Porady ogrodnicze

Kwas borowy w ogrodzie. Najlepszy do nawożenia i zwalczania szkodników

Kwas borowy to uniwersalny środek, który przyda nam się w domu i ogrodzie. Nie tylko dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, ale i pomoże uporać się ze szkodnikami. Wyjaśniamy, jakie rośliny nawozić kwasem borowym i jak za jego pomocą wytępić robactwo do cna.

Kwas borowy w ogrodzie. Najlepszy do nawożenia i zwalczania szkodników
Kwas borowy regularnie dostarczamy niektórym roślinom. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest kwas borowy?

Kwas borowy to prosty i stosunkowo słaby kwas nieorganiczny o wzorze chemicznym H3BO3. Zwyczajowo określany jest kwasem bornym, a w przyrodzie najczęściej występuje jako sassolin - rzadki minerał z gromady wodorotlenków. Pozyskiwany jest zarówno ze złóż ziemskich, jak i syntetycznie.

Pisząc o właściwościach preparatu, na myśli powinniśmy mieć przede wszystkim zastosowania boraksu, czyli soli sodowej kwasu borowego pod postacią niewielkich, bezbarwnych kryształków rozpuszczalnych w wodzie.

Środek szeroko wykorzystywany jest w przemyśle, m.in. w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy w rolnictwie.

Jak stosować kwas borowy w domu?

Skoro wiemy już, co to jest kwas borowy, skupmy się teraz na jego najważniejszych zastosowaniach w domu. Wiadomo, że boraks neutralizuje zapachy, dzięki czemu może okazać się przydatny np. przy czyszczeniu toalety albo kociej kuwety. Występuje również w wielu produktach czyszczących, m.in. detergentach czy środkach wybielających

Kwas borowy świetnie radzi sobie z plamami. Fot. 123RF.com

Wystarczy wsypać dwie łyżeczki boraksu do podajnika  z praniem, a jasne ubrania odzyskają swój dawny kolor. Składnik ten zmiękcza wodę i dobrze radzi sobie z usuwaniem tłustych i trudnych do usunięcia plam, m.in. z wina czy herbaty.

Sprawdźmy więc, jak stosować kwas borowy w domu, przygotowując z niego samodzielnie domowe środki czyszczące.

  • Środek czyszczący z boraksu na kamień

Z dodatkiem preparatu łatwo możemy pozbyć się zacieków i zalegającego kamienia z baterii łazienkowych. Wystarczy przygotować środek czyszczący na bazie łyżki stołowej boraksu, który rozpuszczamy w litrze wody. Preparat po prostu nakładamy na gąbkę i pocieramy zabrudzoną powierzchnię.

  • Środek czyszczący z boraksu do kabiny prysznicowej

Jeżeli problemem jest pleśń w wannie lub kabinie prysznicowej, to zaatakowane przez nią miejsca możemy lekko opryskać domowym preparatem na bazie dwóch łyżek boraksu połączonych z litrem wody. Opryskujemy, a następnie standardowo czyścimy kabinę i spłukujemy wodą.

  • Środek czyszczący z boraksu do mycia okien

Możemy umyć nim okna i inne, gładkie powierzchnie. W tym celu przygotowujemy połowę szklanki octu spirytusowego, który łączymy z dwoma małymi łyżeczkami boraksu i litrem ciepłej wody. Później po prostu bierzemy szmatkę i myjemy zabrudzone miejsca.

  • Środek udrażniający do rur z boraksu

Jeżeli zmagamy się z problemem niedrożnych rur w domu, boraks również przyjdzie nam z odsieczą. Wystarczy wysypać do zlewu połowę szklanki tego preparatu i ostrożnie zalać dwoma szklankami gorącej wody. Pozostawiamy na kwadrans i spłukujemy bieżącą, ciepłą wodą.

  • Kwas borowy w ogrodzie. Jak go wykorzystać?

A jak można wykorzystać kwas borowy w ogrodzie? Tutaj również środek ten może mieć wiele cennych zastosowań.

Preparaty przygotowane na jego bazie mają właściwości impregnujące drewno, co pozwala skutecznie zabezpieczyć meble ogrodowe.

Ponadto, boraks często stosowany jest również jako skuteczny nawóz wspomagający wzrost upraw i jako preparat owadobójczy.

Przeczytaj również: Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść. Uprawa czereśni bez robaków

Jakie rośliny nawozić kwasem borowym?

Niedostatek boru może doprowadzić do negatywnych zmian w budowie liści, łodyg i pędów roślin, a także zamierania kwiatów, czego efektem będzie zmniejszenie ilości wydawanych na świat plonów.

Niedobór kwasu borowego najczęściej zauważymy po plamach i żółknięciu liści, które zwijają się do wewnątrz. Inne symptomy to obumieranie kory na pędach, słabo rozwinięte górne pąki i zdeformowane owoce.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dostarczać uprawom niewielkich dawek tego mikroelementu poprzez nawożenie.

Można to robić na dwa sposoby:

  • Dolistnie – u większości warzyw i owoców. Np. w przypadku roślin jagodowych, u których nawożenie borem zwiększa odporność na choroby grzybowe i poprawia gospodarkę wapniową.

  • Doglebowo – na etapie przygotowania roślin do sadzenia w gruncie lub w przypadkach skrajnych, gdy ekspertyza wykaże skrajnie niski poziom zawartości boru w glebie. Wówczas powinno to przyspieszyć kiełkowanie.

Jeżeli chodzi o to, jakie rośliny nawozić kwasem borowym, to regularnie dostarczamy go za to takim roślinom jak: ogórki, truskawki, jabłonie, grusze, winogrona, agrest porzeczki, winogrona bakłażany czy pieprz.

Sporo potrzebują go np. pomidory, które nawozimy nawet trzy razy w sezonie, rozcieńczając 10 g kwasu borowego w 10 litrach wody, (przy czym nawadniamy ilością 1 litra na 1 m2). Poza roślinami użytkowymi boraksem często nawozimy również dekoracyjne kwiaty.

Jakie szkodniki zwalczać kwasem borowym?

Impregnacja, czyszczenie powierzchni w domu i nawożenie roślin kwasem borowym to nie wszystko, do czego może przydać nam się ten bezzapachowy preparat.  Okazuje się, że skutecznie zwalcza on również owady, które zalęgły się w naszych domach.

Jakie szkodniki zwalczać kwasem borowym? Z jego pomocą pozbędziemy się m.in. karaczanów, pluskiew, mrówek i rybików cukrowych. Wystarczy przygotować te domowe preparaty.

  • Kwas borowy na rybiki cukrowe

Aby pozbyć się tych łazienkowych szkodników, mieszamy kwas borowy z cukrem w proporcjach 1:1 i ustawiamy w miejscu bytowania rybików na tydzień. Możemy również dodać odrobinę oleju roślinnego lub wazeliny.

  • Kwas borowy na karaluchy, pluskwy i prusaki

W domu przygotujemy również skuteczną pułapkę na karaluchy, pluskwy i prusaki z dodatkiem kwasu borowego. W tym celu wystarczy wymieszać produkt z gotowanym ziemniakiem i jajkiem, z których przygotowujemy niewielkie kuleczki. Rozstawiamy je po kątach, w miejscach, w których zalęgło się robactwo.

Źródła: Farm.desigusxpro.com, pryskaj.pl, opracowanie własne

Przeczytaj również:

Błyskawicznie uratujesz ogórki, które żółkną. Przepis na organiczny oprysk na żółknące ogórki

Herbata chińska w donicach — uprawa i pielęgnacja. Z jej liści można zrobić oprysk na szkodniki

Jak pozbyć się plam z mebli ogrodowych. Czyszczenie mebli z plastiku, drewna, wikliny i metalu

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.