Spis treści:
Kiedy nawozić róże?
Każdy, kto uprawia róże w swoim ogrodzie, z pewnością chce, aby kwitły one pięknie i obficie. Aby osiągnąć ten cel, oprócz podlewania i przycinania należy też zadbać o odpowiednie nawożenie. Kiedy nawozić róże? Czynność tę rozpoczynamy dopiero w drugim roku po posadzeniu, aby rośliny miały czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Częstotliwość nawożenia krzaków zależy od rodzaju nawozu, który stosujemy. Nawozy stosuje się zwykle dwa lub trzy razy w sezonie.
Pierwsze nawożenie najczęściej przeprowadza się wczesną wiosną (na początku kwietnia). Zabieg ten pomaga pobudzić krzaki do wzrostu. Kolejne nawożenie możemy wykonać w okresie, gdy pojawią się pąki kwiatowe. Po raz trzeci możemy nawozić krzewy pod koniec lipca. Opcjonalnie możemy też zastosować nawozy jesienne, ale powinny one mieć więcej potasu i fosforu (preparaty o wysokiej zawartości azotu możemy podawać do połowy lipca, ponieważ przyczyniają się one do wzrostu pędów, co może zmniejszyć odporność róż na mrozy).
Nawożenie róż zależy od tego, jaki rodzaj nawozu wybraliśmy. Fot.mariiaboiko/123RF.com
Najlepsze nawozy do róż
Róże można nawozić za pomocą nawozów organicznych i mineralnych. Alternatywy dla gotowych preparatów to kompost, obornik, biohumus czy gnojówki roślinne (np. z pokrzywy). W przypadku nawożenia obornikiem ważne jest, aby był on przekompostowany, inaczej może spalić korzenia róż. W sklepach ogrodniczych można kupić obornik granulowany, który wystarczy zastosować raz w sezonie. Źródłem łatwo przyswajalnych składników odżywczych jest też kompost. Z racji tego, że jest on słabszy niż obornik, można go stosować dwa razy w sezonie. Z kolei biohumus można stosować przez cały sezon wegetacyjny (zgodnie z zaleceniami producenta).
Jeśli chodzi o nawożenie mineralne róż, preparaty te stosujemy zwykle dwa razy w sezonie. W tym celu można sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne dedykowane różom, które mają odpowiednio zbilansowany skład (należy jednak unikać środków zawierających chlorki). Ponadto można postawić na nawozy długodziałające, które powoli uwalniają składniki odżywcze do gleby.
Nawóz z lucerny do róż
Szukasz naturalnych sposobów na nawożenie róż? Przedstawiamy amerykańską metodę, dzięki której w sezonie krzewy obsypią się kwiatami. W tym celu wystarczy sięgnąć po mączkę z lucerny. Produkt ten jest bogaty w azot i inne cenne składniki odżywcze (takie jak fosfor, wapń, magnez), które stymulują róże do wzrostu i zwiększonej produkcji kwiatów. Wczesną wiosną wystarczy rozsypać pod krzakami mączkę z lucerny, lekko wymieszać ją z glebą, po czym delikatnie podlać. Taki nawóz sprawi, że róże będą rosły jak szalone, a ich kwitnienie zachwyci każdego miłośnika okazałych, kolorowych kwiatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Róże odwdzięczą się za tę odżywkę. W sezonie będą miały mnóstwo kwiatów
Opuchlaki na rododendronie. Jak rozpoznać i pozbyć się szkodników?
Emulsja czosnkowa na wiosenne mszyce. Spryskaj, szkodniki same pospadają