Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 19.10 - 25.10.

„W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada. ”Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Kalendarz ogrodnika na 19.10 - 25.10.

Fot.123RF.com

Jesień już na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Warto dostrzec jej piękno i podkreślić urok sezonowymi dekoracjami roślinnymi. Cały czas kwitną astry, dumnie powiewają kłosy traw ozdobnych, niezwykle dekoracyjne są też ozdobne papryczki i kapusta. Z roślin tych można stworzyć ciekawe kompozycje na balkony i tarasy. Kapusta ozdobna przetrwa w doniczce całą zimę, nawet wtedy, gdy nadejdą przymrozki.

Sprawdź: Jak pielęgnować astry?

20 października przypadał Dzień Krajobrazu. To, co widzimy za oknem, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu, dlatego warto dbać o swoją najbliższą okolicę, w tym o ogród, także jesienią. Piękny krajobraz poprawia humor, potrafi też inspirować, a także motywować do pracy i działania. Kończymy już zbiory większości owoców, w tym również orzechów. 

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Orzechy włoskie zbieramy od końca września do listopada (w zależności od regionu i pogody). Opadają one z drzew, gdy ich zielone otoczki samoistnie pękają. Zanim zaczniemy je łupać, warto je najpierw podsuszyć.

Po zakończonym sezonie, może się okazać, że jakieś drzewo w ogrodzie kwalifikuje się do wycięcia lub do mocnego przycięcia. Jeżeli dotyczy to drzewa owocowego lub np. brzozy, warto pamiętać, że drewno takie nadaje się do palenia w kominku. Co więcej, dłużej się pali i daje więcej ciepła. Pamiętajmy jedynie o tym, że najpierw trzeba je wysuszyć. Najlepsze drewno do kominka powinno być sezonowane nawet przez rok lub dłużej. Zanieśmy je zatem do drewutni, gdzie pocięte na odpowiedniej długości fragmenty poczeka na swoją kolej.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek?

Kontynuujemy porządki na rabatach. Usuwamy przekwitnięte kwiaty jednoroczne, z których jednocześnie możemy pobrać nasiona na przyszły roku. Przycinamy byliny, które nie prezentują się dobrze. Pozbywamy się chwastów, żeby nie przybywało ich w ogrodzie w przyszłym sezonie.

Sprzątamy także w warzywnikach. W cieplejszych rejonach kraju kończymy zbiór papryki, dyni czy buraków. Na grządkach jeszcze przez pewien czas może pozostać marchew. Por, jarmuż czy roszponka mogą pozostać w gruncie nawet przez całą zimę. Rzodkiewki czy sałatę wysiane na poplony zbieramy w miarę potrzeby.

Jeżeli w warzywniku uprawiamy poplony, m.in. rzodkiewkę, sałatę, rokiettę siewną czy szpinak, warto pod ręką mieć już agrowłókninę lub folię. Wprawdzie rośliny te wytrzymają niewielkie przymrozki, ale pod przykryciem będą miały większą szansę na to, by dojrzeć, A tym samym my będziemy mieli pewność, że będzie jeszcze co zbierać.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.