Porady domowe

Mieszam trzy składniki i zalewam fugi na balkonie. Schodzi nawet najstarszy brud

Wiosenne porządki pochłaniają nie tylko czas, ale i pieniądze. Środki chemiczne używane do mycia, czyszczenia i odkażania rozmaitych powierzchni kosztują niemało, a nie zawsze są tak skuteczne, jak tego oczekujemy. Czeka cię sprzątanie balkonu i tarasu po zimie? Tym razem podejdź do tego ekologicznie i ekonomicznie. Zamiast inwestować w gotowe preparaty, zrób mieszankę na najcięższe zabrudzenia z trzech produktów, które masz w domu. Fugi będą naprawdę czyste, a płytki znów zaczną lśnić. Odkąd sprawdziłam ten patent, nie używam niczego innego.

Mieszam trzy składniki i zalewam fugi na balkonie. Schodzi nawet najstarszy brud
Sprzątanie balkonu i tarasu po zimie będzie jeszcze prostsze, gdy sięgniesz po skuteczny środek do mycia płyt i fug tarasowych. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Sprzątanie balkonu i tarasu po zimie

Pierwsze cieplejsze dni po odejściu przymrozków zachęcają do wyjścia na zewnątrz i nacieszenia się wiosną, która nadchodzi wielkimi krokami. Zanim jednak wykorzystamy czas na przyjemności takie jak kawa czy herbata pita w promieniach słońca w przydomowej, prywatnej strefie relaksu, koniecznie jest posprzątanie balkonu i tarasu po zimie z powstałych w tym okresie zabrudzeń.

Odkurzenie mebli, zamiecenie posadzki czy pomycie okien od zewnętrznej strony to nie wszystko. Na płytkach balkonowych zbiera się kurz, błoto z doniczek lub skrzynek z roślinami, pojawiają się zacieki z topniejącego śniegu. Do tego dochodzą zaschnięte resztki roślin, przyklejone liście oraz trudne do usunięcia ptasie odchody. Nawet na zaimpregnowanej powierzchni potrafią pojawiać się zielone naloty.

Najprostszym sposobem ich usunięcia byłoby użycie myjki ciśnieniowej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Z kolei szorowanie płytek chemicznymi detergentami może uszkadzać delikatną podłogę, a na tarasach otwartych na ogród również zagrażać pobliskim roślinom. Wiele zabrudzeń zbiera się nie tylko na płytkach, lecz także w szczelinach pomiędzy nimi oraz na fugach. Takich miejsc nie oczyścimy samą wodą, a niesprawdzone detergenty mogłyby przyczynić się do osłabienia spoin oraz ich kruszenia się, co za tym idzie, uszkodzenia uszczelnienia zewnętrznej okładziny.

Przeczytaj również: Czym czyścić płytki balkonowe po zimie? Zastosuj domową mieszankę, płytki i fugi będą jak z fabryki

Czym wyczyścić fugi na balkonie?

Do rozprawienia się z pozimowymi zabrudzeniami najlepiej wykorzystać bezpieczny środek, którego składu i działania jesteśmy pewni. Jeśli chcemy, aby był on jednocześnie skuteczny i bezpieczny dla materiału, którym wyłożony jest balkon lub taras, warto rozważyć użycie domowej mieszanki z tylko 3 prostych składników. Pomogą one w pozbyciu się utrwalonych przez długie tygodnie plam oraz brudu różnego pochodzenia nawet z tak trudno dostępnych przestrzeni, jak fugi.

Do stworzenia mieszanki czyszczącej przygotuj: 

  • 1/4 szklanki wody utlenionej, 
  • 1/2 szklanki sody, 
  • 1-2 łyżki płynu do mycia naczyń. 

Odkąd sąsiadka podpowiedziała mi ten sposób, nie zastanawiam się już czym wyczyścić fugi na balkonie – nie używam niczego innego. Wymieszaj ze sobą dokładnie odmierzone składniki aż powstanie gęsta pasta. Nakładaj ją na fugi specjalną szczoteczką do ich czyszczenia lub gąbką na całe płytki. 

płytki Tam, gdzie nie sprawdzi się mycie myjką ciśnieniową, przygotuj domową pastę i nałóż ją ręcznie na płytki. Brud usuniesz łatwiej, niż myślisz. Fot. sjhuls/wirestock/123rf.com

Możesz też użyć szczoteczki do zębów, ale powinna mieć bardzo twarde i sztywne włosie, inaczej nie sprawdzi się później podczas szorowania spoiny. Po nałożeniu pozostaw mieszankę na przynajmniej 40 minut, aby składniki aktywne zdążyły rozpuścić brud. Następnie wyszoruj fugi – zdziwisz się, jak niewiele wysiłku będzie cię to kosztowało. Resztki pasty i odklejone zabrudzenia usuń, przecierając powierzchnię całym płyt mokrą ścierką podłogową lub mopem przeznaczonym do prac na zewnątrz.

Chcesz mieć jeszcze mniej pracy przy sprzątaniu balkonu lub tarasu po zimie? Pamiętaj o regularnej konserwacji (impregnacji) podłogi, dzięki czemu brud nie będzie wnikał w materiał i tak łatwo osadzał się w wąskich przestrzeniach pomiędzy płytkami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ultraszybkie sprzątanie. Te patenty zrewolucjonizują domowe porządki

Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej

Pielęgnacja trawnika po zimie. Bez tych zabiegów się nie obejdzie

Kwiaty na balkon, które nie śmiecą. Sprawdź, co posadzić, a jakich kwiatów lepiej unikać

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.