Spis treści:
- Jak pozbyć się moli spożywczych raz na zawsze?
- Pułapka na mole DIY
- Czym odstraszyć mole w kuchni? Tych zapachów nie znoszą
Jak pozbyć się moli spożywczych raz na zawsze?
Mole spożywcze to małe owady, które potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Żerują na sypkich produktach spożywczych, takich jak kasze, makarony, mąka czy cukier (znajdziemy je też w opakowaniach i pojemnikach z nasionami, orzechami, suszonymi owocami, a nawet w suchej karmie dla zwierząt). Najczęściej przenosimy je sami do domu z zakupami, ale mogą też przylecieć przez wentylację lub okno od sąsiadów. Ten, kto miał problem z molami spożywczymi, doskonale wie, że lubią one wracać. Jak się ich pozbyć raz na zawsze? Warto podjąć następujące kroki.
- Zacznij od sprawdzenia produktów – należy przede wszystkim opróżnić wszystkie szafki i przejrzeć suche produkty. Warto wiedzieć, że mogą się dostać nawet do zamkniętych opakowań. Wszystkie uszkodzone produkty należy niezwłocznie wyrzucić (od razu do kosza na zewnątrz). Jeśli masz wątpliwości, czy na pewno pożywienie jest wolne od moli, sypkie produkty można włożyć do zamrażarki na kilka dni. Można je też podgrzać w piekarniku w temperaturze 100°C przez kilka minut. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury zabijają larwy i jaja moli.
- Dokładnie wyczyść wszystkie szafki – po opróżnieniu szafek należy je dokładnie wymyć ciepłą wodą z mydłem. Aby dostrzec do trudno dostępnych miejsc, sięgnij po odkurzacz.
- Zdezynfekuj szafki – należy je przetrzeć gorącą wodą z octem w proporcji 1:1 (specyficzny zapach powinien zniknąć w przeciągu pół godziny). Szczególną uwagę należy zwrócić na szczeliny i zakamarki, które mogą być idealnym miejscem dla moli do ukrycia się.
- Odpowiednie przechowywanie – wszystkie produkty sypkie należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach wykonanych z twardego plastiku lub szkła. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli ci na zaoszczędzenie miejsca w szafce, ale również zmniejszy prawdopodobieństwo, że mole dostaną się do naszej żywności.
Najlepszym zabezpieczeniem przed molami jest przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach. Fot.liudmilachernetska/123RF.com
Pułapka na mole DIY
Obecność moli spożywczych można monitorować, stosując pułapkę DIY. Pozwala ona na wczesne wykrycie problemu oraz podjęcie odpowiednich kroków. W tym celu należy zaopatrzyć się w lep na muchy oraz olej rybi (można sięgnąć po tran w płynie lub użyć oleju z puszki po rybach). Odetnij kawałek odpowiedniej wielkości, po czym rozprowadź cienką warstwę oleju rybiego na jego powierzchni i przyklej pułapkę w wybranym miejscu (np. na drzwiach lub wewnętrznej ścianie szafki). Zapach pułapki przyciągnie mole spożywcze, które przykleją się do niej i nie będą mogły już się poruszać.
Czym odstraszyć mole w kuchni? Tych zapachów nie znoszą
Na mole spożywcze odstraszająco działają niektóre zapachy. Szczególnie nie cierpią zapachu octu i olejków eterycznych (m.in. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego). Nie znoszą też lawendy, mięty, goździków, liści laurowych, wanilii, anyżu, cedru, tytoniu, a także skórek z cytrusów. Aby zapobiec molom spożywczym, wnętrza szafek można przetrzeć roztworem wody z octem lub olejkami eterycznymi. Można też rozłożyć liście laurowe, goździki, suszoną lawendę lub mięte. Poza tym można włożyć do woreczka trochę tytoniu lub kawałek cedru, a ten umieścić w szafkach kuchennych narażonych na występowanie moli.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ocet i kwasek cytrynowy to dobre metody na odkamienianie czajnika. Znam jeszcze lepszą
Przyda się nie tylko do słodzenia. Nietypowe zastosowanie cukru w domu i ogrodzie