Porady domowe

Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna

Regularne porządki w kuchni powinny obejmować czyszczenie rusztu oraz palników kuchenki. Dokładne mycie tych elementów pozwoli nie tylko utrzymać walory estetyczne sprzętu domowego na wysokim poziomie, ale również ograniczyć rozwój niebezpiecznych dla zdrowia patogenów. Jak czyścić ruszt i palniki kuchenki gazowej krok po kroku?

Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna
Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej jest niezbędne dla utrzymania jej bezpieczeństwa i wydajności. Fot.voktybre/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego trzeba regularnie czyścić ruszt i palniki kuchenki?

Kuchenka gazowa to sprzęt kuchenny, który jest szczególnie narażony na powstawanie zabrudzeń. Wobec tego warto zadbać o jej regularne czyszczenie. Najlepiej robić to na bieżąco i przecierać kuchenkę zaraz po tym, jak zostanie pobrudzona np. wykipiałą zupą lub sosem. Jednak nierzadko zdarza się, że plamy na kuchence zdążą zaschnąć. Wówczas zdecydowanie ciężej jest się ich pozbyć.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić ruszt i palniki kuchenki? Nagromadzone na elementach tego sprzętu zabrudzenia mogą stać się siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii. Co więcej, mocno zaniedbana kuchenka nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale również może nie działać w prawidłowy sposób. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy mocnemu zabrudzeniu ulegną palniki. Nierzadko taka sytuacja sprawia, że nie da się ich włączyć.

Czyszczenie rusztu i palników kuchenki gazowej krok po kroku

Kompleksowe wysprzątanie kuchenki nie jest zbyt skomplikowane – można się z nim uwinąć w 15-20 minut. Trzeba jedynie wiedzieć, jak zorganizować sobie pracę.

  1. Przed rozpoczęciem czyszczenia rusztu i palników należy odciąć dopływ gazu do urządzenia. Palniki muszą być wyłączone, by móc bezpiecznie je zdjąć i wyczyścić. Warto przy tym uważać, by nie uszkodzić przez przypadek iskrownika.

  2. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie rusztu oraz palników za pomocą środków do mycia lub samodzielnie przygotowanych specyfików. Do tego celu przyda się najzwyklejsza na świecie gąbka do czyszczenia. Niektóre zabrudzenia mogą wymagać większej uwagi i intensywniejszego czyszczenia – mowa tu w szczególności o zaschniętych resztkach pożywienia.

  3. Ostatnim krokiem jest dokładne wytarcie i wysuszenie wyczyszczonych elementów. Nie należy zakładać ich z powrotem na kuchenkę, gdy są jeszcze wilgotne, ponieważ wówczas istnieje ryzyko, że sprzęt nie będzie działać poprawnie.

Przed założeniem rusztu i palników z powrotem na swoje miejsce warto jeszcze umyć płytę kuchenki, zwracając uwagę na przestrzeń pomiędzy palnikami. W tym momencie również trzeba uważać, by przez przypadek nie potraktować wodą iskrownika. Całość trzeba porządnie osuszyć, na przykład ręcznikiem papierowym.

czyszczenie rusztu kuchenki gazowej Posiadacze kuchenek gazowych powinni regularnie zajmować się czyszczeniem palników i rusztu. Fot.hrabar/CanvaPro

Domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu kuchenki

Istnieją zabrudzenia, którym kilkunastominutowe czyszczenie rusztu może nie sprostać. Mocno zaschnięte plamy z tłuszczu wymagają specjalnych metod. Na szczęście istnieje możliwość stworzenia domowych specyfików, które pomogą uporać się z mocnymi zabrudzeniami powstałymi na ruszcie kuchenki. Na dodatek, samodzielnie wykonane preparaty nie zawierają silnej chemii.

Jednym z nich jest soda oczyszczona. Środek ten jest powszechnie wykorzystywany w sprzątaniu. Z jego pomocą można stworzyć pastę, która idealnie nada się do umycia zabrudzeń pochodzenia organicznego, takich jak właśnie zaschnięty tłuszcz. W jaki sposób można ją zrobić? Wystarczy wymieszać 1 łyżkę sody oczyszczonej z mniej więcej jedną łyżeczką wody. Całość powinna przybrać konsystencję kisielu. Powstały preparat należy rozprowadzić po całym ruszcie (zdjętym z kuchenki) i zostawić na około 30-40 minut. Po tym czasie całość trzeba spłukać pod ciepłą wodą i w razie konieczności wyczyścić bardziej oporne zabrudzenia gąbką (powinny wówczas zejść bez problemu).

Do wyczyszczenia rusztu może się również nadać ocet. Warto jednak zaznaczyć, że korzystamy z niego, chcąc usunąć zabrudzenia nieorganiczne, takie jak chociażby rdza czy kamień. By stworzyć octowy preparat do czyszczenia rusztu, trzeba zmieszać ocet z wodą w proporcjach 3:1. Następnie wystarczy przelać specyfik do spryskiwacza i spryskać nim zabrudzone miejsca. Po upływie około 20 minut całość można, podobnie jak wcześniej, umyć dokładnie gąbką i opłukać pod ciepłą wodą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mieszam trzy składniki i zalewam fugi na balkonie. Schodzi nawet najstarszy brud

Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała

Najlepszy sposób na czyszczenie płyty indukcyjnej. Bez tłustych plam i smug

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.