Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić kosz na bioodpady? Nie będzie śmierdzieć i muszki przestaną się zlatywać

Segregacja śmieci to podstawowe działania mające na celu ochronę środowiska. Niestety, bioodpady są najbardziej męczące, ponieważ magazynowane przez kilka dni wydzielają nieprzyjemne zapachy, a także są siedliskiem irytujących muszek owocówek. Jak można temu zapobiec? Jak wyczyścić kosz na bioodpady? Podpowiadamy!   

Jak wyczyścić kosz na bioodpady? Nie będzie śmierdzieć i muszki przestaną się zlatywać
Fot.123RF/EastNews (Piotr Kamionka)

Spis treści:

Pojemnik na bioodpady - co wrzucać?

Do śmieci biodegradowalnych przeznaczony jest brązowy kosz na bioodpady. Są to odpady organiczne, które ulegają naturalnemu procesowi rozkładu. Można z nich wyprodukować dobrej jakości kompost zwiększający żyzność gleby lub biogaz, z którego wytwarza się energię. Niestety nie wszyscy jednak wiedzą, co dokładnie zaliczamy do bioodpadów, a jakich śmieci nie można wrzucać do pojemników przeznaczonych na śmieci BIO.

Co można wrzucać do kosza na bioodpady?

 • obierki i resztki warzyw i owoców
 • resztki jedzenia
 • skorupki jaj
 • pieczywo
 • produkty zbożowe
 • fusy od kawy i herbaty (bez torebek bądź w torebkach papierowych)
 • przeterminowane warzywa i owoce (także te zgniłe lub zaczynające się psuć)
 • gałęzie drzew i krzewów
 • trociny i kora drzew
 • niezaimpregnowane drewno
 • kwiaty cięte i doniczkowe
 • skoszoną trawę i liście
 • słomę i siano

Z kolei do odpadów biodegradowalnych nie można wrzucać: kości, mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, odchodów zwierząt, popiołu, drewna impregnowanego, kamieni, ziemi, gruzu budowlanego, a także innych odpadów nieorganicznych, w szczególności opakowań i worków plastikowych.   

Odpady BIO można wyrzucać na dwa sposoby: luzem albo w specjalistycznych kompostowalnych workach. Warto pamiętać, by nie wyrzucać śmieci w torebkach foliowych, które uniemożliwiają kompostowanie bioodpadów. Nieodpowiednie będą również worki biodegradowalne.

Dobrym rozwiązaniem będą natomiast specjalne worki kompostowalne, które oznaczone są symbolem przypominającym roślinę. W przypadku, gdy nie masz ich w domu, pamiętaj, aby przed wyrzuceniem śmieci do kontenera na bioodpady oddzielić je od folii, a następnie wyrzucić ją do odpadów zmieszanych.  

pojemnik na bioodpady co wyrzucać Zanim wyrzucisz coś do kosza na bioodpady, zastanów się, czy nie możesz tego jeszcze wykorzystać w kuchni. Fot.123RF.com

Kto ma obowiązek czyszczenia pojemnika na bioodpady?

Pojemnik na bioodpady otrzymuje właściciel nieruchomości zamieszkałej, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to właściciel ma obowiązek utrzymywać brązowy pojemnik w odpowiednim stanie sanitarnym oraz technicznym, a także zabezpieczyć go przed kradzieżą. Nieprzestrzeganie obowiązków zapisanych w regulaminie podlega karze grzywny.

Gminy z kolei są zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Ponadto za czystość pozostałych pojemników odpowiadają firmy wywożące nasze odpady.  

Jak wyczyścić pojemnik na bioodpady?

Zdarza się, że przydomowe pojemniki na bioodpady wytwarzają nieprzyjemne zapachy. Dzieje się tak zwłaszcza w czasie upałów. Okazuje się, że mycie kontenerów na śmieci nie należy do najtrudniejszych zadań. Warto jednak wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie zniszczyć pojemnika i zrobić to właściwie.  

Aby wyczyścić pojemnik na bioodpady, należy przede wszystkim wypłukać jego wnętrze letnią wodą. Następnie należy nanieść na jego ścianki detergent. Warto zaznaczyć, że najbardziej skuteczne są te środki czyszczące, które rozprowadza się w postaci piany.

Ścianki pojemnika na bioodpady należy wyszorować gąbką lub szczotką o średnio miękkim włosiu, używając przy tym rękawic. Następnie kontener należy spryskać strumieniem bieżącej wody działającej pod dużym ciśnieniem. Woda powinna mieć co najmniej 20 st. C. W przypadku, gdy zauważyliśmy na ścianach larwy owadów, jej temperaturę należy zwiększyć.

Jak często czyścić pojemnik na bioodpady? Kosze do odpadów biodegradowalnych mają być myte co miesiąc, ale mało kto się do tego stosuje.

jak wyczyścić pojemnik na bioodpady Aby wyczyścić pojemnik na bioodpady, należy na początku wypłukać jego wnętrze letnią wodą, a następnie nanieść na jego ścianki detergent. Fot. EastNews/Wojciech Strozyk

Co wsypać do kosza na bioodpady, żeby nie śmierdziało?

Najważniejszym elementem gospodarki odpadami bio jest zakup odpowiednich biokontenerów. W tym celu doskonale się sprawdzą specjalnie skonstruowane pojemniki na bioodpady wyposażone w wentylację oraz ruszt odciekowy. Dzięki temu zawartość pojemnika nie gnije, a schnie, nie wytwarzając odoru. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed przykrym zapachem, zaleca się także zakup dodatkowego specjalnego granulatu, który wchłania wilgoć i zabija odór. Poza wysoką skutecznością ten przyjazny dla środowiska preparat usuwający nieprzyjemny zapach jest zupełnie nietoksyczny.

Ponadto, aby usunąć nieprzyjemny zapach z pojemnika na bioodpady, można sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby.

 • Soda oczyszczona

Ten niedrogi produkt dostępny jest niemal w każdym domu. Soda dezynfekuje i pochłania wszelkie przykre zapachy. Wystarczy dno pojemnika wsypać cienką warstwą tego proszku, by już po kilku godzinach zauważyć pierwsze efekty.  

  

 • Skórki cytrusów

Na dnie pojemnika na bioodpady należy umieścić starte skórki cytryny, pomarańczy czy grejpfrutów, które nie tylko świeżo pachną, lecz także mają właściwości antybakteryjne. Warto jednak wymieniać je co kilka dni, inaczej zaczną gnić i same staną się źródłem nieprzyjemnego zapachu.  

 • Olejki eteryczne

Wystarczy na wacik kosmetyczny dodać kilka kropli olejku eterycznego (np. miętowy, lawendowy, cytrynowy czy z drzewa herbacianego) i umieścić go na dnie kosza na bioodpady.

 • Ocet

Ocet stwarza niekorzystne środowisko dla patogenów bytujących na dnie kontenera na odpady bio, a dodatkowo zabijają nieprzyjemny zapach. Wystarczy pół szklanki octu wlać do 4 litrów ciepłej wody. Następnie należy zamoczyć szczotkę lub ścierkę w roztworze i dokładnie umyć pojemnik. Na koniec należy wypłukać i wysuszyć kontener.  

 • Gazety

Dno pojemnika na odpady można wyłożyć gazetami. Dzięki temu papier wchłonie nadmiar wilgoci i większość przykrych zapachów wydobywających się z kontenera. Nie kupuj nowych gazet – wystarczy makulatura.

Przeczytaj również: Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie

Kompost z liści Kompost z liści sprawdzi się do ściołkowania rabat. Fot. 123RF.com/Pixabay

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.