Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść. Uprawa czereśni bez robaków

Robaki w czereśniach potrafią skutecznie zniechęcić do jedzenia tych pysznych owoców. Nikt nie lubi przecież widoku małych wijących się białych larw. Co zatem zrobić, żeby je usunąć przed spożyciem? I czy robaki w czereśniach są groźne dla człowieka, jeśli zostaną zjedzone? Sprawdź! 

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść. Uprawa czereśni bez robaków
W jakich odmianach czereśni dużo rzadziej pojawiają się robaki? Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd biorą się robaki w czereśniach? 

Za obecność robaków w czereśniach odpowiada szkodnik – nasionnica trześniówka, która należy do rodziny muchówek. Owad ten składa swoje jaja właśnie w dojrzewających owocach czereśni, z których wykluwają się białe larwy. To one w czerwcu uprzykrzają życie wszystkim miłośnikom tych pysznych soczystych owoców.  

Po zakończeniu owocowania larwy nasionnicy chowają się w glebie pod drzewami, by w maju kolejnego roku przeobrazić się w dorosłe osobniki i znów wylecieć w poszukiwaniu miejsc do składania jaj. Potem cały cykl zaczyna się od nowa. W jednym sezonie samica nasionnicy potrafi złożyć nawet 100-250 jaj! Co ciekawe, gdy w danym owocu znajdują się już złożone jaja, zostaje on przez owada opryskany specjalnym hormonem, by kolejna samica poszukała innej lokalizacji. 

Wylotowi muchówki spod ziemi oraz jej rozmnażaniu sprzyja pogoda – ciepła, słoneczna i bezdeszczowa. Jeśli wiosna jest więc ładna, szybciej pojawią się w owocach.   

Czy czereśnie z robakami można jeść? 

Chociaż białe wijące się larwy nie wyglądają apetycznie i wiele osób zastanawia się, czy nie przenoszą jakichś chorób lub toksyn – tak naprawdę ich spożycie nie niesie negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Robaczki są wolne od szkodliwych dla człowieka substancji. Jeśli już zostały zjedzone, nie ma się czym przejmować. 

Spożywania czereśni z robakami unika się głównie ze względów higienicznych – ich obecność zniechęca do jedzenia i często wywołuje obrzydzenie. Tym bardziej że larwy, jak każde stworzenie, wydalają odchody. Najlepiej po prostu pozbyć się robaków przed jedzeniem. A jeśli samodzielnie uprawiasz rośliny ogrodowe, warto zadbać o zastosowanie odpowiednich środków czy zasadzanie najmniej robaczywych odmian. 

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany czereśni. Słodziutkie i bez robaków

czereśnie Wyjaśniamy, jak uprawiać czereśnie i które odmiany są odporne na robaki. Fot. Pixabay/123RF.com

Jak usunąć robaki z czereśni? Przed jedzeniem owoców 

Czy w czereśni znajduje się robak? Jeśli po dokładnym obejrzeniu owocu zauważysz czarną kropkę – prawdopodobnie tak. Usuwać szkodniki możesz mechanicznie, czyli przekrawając lub rozrywając owoc na pół i wyciągając larwę. Jest to jednak zajęcie pracochłonne i wymaga obcowania bezpośrednio z robakami, co dla wielu osób jest nie do przejścia. 

Co zatem zrobić, żeby usunąć larwy z czereśni? Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem jest zalanie owoców zimną wodą. Wystarczy 30-60 minut, by robakom zabrakło tlenu i by doszło do ich uduszenia oraz wcześniejszego wyjścia w poszukiwaniu ratunku. Po tym czasie owoce są zatem gotowe do jedzenia. Najlepiej odlać wodę z robakami i jeszcze raz przepłukać czereśnie pod kranem. 

Jeśli chcesz upewnić się, że larwy opuściły owoce, możesz przyjrzeć się dnie miski czy pojemnika – powinny znajdować się tam martwe robaczki. Jeżeli natomiast nie masz ochoty, po prostu odlej tę wodę i delektuj się wolnymi od szkodników owocami. 

Jak usunąć robaki z czereśni? W trakcie uprawy 

Jeżeli masz w swoim ogrodzie lub sadzie czereśnie i chcesz zadbać o to, by w trakcie owocowania znajdowało się w nich jak najmniej robaków, istnieją sprawdzone sposoby. Oprócz oprysków chemicznych, które rzeczywiście są skuteczne, jednak również szkodliwe dla środowiska, istnieją metody bardziej naturalne.  

Jeżeli zdecydujesz się na opryskiwanie drzew gotowymi preparatami, pamiętaj, by stosować się do instrukcji na opakowaniu, a także przestrzegać karencji – czyli czasu między opryskiem a jedzeniem owoców. Uważaj ponadto, by opryskiwanie nie objęło zbyt dużych obszarów. Nie stosuj go też w sytuacji, gdy w ogrodzie pojawiły się pszczoły, by nie zabić tych pożytecznych i niezbędnych w ekosystemie stworzeń. 

Jak uprawiać czereśnie, by nie było w nich robaków?

 • przykrywanie gleby włókniną lub folią – nasionnica wykluwa się z larw bytujących w ziemi pod drzewami owocowymi, więc jeśli przykryjesz te miejsca, istnieje duża szansa, że owadom nie uda się wylecieć, a tym samym złożyć nowych jaj, 

 • wymiana wierzchniej warstwy ziemi – gdy czereśnia skończy owocować, larwy chowają się w ziemi, dlatego późną jesienią warto usunąć ok. 5 cm ziemi zaraz pod drzewami i przekopać glebę, 

 • szybkie zrywanie i niszczenie lub jedzenie owoców z robakami (po ich usunięciu, np. wodą) – zamiast zostawiać robaczywe owoce na drzewie, najlepiej się ich pozbywać, by larwy nie miały szansy spaść na ziemię i schować się w podłożu, 

 • stosowanie bezpiecznych dla zdrowia lepów – najlepiej w kolorze żółtym lub żółto-pomarańczowym, które wabią nasionnicę, więc dużo częściej przykleja się do pułapki o tej barwie. 

Jak usunąć robaki z czereśni? Odmiany bez robaków 

Istnieją takie odmiany czereśni, których jedzenie jest mniej obarczone ryzykiem obecności robaków. Chodzi o wczesne rodzaje, których owoce dojrzewają często, jeszcze zanim larwy zdążą złożyć jaja. Dzięki temu można cieszyć się owocami bez szkodników, czyli nieprzyjemnych wijących się białych larw. 

Jeśli wiesz, w jakich odmianach czereśni dużo rzadziej pojawiają się robaki, możesz posadzić je w swoim ogrodzie lub sadzie albo szukać takich rodzajów podczas zakupów. 

 • Odmiana bez robaków – Rivan  

Najwcześniejsza odmiana czereśni, która owocuje jeszcze nawet pod koniec maja i na początku czerwca. Zwykle nasionnica nie składa w jej owocach jaj i nie pojawiają się larwy, ponieważ to jeszcze dla tego owada za wcześnie. 

Rivan jest dodatkowo odmianą bardzo odporną na zachorowanie (m.in. groźnego raka bakteryjnego drzew owocowych), pękanie w czasie deszczu oraz na mróz. Świetnie radzi sobie w polskich warunkach. Odmianę poleca się zarówno do uprawy przydomowej, jak i przemysłowej.  

 • Odmiana bez robaków – Karesova  

Ten rodzaj czereśni owocuje ok. 10-14 dni po odmianie Rivan. Również i w tym przypadku robaki pojawiają się w owocach rzadko, a same drzewa także lubią polską pogodę. Owoce sporadycznie chorują, gniją i pękają. 

 • Odmiana bez robaków – Burlat  

Termin owocowania jest podobny jak w przypadku odmiany Karesova. Dzięki swojemu pysznemu smakowi, Burlat to jedna z najczęściej uprawianych czereśni. Warto jednak pamiętać, że jest dość podatna na pękanie w trakcie deszczu. 

Przeczytaj również: Jakie odmiany czereśni bez robaków warto posadzić w ogrodzie?

Inne odmiany bez robaków  

Oprócz tych trzech najczęściej wybieranych i stosunkowo łatwych w uprawie odmian – czereśnia ma ich sporo więcej. Jeśli szukasz czereśni bez robaków, wcześnie owocują między innymi: 

 • Miodówka Jasna (Bladoróżowa), 
 • Rannaja Rozovinka, 
 • Łuczistaja,  
 • Vista,  
 • Walerij Czkałow. 

Najlepiej w swoim ogrodzie posadzić kilka odmian czereśni, a dodatkowo zastosować naturalne metody zmniejszające liczbę dorosłych nasionnic, a także ich jaj i larw. Dzięki temu znacznie zwiększasz szansę, że będziesz cieszyć się tymi wspaniałymi owocami bez wijących robaczków. 

Chociaż białe larwy znajdujące się w czereśniach odstraszają swoim wyglądem i często zniechęcają do jedzenia, bardzo łatwo się ich pozbyć, wykorzystując zimną wodę. Jeśli masz swoje drzewa owocowe, dobrze natomiast działać profilaktycznie jeszcze przed zebraniem owoców. 

Opracowanie: Barbara Machalska - Cyran

Przeczytaj również: Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?

oprysk na czereśnie Opryski to najlepszy sposób, aby pozbyć się chorób i szkodników na czereśniach. Fot. 123RF/PICSEL

Ogonki czereśni - właściwości i zastosowanie

Opryski czereśni przeciw szkodnikom i chorobom. Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

"Na zdrowie": Wiśnie i czereśnie. Wiele łączy i dzieli, oba owoce warte grzechu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.