Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja trawnika po zimie. Bez tych zabiegów się nie obejdzie

Zima daje w kość naszym trawnikom. Śnieg, który chroni inne rośliny, dla dużych powierzchni porośniętych jednym, wyrównanym rodzajem pędów jest zdradliwy. Zamarznięta pokrywa białego puchu nie dopuszcza do trawy powietrza. Z kolei roztopy narażają jej korzenie na gnicie. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika po zimie, by wiosną cieszył nasze oczy soczystą zielenią.  

Pielęgnacja trawnika po zimie. Bez tych zabiegów się nie obejdzie
Po zimie trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza jeśli ma duże ubytki. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Trawnik po zimie 

Trawnik po zimie jest mocno nadwyrężony. To trochę wina człowieka i jego upodobań. W naturze nie występują tak duże przestrzenie porośnięte jednym typem roślinności. Bioróżnorodność zapewnia większą odporność na skrajne warunki.  

Trawnik po zimie należy dokładnie przejrzeć pod kątem występowania pleśni śniegowej. To częsta przypadłość dotykająca trawy i zboża. Związana jest z zaleganiem pokrywy śnieżnej, wskutek czego rośliny są atakowane przez grzyby. Pleśń śniegowa powoduje, że źdźbła trawy są wątłe i pokryte białym lub różowym nalotem. Jeśli szybko nie zareagujemy, na trawniku pojawią się czarne, puste place. W takich wypadkach konieczne będzie dosianie trawy.  

Po zimie źdźbła trawnika są mocno osłabione. Przemarznięte i niedotlenione, łatwo padną ofiarą patogenów. Często są też połamane, bo pod wpływem mrozu stają się bardziej kruche. Wiosenna reanimacja trawnika jest koniecznością.  

Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Pielęgnacja trawnika po zimie  

Pielęgnacja trawnika po zimie wymaga wykonania wielu czynności. Zaniedbanie jednej z nich może się położyć cieniem na wyglądzie naszego ogrodu. Ważne jest tu również zachowanie kolejności wykonywania poszczególnych etapów. Oto jak powinna wyglądać krok po kroku pielęgnacja trawnika po zimie:  

  • Oczyszczenie 

W ciągu zimowych miesięcy na trawniku mogły zgromadzić się liście, kawałki gałęzi, kawałki martwej trawy czy po prostu śmieci. Uprzątnij je, grabiąc trawnik na krzyż, aby dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Użyj do tego lekkich, ale gęstych grabi, najlepiej wachlarzowych. Przy okazji ocenisz kondycję trawnika po zimie i zdecydujesz o dalszych etapach prac.  

  • Wałowanie 

Jeśli pod wpływem wilgoci powierzchnia trawnika stała się nierówna, konieczne jest wałowanie. Dzięki temu korzenie na wybrzuszonych powierzchniach trawnika zostaną dociśnięte do podłoża i będą mogły się dalej rozwijać. Wałowania nie wymagają trawniki rosnące na ciężkim podłożu, ten proces mógłby je dodatkowo ubić.  

  • Aeracja 

Po zimie gleba pod trawnikiem bywa zbita i pokryta grubym filcem z resztek roślin. Aby ją napowietrzyć, wykonaj aerację. Użyj do tego aeratora ręcznego, który nakłuje powierzchnię ziemi. Mogą go zastąpić również nakładki na buty lub zwykłe widły. Po aeracji wypełnij piaskiem powstałe utwory. Jest on lekki i przepuszczalny, więc ułatwi napowietrzanie gleby. 

 Aerację trawnika warto wykonywać co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku - jesienią i po zimie. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Jak napowietrzyć trawnik? Kiedy i czym najlepiej napowietrzać trawę?

  • Wertykulacja 

Wertykulacja trawnika po zimie jest ważnym elementem jego pielęgnacji. Polega ono na nacinaniu powierzchni darni, by ją napowietrzyć i usunąć z niej warstwę filcu i mchu. Wykonaj ją wertykulatorem, oceniając najpierw, czy twoja murawa rzeczywiście potrzebuje tego zabiegu. Wertykulację przeprowadzamy na starszych, ponad dwuletnich trawnikach

  • Wapnowanie 

Trawnik nie przepada za glebą o kwaśnym odczynie. Słabiej wtedy rośnie i często daje pierwszeństwo mchom. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest kwaśna, wapnowanie zmieni jej odczyn na bardziej zasadowy. Wapnowanie wykonujemy zwyczajowo jesienią, ale wiosna też jest dobrym momentem. Ważne, aby trzy tygodnie przed i po użyciu wapna nie nawozić trawnika.  

  • Nawożenie 

Wyjałowiony po zimie trawnik potrzebuje nawożenia. Wzmocni go nawóz azotowy lub wieloskładnikowy, zawierający azot, fosfor i potas. Pierwsze nawożenie wykonujemy w marcu, trzy tygodnie po wapnowaniu. Wzmocni ono korzenie darni i wspomoże jej dalszy wzrost. Ziemię jałową warto zasilić kompostem.  

Przeczytaj również: Nawożenie trawnika wiosną. Jak i czym nawozić trawnik na wiosnę? Naturalne sposoby na chwasty na trawniku

  • Pierwsze koszenie 

Dopiero kiedy wykonamy wszystkie inne konieczne czynności i trawnik dojdzie po nich do siebie, możemy go skosić. Pierwsze koszenie wykonaj na przełomie marca i kwietnia, kiedy źdźbła trawy mają około 10 cm. Skracanie nie powinno być zbyt radykalne, trawnik powinien mieć po nim co najmniej 5 cm wysokości. Tak skoszona murawa będzie szybko się zagęszczać.  

  • Renowacja 

Jeśli po zimie zauważysz puste place na trawniku, konieczna jest jego renowacja. Polega ona na dosianiu trawy w miejscach, które tego wymagają. Najpierw glebę pod siew spulchnij, a na drugi dzień wysiej w niej nasiona zmieszane z podłożem. Wysianą powierzchnię możesz delikatnie udeptać. Po kilku tygodniach trawa zacznie wschodzić.  

Każdy z opisanych wyżej kroków wykonuj w kilkudniowych odstępach. Po ingerencji trawnik potrzebuje nieco czasu na rekonwalescencję. Idealne będzie poświęcenie mu czasu raz w tygodniu, na przykład w weekend.  

Źródła: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Usuwanie mchu z kostki brukowej. Prosty i skuteczny patent, ale uważaj na proporcje

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.