Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Takiego sposobu na zakamieniony czajnik nie znałam. Nawet ocet tak dobrze nie działa

Lśniący czajnik wygląda bardzo estetycznie, to fakt, jednak utrzymanie w czystości elementów grzewczych, ścianek czy filtra w urządzeniu ma też znaczenie praktyczne, ekonomiczne i... organoleptyczne. Kumulujące się osady zmniejszają wydajność urządzenia, potrafią też psuć smak wody oraz przygotowywanych z niej napojów. Co zrobić, żeby kamień nie gromadził się w czajniku? A jeśli już zauważymy kremowy nalot, jak najskuteczniej go usunąć? Okazuje się, że jest coś, co na kamień w czajniku działa lepiej niż ocet i jestem przekonana, że produkt ten znajdziesz w domu.

Takiego sposobu na zakamieniony czajnik nie znałam. Nawet ocet tak dobrze nie działa
Podczas użytkowania czajnika gromadzą się w nim rozmaite osady. Co zrobić, żeby kamień nie gromadził się w czajniku? Znalazłam metodę, która działa i z powodzeniem zastępuje ocet. Fot. realiia/123rf.com

Spis treści:

Dlaczego w czajniku zbiera się kamień?

Osady zbierające się w czajniku w czasie codziennego użytkowania to z jednej strony problem estetyczny. Skumulowane zanieczyszczenia wytrącające się z twardej wody, nazywane potocznie kamieniem, tworzą charakterystyczną łuskową warstwę wewnątrz urządzenia, która kruszy się, odrywa i tworzy w przygotowywanych napojach mleczną zawiesinę. Dużym mankamentem jest też pogorszenie smaku wody, które staje się tym bardziej wyczuwalne, im więcej węglanów wapnia i magnezu osadzi się na elementach grzewczych oraz ściankach czajnika.

W wyniku gotowania twardej wody o wysokiej zawartości składników mineralnych, obecne w niej naturalnie związki magnezu i wapnia przekształcają się w węglany i to one tworzą wspomniany, biały osad. Początkowo wytrącające się związki nie przybierają formy dostrzegalnej dla ludzkiego oka. Jednak z czasem, gdy ich stężenie zwiększa się, a nalot kumuluje na powierzchni ścianek, części grzewczych, a także na dnie czy sitku filtrującym, zgromadzone warstwowo osady intensyfikują kolor, a ich strukturę łatwo zauważyć.

Obecność osadów i kamienia przyczynia się do tego, że nawet stosunkowo nowe urządzenie wysokiej klasy pracuje mniej wydajnie. Ostatecznie może dojść do uszkodzenia czajnika i konieczna będzie jego wymiana. Jak poradzić sobie z problemem kumulujących się osadów? Testowałam dotąd wiele sposobów na odkamienienia czajnika. Najlepiej działały ocet i woda, które pozwalały oczyścić wnętrze na błysk. Jednak znajoma podpowiedziała mi niedawno inne rozwiązanie, doskonale zastępuje ocet, gdy zdarzy się, że akurat nie ma go w zapasie.

Przeczytaj również: Ocet i kwasek cytrynowy to dobre metody na odkamienianie czajnika. Znam jeszcze lepszą

Nietypowy sposób na kamień w czajniku

Najbardziej popularną domową metodą pozbycia się osadu z czajnika jest zagotowanie wody z octem, pozostawienie mieszaniny do ostygnięcia, odlanie jej i przepłukanie urządzenia. Zwykle zabieg ten wystarcza, by pozbyć się nieestetycznych drobinek, z których nie wszystkie udaje się odfiltrować podczas przelewania do szklanki. Jednak co zrobić, gdy w domu zabraknie octu, kwasku cytrynowego oraz ziemniaków (tak, może o tym nie wiesz, ale ich obierki również przydają się w procesie oczyszczania zabrudzonego czajnika)? Wówczas warto wykorzystać nietypowy sposób na kamień w czajniku.

Zwykle nawet w niewielkiej domowej spiżarni uda się znaleźć resztkę przygotowanych na zimę zapasów, a wśród nich płynną receptę na lśniące wnętrze urządzenia. Mowa o ogórkach kiszonych, a dokładniej o zalewie, w której zanurzone warzywa czekają na spożycie.

woda z ogórków Nalej do czajnika odrobinę wody i uzupełnij do maksymalnej pojemności przelaną przez sitko zalewą ogórkową. To metoda znana od pokoleń, doskonale zastępuje kwasek cytrynowy i ocet. Fot. lsantilli/bojanp/123rf.com

Gdy skończył mi się zapas octu, a czajnik wymagał jak najszybszego odkamienienia, za radą sąsiadki skorzystałam z tego zaskakującego patentu i zagotowałam w nim wodę z ogórków. Przelałam ją przez sitko, żeby do urządzenia nie dostały się resztki przypraw, chrzan, czosnek czy aromatyzujące liście, odpowiadające za charakterystyczne walory marynaty.

Po zagotowaniu wody z ogórków odczekałam kilka minut i wylałam płyn, pozostawiając na chwilę otwartą pokrywę. Aby pozbyć się niekoniecznie przyjemnego aromatu, powtórzyłam zabieg, tym razem wlewając do środka wodę z dodatkiem soku z połowy cytryny. Efekt przeszedł moje oczekiwania, czajnik lśnił wewnątrz jak nowy, a przy tym pięknie pachniał – zapach po kiszonych ogórkach ulotnił się całkowicie, a aromat świeżej cytryny zadziałał odświeżająco na urządzenie.

Co zrobić, żeby kamień nie gromadził się w czajniku?

Wiele jest metod na pozbycie się kamienia z czajnika. Szukając najskuteczniejszej z nich, możesz spotkać się z przedziwnymi poradami – część przynosi oczekiwany skutek już po pierwszej próbie, inne budzą szereg wątpliwości i lepiej z takich porad nie korzystać, by nie zniszczyć urządzenia. Jednak woda z ogórków to patent, który choć zaskakujący, jest doskonale znany.

Starsi ogrodnicy, którzy od lat szykują zimowe zapasy przetworów z warzyw z ogrodu, powtarzają go między sobą i to nie bez powodu. Woda z ogórków jest łatwo dostępnym, naturalnie wytworzonym źródłem kwasu mlekowego w dość znacznym stężeniu. Z kolei składnik ten ma właściwości antybakteryjne oraz działa jak najlepszy rozpuszczalnik na osady wapienne i naloty mineralne.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby kamień nie gromadził się w czajniku tak często? Jak uniknąć konieczności ciągłego przegotowywania urządzenia wodą ogórkową, octem lub innym roztworem o właściwościach czyszczących wnętrze urządzenia? Najważniejsza jest zmiana nawyków.

Zacznij od korzystania w kuchni z dzbanka filtrującego. To wydaje się aż nazbyt proste, ale najlepszym sposobem na uniknięcie kumulowania się osadów jest wlewanie do czajnika wody wstępnie oczyszczonej. Jeśli masz możliwość, zainstaluj specjalny filtr przy kranie, a dzięki niemu przefiltrowana woda będzie trafiać nie tylko do czajnika, lecz także do garnka przy gotowaniu rozmaitych dań, a także bezpośrednio do szklanki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Osad po herbacie na kubkach, dzbankach i zaparzaczach szybko zniknie. Wypróbuj niezawodne sposoby na czyszczenie

Jak usunąć mikroplastik z kranówki? Jest na to prosty i skuteczny sposób

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni raz na zawsze? Pomoże ci w tym specjalna pułapka

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.