12 godzin, po czym wysusz je i wysadź do gruntu.

 • Roztwór soli – w 5 litrach wrzącej wody rozpuść 3 łyżki soli kamiennej. Po ostudzeniu roztworu mocz czosnek przez około 20-30 minut.

 • Popiół drzewny – w 2 litrach wody wymieszaj 400 g popiołu drzewnego. Taką mieszankę należy zagotować, ostudzić, po czym moczyć w niej ząbki przez około 2 godziny.

 • Woda utleniona – aby przygotować czosnek do sadzenia, do 1 litra wody wlej 2 łyżki wody utlenionej. W takim roztworze mocz ząbki przez 20 minut, a następnie wysusz je i sadź do gruntu.     

 • Siarczan miedzi – w 10 litrach wody rozpuść 1 łyżeczkę siarczanu miedzi (1 proc.), a następnie mocz ząbki czosnki przez pół godziny.

Przed sadzeniem czosnku jesienią należy dobrze przygotować dla niego stanowisko, odchwaszczając i spulchniając glebę. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza i zasobna w składniki pokarmowe, dlatego należy ja wzbogacić nawozem organicznym. W przypadku, gdy podłoże ma wysoką kwasowość, warto dodać do niego kredę lub wapno (1 łyżka na 1 m2 gleby). Trzeba też pamiętać, aby nie sadzić czosnku co roku w tym samym miejscu, inaczej znacznie wzrośnie ryzyko chorób bakteryjnych i zakaźnych w glebie.   

sadzenie czosnku jesienią Sadzenie czosnku jesienią to świetny sposób na przyspieszenie zbiorów, Fot.123RF.com

Sadzenie czosnku jesienią – metoda dla leniwych

Tradycyjnym sposobem sadzenia czosnku jesienią, o którym wiedzą wszyscy ogrodnicy, jest sadzenie ząbków. Okazuje się jednak, że można go sadzić nie tylko pojedynczymi ząbkami, lecz także całymi główkami. Jest to tzw. metoda dla leniwych, ponieważ w porównaniu z tradycyjną metodą zajmie ci bardzo mało czasu.   

Jak sadzić czosnek tzw. metodą dla leniwych? Oto instrukcja krok po kroku.

 1. Do sadzenia wykorzystujemy tylko te główki czosnku, które są zdrowe, nieuszkodzone i twarde.
 2. Odcinamy łodygę czosnku.
 3. Zdejmujemy pierwszą warstwę łusek, aby ząbki były na wierzchu.
 4. Przed sadzeniem warto namoczyć główki w roztworze nadmanganianu czy soli.  
 5. Wybieramy odpowiednie miejsce i wzbogacamy glebę nawozem organicznym.
 6. Umieszczamy ząbki czosnku w ziemi (głębokość nie powinna przekraczać 10 cm), po czym przykrywamy go ziemią. Odległość między rzędami powinna wynosić około 30 cm.  
 7. Po posadzeniu czosnek należy obficie podlać.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Jak sadzić dymkę na wczesną cebulę? Ogrodnicy zdradzają, co zrobić, by dobrze się przyjęła

"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.