Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak tanio ogrzać dom prądem? Poznaj sprawdzone rozwiązania

Widmo zawieszenia dostaw energii oraz rosnące jej koszty to duży kłopot dla gospodarstw domowych przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Czy warto zmieniać instalację grzewczą w domu przed zimą? Jaki rodzaj wybrać? Jedną z możliwości jest ogrzewanie elektryczne. Sprawdź, jakie jest najtańsze ogrzewanie elektryczne i zastanów się, czy w twoim przypadku taka inwestycja będzie opłacalna.

Jak tanio ogrzać dom prądem? Poznaj sprawdzone rozwiązania
Sprawdź, jakie jest najtańsze ogrzewanie elektryczne do domu i na co zwrócić uwagę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie budynku energią pochodzącą z prądu jest opłacalne i stosunkowo ekologiczne. Drugi czynnik zależy przede wszystkim od sposobów pozyskiwania elektryczności. Jeśli są to odnawialne źródła energii — działamy z korzyścią dla środowiska naturalnego. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli prąd jest generowany w elektrowni, która zużywa do tego celu duże ilości węgla.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem najtańszego ogrzewania elektrycznego, warto poznać przede wszystkim rodzaje urządzeń, które możemy zainstalować w naszym budynku. Jako rodzaje ogrzewania elektrycznego wyróżniamy:

  • piece akumulacyjne,

  • ogrzewanie matami, kablami czy foliami grzewczymi,

  • grzejniki elektryczne na podczerwień,

  • akumulatory ciepła,

  • kotły elektryczne,

  • pompy ciepła,

  • kotły elektrodowe.

Wszystkie te urządzenia mają swoje wady i zalety, które zmieniają się również w zależności od rodzaju dostaw elektryczności do budynku.

Wady i zalety ogrzewania elektrycznego

Po stronie wad ogrzewania domu energią elektryczną znajdują się przede wszystkim relatywnie wysokie koszty eksploatacyjne w budynkach, które nie spełniają najnowszych wymagań co do energooszczędności. W takim przypadku koszty odpowiedniego ocieplenia również będą wysokie. W przypadku niektórych rodzajów ogrzewania elektrycznego (np. pompy ciepła) koszt zakupu i stworzenia instalacji również może być wadą.

Po stronie zalet ogrzewania elektrycznego domu należy przede wszystkim umieścić wysoką niezawodność oraz niskie koszty eksploatacyjne urządzeń takich jak pompa ciepła. Natomiast w przypadku wyboru ogrzewania podłogowego nie musimy się liczyć z wysokimi kosztami instalacji, a inwestycja w ten rodzaj ogrzewania elektrycznego może się bardzo szybko zwrócić.

Przeczytaj również: Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

ogrzewanie elektryczne Dodatek elektryczny będzie funkcjonować na tej samej zasadzie, co pozostałe dodatki. Fot.123RF/Adam Wysocki/East News

Czy opłaca się grzać prądem?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Właśnie brak spełnionych dodatkowych okoliczności może sprawić, że właściciele domów nie będą zadowoleni z efektywności oraz opłacalności zastosowania ogrzewania elektrycznego w swoim domu. Przede wszystkim należy sprawdzić, jak wygląda klasa energooszczędności budynku, w którym chcemy zainstalować taki rodzaj ogrzewania. W starych domach, które nie są odpowiednio ocieplone, koszty będą znacznie wyższe.

Po drugie, wybierając ogrzewanie elektryczne, należy zainwestować w nowoczesne grzejniki. Najważniejsza jest w tym przypadku funkcja akumulacji, która pozwala takim urządzeniom na przechowywanie ciepła oraz powolne oddawanie go do pomieszczenia.

Jakie ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekonomiczne?

Największy wpływ na koszt ogrzewania ma nie urządzenie, jakie wybierzemy do domu, a źródło energii, jakie wykorzystuje nasz budynek. W przypadku własnych kolektorów słonecznych koszt ogrzewania elektrycznego będzie dużo niższy, niż w przypadku innych źródeł, a sama inwestycja przyniesie zauważalnie szybszy zwrot środków.

Jednak, jeśli źródłem energii elektrycznej w domu jest sieć elektroenergetyczna, warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie urządzenie zamontujemy. W przypadku korzystania z taryfy nocnej warto rozważyć wybór ogrzewania akumulacyjnego. W godzinach nocnych, gdy energia elektryczna jest tańsza, urządzenie produkuje ciepło, a następnie wykorzystuje je do pracy w ciągu całego dnia.

Drugim sposobem na ekonomiczne ogrzanie domu za pomocą ogrzewania elektrycznego są grzejniki promiennikowe. Są bardziej płaskie, niż konwektory, natomiast ich sposób działania polega na ogrzewaniu przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu (ludzi, mebli), a nie powietrza samego w sobie.

Koszty ogrzewania elektrycznego

Dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło w okolicach 100 kWh/m2, a także koszcie 1 kWh wynoszącym 0,66 zł roczny koszt ogrzewania elektrycznego wyniesie około 10 000 zł, czyli ponad 800 zł miesięcznie.

Oczywiście jest to wyliczenie przykładowe, gdyż rzeczywisty koszt ogrzewania elektrycznego w skali roku zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych oraz temperatury, jaką chcemy uzyskać w budynku.

Przeczytaj również: Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - jak działa, ile kosztuje, jaki wybrać ? [PORADNIK]

kocioł elektryczny Kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innego rodzaju urządzeń centralnego ogrzewania, takich jak kotły gazowe, kotły węglowe czy kotły olejowe. Fot.123RF.com

Co jest lepsze: piec elektryczny czy pompa ciepła?

Zasada działania kotła elektrycznego jest prosta. Woda w instalacji ogrzewana jest za pomocą grzałki elektrycznej, a następnie rozprowadzana po całym domu do grzejników. Z kolei pompa ciepła działa podobnie do lodówki — ogrzewa zimne powietrze z zewnątrz i transportuje je do wewnątrz budynku.

W kontekście długofalowym instalacja pompy ciepła jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż wybór kotła elektrycznego. Zwrot inwestycji w pompę ciepła może wynieść od 9 do 13 lat, co przy żywotności urządzenia określanej na 20-25 lat jest bardzo korzystne finansowo.

Oczywiście koszt inwestycji w pompę ciepła jest dużo wyższy, gdyż może sięgać nawet 60 tysięcy złotych. W przypadku kotłów elektrycznych jest to dużo niższa kwota (od kilku do kilkunastu tysięcy), jednak krótsza żywotność oraz konieczność przeprowadzania większej ilości napraw serwisowych powinna zostać uwzględniona w całkowitym porównaniu.

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?

W odpowiedzi na to pytanie należy wziąć pod uwagę w szczególności trzy czynniki: zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, wielkość domu oraz parametry samego urządzenia. Duży, słabo zaizolowany budynek o powierzchni 120 m2 potrzebuje rocznie około 24 000 kWh. Nowoczesny, energooszczędny dom o tej samej powierzchni można ogrzać przy użyciu jedynie 4 200 kWh. Przy założeniu, że koszt 1 kWh wynosi 0,66 zł, różnica między oboma przypadkami wynosi ponad 13 000 złotych.

Warto również pamiętać, że kocioł elektryczny można połączyć z buforem centralnego ogrzewania, co pozwoli stworzyć akumulacyjny system grzewczy. Dzięki temu nie tylko ogrzeje dom, ale również zapewni ciepłą wodę dla całej rodziny. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, musimy pamiętać o odpowiednim doborze pojemności oraz mocy kotła do naszych potrzeb.

Jak tanio ogrzać dom prądem?

Wybór ogrzewania elektrycznego może zredukować rachunki za ogrzewanie nawet do 0 złotych. Jak to osiągnąć? Kluczem do tego celu jest montaż paneli fotowoltaicznych. Instalacja zasilana zieloną energią ze słońca pozwoli wygenerować prąd, który następnie możemy wykorzystywać do zasilania naszego urządzenia grzewczego.

Najtańsze ogrzewanie elektryczne to takie, które połączymy z kolektorami słonecznymi. Warto również pamiętać, że tworzenie instalacji powiązanej z odnawialnymi źródłami energii pozwala na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji, co oznacza znacznie szybsze oszczędności wpływające do naszej kieszeni.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, ile używasz prądu w ciągu roku? Ta pozycja na rachunku jest najważniejsza

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.