Porady domowe

Nie wiesz, jak wyczyścić przypaloną patelnię? Sięgnij po produkt z lodówki, który usunie tłuszcz i brud

Nawet najlepszemu kucharzowi zdarza się czasem przypalić coś na patelni. Na szczęście zaschnięty tłuszcz da się usunąć przy pomocy produktów dostępnych w domu. Poznajcie najlepsze sposoby, które pozwolą wam wyczyścić patelnię z przypalonego tłuszczu i spalenizny.

Nie wiesz, jak wyczyścić przypaloną patelnię? Sięgnij po produkt z lodówki, który usunie tłuszcz i brud
Sprawdźcie domowe metody usuwania tłuszczu i zabrudzeń z patelni. Fot. 123RF.com/Canva Pro: Langan

Spis treści:

Skąd się bierze tłuszcz na patelni?

Smażone potrawy to częsty składnik diety Polaków. Na oleju smażymy mnóstwo potraw i przekąsek, zarówno tych słonych jak np. kotlety czy frytki, ale też słodkich — m.in. naleśniki i racuchy. Po przyrządzeniu i zjedzeniu posiłku nadchodzi czas na czynność, którą najmniej lubimy — sprzątanie.

Jeżeli patelnia po smażeniu nie jest przypalona, to sprawa jest prosta, ponieważ zwykle wystarczy po ostudzeniu patelni włożyć ją do zlewu i zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, który rozpuści tłuszcz. Po chwili można będzie bez większego problemu umyć patelnię z tłuszczu.

Natomiast czyszczenie patelni z przypalonego tłuszczu i spalenizny to nie lada wyzwanie, które wymaga sprawnego i szybkiego działania.

Jak pozbyć się przypalonego tłuszczu i spalenizny z patelni? Domowe sposoby

Każde zabrudzenie z patelni da się usunąć pod warunkiem, że wytoczymy przeciwko niemu najcięższe działa. I niekoniecznie musimy sięgać po chemiczne specyfiki. Okazuje się, że przypalony tłuszcz i spaleniznę wyczyścimy przy pomocy produktów dostępnych w domu. Trzeba tylko umiejętnie z nich korzystać.

Poznajcie najlepsze sposoby, które pozwolą wam wyczyścić patelnię z wszelkich zabrudzeń:

  • Cola

Mało kto wie, że ten smaczny napój może posłużyć nie tylko do picia, ale ma też pożyteczne zastosowanie w domu. W jego składzie znajdują się kwasy, które są pomocne w czyszczeniu przypalonych garnków. Jak wyczyścić patelnię colą? Wystarczy wylać napój na patelnię, tak by zakrył wszystkie zabrudzenia i pozostaw na godzinę. Po tym czasie wystarczy patelnię przetrzeć gąbką, a wszystkie zabrudzenia odejdą bez większego wysiłku.

  • Soda

Soda oczyszczona to niezawodny pogromca brudu. Z jej pomocą bez problemu usuniesz z patelni zaschnięty tłuszcz oraz przypalone resztki jedzenia. Na początku opłucz patelnię w gorącej wodzie, a następnie obficie zasyp ją kilkoma łyżkami sody i zalej niewielką ilością wrzątku, aby powstała konsystencja przypominająca papkę. Przy pomocy gąbki zacznij szorować patelnię, a wszelkie spalone resztki zejdą bez śladu. Na koniec wystarczy przemyć patelnię płynem do naczyń i opłukać w bieżącej wodzie.

Opłucz brudny garnek w gorącej wodzie i odsącz. Następnie obficie posyp 2 łyżkami sody oczyszczonej. Dodaj kilka łyżeczek gorącej wody z powrotem do garnka, aby utworzyć pastę z sody oczyszczonej, a następnie zacznij szorować kawałkiem zmiętej folii wielkości piłki golfowej. Kontynuuj szorowanie, aż wszystkie spalone zanieczyszczenia zostaną usunięte, a następnie spłucz gorącą wodą z mydłem, aby zakończyć czyszczenie.

Dzięki sodzie oczyszczonej bez trudu wyczyścisz przypaloną patelnię. Fot. 123RF.com

  • Ocet

Ocet doskonale usuwa zaschnięty tłuszcz. Wystarczy, że wlejesz kilka łyżek octu na przypaloną patelnię i dodasz odrobinę wody, a następnie podgrzejesz ciecz na kuchence. Po chwili zobaczysz, że przypalone resztki jedzenia zaczną odchodzić się od dna i boków patelni. Na koniec wyszoruj patelnię gąbką i opłucz w czystej wodzie.

  • Kwasek cytrynowy

Chcąc uratować przypaloną patelnię możesz sięgnąć także po kwasek cytrynowy. Obficie zasyp nim zabrudzenia, następnie zalej wrzątkiem i gotuj przez kilka minut. Podczas gotowania staraj się drewnianą szpatułką delikatnie czyścić spaleniznę. Powinna ona łatwo odklejać się od patelni. Na koniec wylej spalone resztki, a patelnię wyczyść przy pomocy płynu do naczyń i plastikowej szczotki.

  • Keczup

Co wspólnego ma keczup z usuwaniem tłuszczu z patelni? Okazuje się, że naprawdę wiele! Otóż pomidory wykorzystywane do produkcji keczupu zawierają kwas cytrynowy i ocet, które są prawdziwymi pogromcami tłuszczu i różnego rodzaju zabrudzeń.

Jak wyczyścić patelnię za pomocą keczupu, koncentratu pomidorowego czy pomidorów z puszki lub świeżych? Po prostu wylej na przypaloną patelnię sos pomidorowy, dolej trochę wody i zacznij gotować na małym ogniu, starając się nie dopuszczać do wrzenia. Po czasie zauważysz, że zabrudzenia pomału zaczynają się rozpuszczać. Pozostaw sos pomidorowy na patelni jeszcze przez godzinę, a dla lepszych efektów na całą noc. Po tym czasie wylej zawartość patelni i umyj ją płynem do naczyń. Będzie lśniła czystością!

  • Kwasek cytrynowy

Chcąc uratować przypaloną patelnię możesz sięgnąć także po kwasek cytrynowy. Obficie zasyp nim zabrudzenia, następnie zalej wrzątkiem i gotuj przez kilka minut. Podczas gotowania staraj się drewnianą szpatułką delikatnie czyścić spaleniznę. Powinna ona łatwo odklejać się od patelni. Na koniec wylej spalone resztki, a patelnię wyczyść przy pomocy płynu do naczyń i plastikowej szczotki.

  • Woda utleniona

Pomocna w usuwaniu zabrudzeń z patelni jest również woda utleniona. Wlej na patelnię kilka łyżek tej substancji, a dla wzmocnienia efektu dodaj odrobinę płynu do naczyń. Następnie połóż patelnię na kuchence i włącz palnik, aby mikstura się zagrzała. Po kilkunastu minutach zobaczysz, że spalone kawałki zaczną odklejać się od naczynia. Resztki brudu wyczyść szczotką i wymyj patelnię pod bieżącą wodą.

Co zrobić, żeby patelnia się nie przypalała?

Staraj się wylewać na patelnię olej tak, aby pokrywał cienką warstwą całe dno. Podgrzewaj go na średnim ogniu i wykładaj przeznaczone do smażenia produkty dopiero po pojawieniu się cienkich smug pary. Pamiętaj, że jeśli położysz produkt na oleju o zbyt niskiej temperaturze, to zamiast ładnie się usmażyć, wchłonie w siebie cały olej. A jeśli temperatura tłuszczu będzie za wysoka, potrawa szybko się przypali.

A jakie są wasze sposoby czyszczenia przypalonej patelni?

Przeczytaj również: Domowe sposoby na czyszczenie przypalonych garnków. Połączenia tych dwóch składników unikaj

Sprawdźcie, jak wyczyścić przypalony garnek. Fot. 123RF.com

Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.