Porady domowe

Poradnik: Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek?

Od bogato zdobionych, rzeźbionych, kamiennych lub ceglanych, po nowoczesne elektryczne czy gazowe - kominki zawsze nadawały charakter pomieszczeniom, w którym się znajdowały i pomimo rozwoju techniki budowlanej nie zmieniło się to do dzisiaj. Bez względu na to, czy zdecydujemy, aby nasz kominek był tylko źródłem taniego ciepła czy ozdobą wnętrza, poniżej przedstawiam kilka rad, które warto zastosować podczas jego wyboru.

Poradnik: Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek?

Fot.123RF.com

Najlepsze miejsce do zaprojektowania kominka

Planując miejsce na kominek w naszym domu, powinniśmy pamiętać, że potrzebuje on dość dużej powierzchni, dlatego najlepiej umiejscowić go w części dziennej np. salonie. Również bardzo istotne jest zlokalizowanie go w jak najbardziej centralnej części domu.

Będzie wówczas równomiernie oddawał ciepło do wszystkich pomieszczeń. W przypadku umieszczenia kominka przy ścianie zewnętrznej, narazimy się na duże straty ciepła, gdyż kominek zamiast nas, będzie ogrzewał zewnętrzną ścianę i przestrzeń za nią.

Po wyborze miejsca przeznaczonego na kominek w naszym domu, nie możemy zapomnieć o przestrzeni potrzebnej  na niezbędne akcesoria kominkowe takie jak miotełki, szufelki, pogrzebacze, czyszczaki oraz na schowek dla samego drewna. Dodatkowo pamiętajmy, aby posadzkę przed kominkiem wykończyć niepalnym materiałem (kamień, płytki).   

Jaki kominek wybrać: tradycyjny, gazowy czy też elektryczny

Przed dokonaniem  wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: jak często chcemy palić w kominku, czy zależy nam na bezpośrednim obcowaniu z ogniem, czy chcemy ogrzewać w ten sposób cały dom lub jego część, czy jesteśmy gotowi w celu uzupełnienia paleniska dźwigać kilogramy drewna. Rzetelna analiza naszych potrzeb  zaoszczędzi nam wielu niepotrzebnych wydatków oraz niemiłych niespodzianek podczas eksploatacji.

Zobacz więcej zdjęć

Kominki elektryczne -  to ukłon w stronę nowoczesności, oraz oszczędności miejsca, często zaprojektowane w duchu minimalizmu pozwalają cieszyć się z zalet kominka we współczesnych, wielkomiejskich wnętrzach. Nie wymagają one podłączenia do komina, wykonania  odprowadzania spalin ani specjalnego systemu wentylacyjnego. Jedynym warunkiem koniecznym jest posiadanie gniazdka elektrycznego, zatem można zamontować je nawet w mieszkaniu w bloku. Dodatkowym plusem jest brak konieczności magazynowania opału oraz to, że nie brudzą one mieszkania popiołem. Przeważnie kominki elektryczne mają dwie funkcję. Jedną z nich jest ogrzewanie, a drugą dekoracja, tzn. płomień się pali, lecz nie wydziela ciepła.

Kominki gazowe -  najczęściej z zewnątrz do złudzenia przypominają żeliwne paleniska tradycyjne. Różnica znajduje się wewnątrz, a jest nią specjalny palnik gazowy przeznaczony do spalania gazu ziemnego lub płynnego. Palnik ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie do złudzenia przypominają te powstające podczas spalania w kominku tradycyjnym. Imitujące opał szczapy drewna lub kawałki węgla są tak wykonane, aby jak najwierniej przypominały prawdziwe, ale w odróżnieniu od nich nigdy się nie spalają. Uruchomienie kominka gazowego nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań, wystarczy odkręcenie kurka z gazem i zapalniczka. Największym minusem takich kominków jest to, że pomimo braku tradycyjnego paleniska, koniecznym jest podłączenie ich do komina w celu odprowadzenia wydobywających się spalin. W przypadku braku dostępu do komina, konieczne jest zainstalowanie przewodu powietrzno-spalinowego, który będzie odprowadzał spaliny na zewnątrz.

Kominki tradycyjne - najbardziej popularny typ kominków montowanych w naszych domach.  Niestety, jak zwykle się to dzieje przy budowie domu, wybór kominka tradycyjnego nie jest prosty i wymaga od nas jasnego określenia naszych wymagań w stosunku do niego.

Palenisko otwarte czy wkład?

Kominek tradycyjny otwarty, najbardziej klimatyczny, przy którym mamy bezpośredni kontakt z żywym ogniem, stanowić będzie niestety tylko ozdobę. Nie nadaje się on w żaden sposób do ogrzewania większych powierzchni niż pomieszczenie, w którym się znajduje. Jeżeli jednak zależy nam na wspomaganiu ogrzewania domu za pomocą kominka, powinniśmy wybrać kominek z wkładem. Dwa najpopularniejsze rozwiązania centralnego ogrzewania kominkowego to DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza i nieco bardziej skomplikowany: system kominkowy z płaszczem wodnym, który zasila instalację centralnego ogrzewania wodnego – tak jak kocioł grzewczy.

Wkład żeliwny czy stalowy?

Różnica pomiędzy nimi polega głównie w akumulacji ciepła oraz cenie.  Zaletą żeliwa jest jego wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury, oraz długi okres oddawania ciepła, z kolei minusem jest jego kruchość.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli więc mamy zamiar w nim palić intensywnie, to warto wybrać wkład, który posiada grube ścianki, co sprzyja trwałości oraz temu, że dłużej będzie utrzymywał się żar we wkładzie. Niektóre modele posiadają płyty, które dodatkowo chronią korpus i w momencie, gdy się zużyją można je łatwo wymienić. Minusem wkładów żeliwnych jest również to, że żeliwo nie jest odporne na szoki termiczne oraz to, że po jakimś czasie żaroodporna masa uszczelniająca elementy wkładu może się wykruszać.

Przypadłości wkładów żeliwnych nie dosięgną wkładów stalowych, dodatkowo stal łatwiej się formuje, a co za tym idzie, pozwala uzyskiwać bardziej finezyjne i designerskie kształty.  Dodatkowym atutem jest wyższa sprawność energetyczna takich wkładów. Jedynym minusem jest więc wyższa cena.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się pomóc w temacie tak obszernym, jak wybór domowego paleniska. Najważniejsze jest zawsze to, aby wybór najodpowiedniejszego kominka czy też każdego innego elementu w naszym domu był wypadkową naszych rzeczywistych potrzeb, chęci  oraz możliwości finansowych tak, aby finalny wybór pozwolił nam  zrelaksować się w świetle żarzącego się płomienia.

Deccoria.pl
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.