Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć tłuszcz z mebli kuchennych? Skuteczne metody, które poradzą sobie nawet ze starym osadem

Czyszczenie tłuszczu z mebli kuchennych to zmora wielu osób. Trudno znaleźć właściwy preparat, który usunie zaschnięty brud, ale nie zniszczy przy tym mebli i nie odbarwi frontowych szafek. Na szczęście wiemy, jak się z tym uporać! Przedstawiamy sprawdzone rady naszych Czytelników, które zawsze działają!

Jak usunąć tłuszcz z mebli kuchennych? Skuteczne metody, które poradzą sobie nawet ze starym osadem
Gazety położone na meblach kuchennych będą wsiąkać tłuszcz. Fot. 123RF.com/Pixabay

Spis treści:

Skąd się bierze tłusty osad na szafkach kuchennych?

Tłusty osad na szafkach kuchennych powstaje głównie wskutek użytkowania kuchenki oraz przygotowywania różnego rodzaju potraw. Podczas gotowania i smażenia (głównie tłustych dań) powstaje para wodna zawierająca również mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które osadzają się na meblach kuchennych i sprzęcie.

Co więcej, w przypadku kuchenek gazowych dodatkowym źródłem zabrudzeń jest osad z gazu. Jest to lepka maź, która odkłada się na płycie grzewczej wokół palników, na ruszcie, a nawet na meblach kuchennych.

Jest to zjawisko naturalne, ale niestety mało estetyczne, dlatego wiele osób trudzi się i szuka uniwersalnego sposobu, który pozwoli usunąć z kuchni uporczywy tłuszcz i wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić osad z gazu w kuchni? Domowe sposoby

Tłuste plamy na meblach kuchennych są spowodowane m.in. przez osadzanie się gazu. Fot. 123RF.com

Jak odtłuścić meble kuchenne?

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić tłuszcz i inne zabrudzenia z mebli kuchennych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ponieważ silnie żrące substancje, które sprawdzą się na przykład do czyszczenia palników, nie nadadzą się już do czyszczenia mebli. Zbyt mocny środek mógłby spowodować m.in. odbarwienie frontów szafek, a w przypadku mebli drewnianych - ich rozwarstwienie się.

Aby ułatwić wam domowe porządki, poprosiliśmy naszych Czytelników o pomoc i podzielenie się z nami tym, jakie domowe sposoby pozwalają im skutecznie wyczyścić zaschnięty tłuszcz z szafek kuchennych. Oto najlepsze patenty:

  • Ocet - zastosowanie octu, to sprawdzony sposób, który pozwoli skutecznie usunąć zaschnięty tłuszcz na szafkach kuchennych. Ten patent od lat wykorzystywały nasze babcie i wciąż jest to niezawodna metoda. Należy przelać ocet do butelki ze spryskiwaczem, a następnie spryskać nim wszystkie zabrudzone miejsca i odczekać kilka minut. Po tym czasie wystarczy czystą ściereczką przetrzeć meble i usunąć resztki brudu. Na koniec warto też przemyć szafki czystą wodą.

  • Soda oczyszczona - to substancja, którą można wykorzystywać na wiele sposobów, również w walce z zabrudzeniami z tłuszczu. Aby przygotować domową pastę do czyszczenia na bazie sody oczyszczonej, wystarczy do miseczki wlać litr wody oraz wsypać 4 łyżki sody. Następnie należy nasączyć w roztworze gąbkę oraz przetrzeć nią wszystkie zabrudzone miejsca. Ten sposób pozwoli ci szybko pozbyć się brudu.

  • Amoniak - na większe zabrudzenia i trudne do usunięcia tłuste plamy na szafkach kuchennych sprawdzi się również amoniak. Chcąc przygotować roztwór do czyszczenia na bazie amoniaku, wlej do garnka litr wody, a następnie dodaj do niego łyżkę wody amoniakalnej. Namocz w tym roztworze ściereczkę i przetrzyj nią powierzchnię mebli. Taka mieszanka poradzi sobie z zabrudzeniami, których nie udało się wyczyścić innymi sposobami.

  • Woda z płynem do okien lub płynem do naczyń - zastosowanie płynu do naczyń lub płynu do mycia szyb rozcieńczonego z wodą to uniwersalny sposób, który pozwoli wyczyścić tłuszcz na szafkach kuchennych. Jest to rozwiązanie nieinwazyjne i sprawdzi się niemal w każdym domu.

  • Gazety lub ręczniki papierowe - gdy naszym problemem jest tłuszcz zalegający na samej górze mebli kuchennych, warto posłużyć się starymi gazetami lub ręcznikami papierowymi. Rozłożenie ich na szafkach sprawi, że tłuszcz, zamiast osadzać się na meblach, będzie wsiąkał w papier. Zabrudzone gazety można co jakiś czas wymieniać na nowe, a meble kuchenne pozostaną wtedy czyste.

  • Mleczko do czyszczenia z octem - na uporczywe plamy i zaschnięty tłuszcz nasi czytelnicy polecają zastosować popularne mleczko do czyszczenia wymieszane z octem. Taka mieszanka pozwoli skutecznie wyeliminować osad i odtłuścić meble.

  • Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy - taką mieszankę należy nałożyć grubą warstwą na zabrudzone miejsce, odczekać, a następnie przy użyciu szmatki lub gąbki przetrzeć. Plamy powinny zniknąć bez śladu.

Domowe substancje są w stanie skutecznie usunąć tłuszcz z mebli kuchennych. Fot. 123RF.com

Jak zabezpieczyć meble przed tłuszczem z gotowania?

Jeśli chcesz ograniczyć osadzanie się tłuszczu na meblach i płytkach, za każdym razem w trakcie gotowania i otwierania piekarnika włączaj okap. Wchłonie on parę wodą i opary tłuszczu, co w dużym stopniu zniweluje problem tłustych plam na szafkach.

Podczas smażenia możesz też ułożyć na szafkach znajdujących się blisko kuchenki ręczniki papierowe, które zabezpieczą meble przed pryskającym tłuszczem.

Tak naprawdę najskuteczniejszą metodą zabezpieczającą przed nawarstwianiem się zaschniętego tłuszczu, jest regularne sprzątanie i bieżące czyszczenie szafek czy płytek wokół kuchenki, tak by nie doprowadzić do nagromadzenia się trudnego do usunięcia brudu.

Przeczytaj również: Tak usuniesz zaschnięty tłuszcz z kuchni. Twoje sprzęty będą lśnić jak nowe

"Ekologicznie": Terminy ważności na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.