Spis treści:
- Co to jest boraks?
- Boraks na szkodniki w domu i w ogrodzie
- Boraks – środek do czyszczenia
- Boraks - nawóz do roślin
Co to jest boraks?
Boraks to tetraboran sodu (Na2B4O7), czyli rozpuszczalna w wodzie sól sodowa kwasu bornego. Jest pozyskiwany z naturalnych złóż mineralnych, bezbarwny i nie ma zapachu.
Ten minerał jest wykorzystywany w Europie od wielu wieków, jednak początkowo sprowadzano go Szlakiem Jedwabnym z Azji. Dopiero w XIX stuleciu odkryto jego bogate złoża na terenie Włoch i Turcji. Można go też otrzymać na drodze reakcji chemicznej.
Boraks ma zdumiewająco szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany podczas produkcji ceramiki, różnego rodzaju szkliw, wełny szklanej oraz samego szkła. Dodaje się go w niewielkich ilościach także do talku kosmetycznego, znajduje się w składzie detergentów, a ponadto sprawdza się jako konserwant – stosuje się go m.in. do konserwacji zwierzęcych skór. Boraks może być wykorzystywany również jako nawóz.
Boraks to produkt łatwo dostępny, który w ostatnim czasie wraca do łask. Można go znaleźć w sklepach ogrodniczych, z ekologicznymi artykułami i w internecie.
Czy boraks jest szkodliwy?
Boraks jest źródłem wielu kontrowersji. Wiadomo, że stosowany w większych ilościach ma toksyczne działanie. Może spowodować podrażnienie skóry, oczu, a nawet dróg oddechowych. Należy przechowywać go w suchym miejscu i z dala od dzieci. Ci, którzy mają bezpośredni kontakt z proszkiem, nie powinni dotykać go gołymi rękami. Ponadto po użyciu boraksu do czyszczenia, należy przewietrzyć pomieszczenie.
Pasta na bazie boraksu sprawdza się w walce z rybikami cukrowymi. Fot. Hans/Canva Pro
Boraks na szkodniki w domu i w ogrodzie
Ten produkt mineralny dzięki swoim właściwościom jest nieocenioną pomocą w gospodarstwie domowym. Może być wykorzystywany do czyszczenia, likwidacji nieprzyjemnych zapachów, ale znajdzie też zastosowanie w ogrodzie. Ponadto jest tani i – co równie ważne – ekologiczny. Właśnie dlatego coraz częściej pojawia się wśród domowych środków czystości, preparatów do nawożenia czy do walki ze szkodnikami.
Minerał ten może pomóc ci podczas walki z insektami i szkodnikami żerującymi w ogrodzie i wewnątrz domów. Sięgając po niego, szybko przygotujesz skuteczny preparat, który wesprze cię w czasie walki z owadami. Boraks sprawdza się jako środek na:
- mrówki i rybiki – wykorzystasz do tego zawiesinę stworzoną na bazie soli sodowej kwasu bornego. Przegotujesz ją ze szklanki wody, dwóch szklanek cukru i dwóch łyżek stołowych boraksu. Zagotuj wodę z cukrem i poczekaj, aż mieszanka ostygnie. Dopiero potem dodaj do niej mineralny proszek. Boraks na mrówki i rybiki w formie zawiesiny przelej na małe, płaskie talerzyki, a naczynia umieść w miejscach, w których pojawiają się te insekty.
- pchły – jeśli zauważyłeś, że w twojej piwnicy lub co gorsza w domu zadomowiły się pchły, posyp miejsca, w których się pojawiły, suchym boraksem w proszku.
- karaluchy – z tymi domowymi szkodnikami poradzisz sobie, mieszając dwie łyżki boraksu z dwoma łyżeczkami cukru pudru. Taki preparat przesyp na spodki i umieść je tam, gdzie najczęściej żerują karaluchy
- osy – przy pomocy soli sodowej kwasu bornego pozbędziesz się także gniazda os. Przygotuj miksturę z boraksu i wody – stosunek tych składników powinien wynosić 1:9. Następnie opryskaj nią gniazdo os – zabieg powtarzaj przez kilka dni.
Przeczytaj również: Nie przepłacaj za tabletki do zmywarki. Z łatwością zrobisz je sam
Boraks – środek do czyszczenia
Boraks jest ekologicznym środkiem czyszczącym, który sprawdzi się na różnego rodzaju zabrudzenia. Jak wykorzystać go w domu?
- Czyszczenie pralki
Boraks poradzi sobie z najbardziej zabrudzoną pralką – także taką, w której wnętrzu pojawił się grzyb. Wystarczy, że wykonasz dwa cykle prania – w czasie pierwszego użyj proszku składającego się z 4 łyżek boraksu i odrobiny sody, a do drugiego zastosuj sam ocet (ok. ¾ szklanki). Dzięki temu twoja pralka zostanie odkażona.
- Czyszczenie biżuterii i sztućców
Jeśli zastanawiasz się, jak przywrócić estetyczny, zadbany wygląd biżuterii, srebrnym sztućcom czy platerom, wykorzystaj do tego boraks. Czyszczenie srebra ułatwi ci pasta przygotowana z tego naturalnego, ekologicznego proszku i soku z cytryny – składniki te wymieszaj ze sobą w stosunku 1:1. Preparat czyszczący nałóż na brudną powierzchnię, a następnie delikatnie zetrzyj go bawełnianą szmatką
- Pranie i odplamianie
Jeśli chcesz, aby poszarzała odzież stała się śnieżnobiała i aby z kolorowych tkanin zniknęły trudne do usunięcia plamy, sięgnij po boraks. Do prania wykorzystaj płyn przygotowany z jednej łyżeczki mineralnego proszku i 4 litrów wody, a następnie przez 30 minut namaczaj ubrania w takim roztworze.
Boraks możesz też dodać bezpośrednio do proszku do prania – dzięki temu łatwiej pozbędziesz się plam z wina, buraków, kawy, a nawet tłustych zabrudzeń.
Z pomocą boraksu można zdezynfekować lodówkę podczas sprzątania i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Fot. kurgu128/123RF.com
- Sprzątnie łazienki
Jest on doskonałą alternatywą dla nie do końca bezpiecznych dla środowiska detergentów. Jeśli przygotujesz z niego gęstą pastę, to świetnie będzie się ona nadawać do szorowania wanien, umywalek, sedesów. Taki środek czyszczący należy nałożyć na zabrudzone powierzchnie na 15 minut, a następnie spłukać go ciepłą wodą.
- Sprzątanie kuchni
Przy pomocy boraksu zdezynfekujesz lodówkę i zamrażarkę. Urządzenia te umyj płynem przygotowanym z trzech szklanek wody i jednej łyżki boraksu. Oprócz tego wykorzystaj ten naturalny produkt do czyszczenia pojemników na śmieci. Odkazisz je, przemywając je wodą z boraksem lub posypując je proszkiem, który następnie należy spłukać.
- Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Jeśli wsypiesz boraks do kociej kuwety, a następnie przykryjesz go warstwą żwirku, zneutralizujesz odór zwierzęcych odchodów. Natomiast jeśli chcesz pozbyć się uciążliwej woni z dywanu, przygotuj pastę na bazie tego proszku i wetrzyj ją w chodnik czy w wykładzinę. Kiedy wyschnie, dokładnie usuń jej pozostałości.
Przeczytaj również: Kwas borowy w ogrodzie. Najlepszy do nawożenia i zwalczania szkodników
Boraks - nawóz do roślin
W składzie boraksu znajduje się bor – dlatego jest on tak skutecznym nawozem. Pierwiastek ten:
- sprzyja zwiększeniu efektywności zapylania roślin oraz zawiązywaniu się owoców
- sprawia, że zieleń jest mniej podatna na infekcje
- reguluje procesy kwitnienia
- wpływa na zwiększenie ilości plonów.
Oprócz tego boraks przedłuża żywotność kwiatów ciętych – wystarczy dodać odrobinę tego proszku do wody w wazonie.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 12.01.2022 roku.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowy środek do mycia paneli. Są czyste, lśniące i bez centymetra smug
Jak odnowić kaloryfer? Wszystko, co musisz wiedzieć o malowaniu grzejników