Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się plam z mebli ogrodowych. Czyszczenie mebli z plastiku, drewna, wikliny i metalu

Meble ogrodowe są ważnym elementem letniej przestrzeni rekreacyjnej. Pozwalają wypocząć i umilają spotkania na świeżym powietrzu. Zarówno meble metalowe, drewniane, jak i te wykonane z wikliny czy plastiku, mogą posłużyć nam przez lata. Warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja, dzięki której będą prezentować się estetycznie i zachowają swą funkcjonalność. Oto wskazówka, czym czyścić meble ogrodowe z różnych materiałów.

Jak pozbyć się plam z mebli ogrodowych. Czyszczenie mebli z plastiku, drewna, wikliny i metalu
Czyszczenie mebli ogrodowych wymaga dobrej techniki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja mebli ogrodowych. Jak często trzeba je myć?

Zanim przejdziemy do tego, czym czyścić meble ogrodowe z różnych materiałów, najpierw zastanówmy się nad tym, ile razy w ciągu roku należy powtarzać takie zabiegi. Przyjmuje się, że 1-2 razy do roku powinniśmy przeprowadzać gruntowny przegląd mebli ogrodowych, podczas którego sprawdzamy ich stan.

Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy krzesła i stoły nieustannie poddawane są oddziaływaniu szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie jest tajemnicą, że promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, deszcz czy śnieg odciskają na nich swoje piętno, pozostawiając widoczne i nieestetyczne ślady.

Latem konieczna jest za to regularna, cotygodniowa pielęgnacja mebli ogrodowych. W konsekwencji tego, że stoją one na zewnątrz, mogą gromadzić się w nich: kurz, pajęczyny i inne zanieczyszczenia. Nie możemy również zapominać o materiałowych siedziskach i poduszkach, z których raz w miesiącu powinniśmy zdjąć poszewki i wyprać je.

Czyszczenie mebli ogrodowych z plastiku

Czyszczenie mebli ogrodowych z plastiku nie jest szczególnie trudne pod warunkiem, że zanieczyszczeń pozbywamy się regularnie. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku białych powierzchni, które mają skłonności do przebarwień.

Czym wyczyścić meble plastikowe, których używamy na tarasie i w ogrodzie? Potrzebna będzie nam zwykła gąbka lub miękka ściereczka z mikrofibry. Twarde szczotki są tutaj odradzane z uwagi na dużo ryzyko zarysowania powierzchni.

Plastikowe meble umyjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub innego detergentu np. płynu do naczyń czy proszku do prania. Wystarczy przetrzeć je i spłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha tak, by uniknąć widocznych zacieków.

Jeżeli posiadamy białe meble i zabrudzenia nie schodzą, możemy wypróbować domowy środek czyszczący na bazie octu, wody i sody oczyszczonej. Przygotowujemy go, łącząc ćwierć szklanki sody oczyszczonej z 2 łyżkami octu i litrem ciepłej wody.

Plastik nie jest najtrwalszym materiałem, lecz przechowywanie mebli pod zadaszeniem, w garażu lub piwnicy pozwoli nam wykorzystać je również w kolejnym sezonie. Gdy nie mamy takiej możliwości, a chcemy zminimalizować ryzyko, że krzesła utracą kolor i popękają na mrozie, powinniśmy zabezpieczyć je wodoodpornym pokrowcem.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna

Meble ogrodowe z drewna nie należą do najtańszych. Szczególnie gdy zamiast w popularną sosnę postanowimy zainwestować w gustowny komplet wykonany z dębu. Dużym atutem takiego rozwiązania jest jednak trwałość. Możemy liczyć na to, że drewniane meble ogrodowe posłużą nam przez lata, o ile tylko będziemy odpowiednio je pielęgnować i przechowywać.

Przed ustawieniem w ogrodzie, zawsze sprawdzamy, czy w meblach nie pojawiły się żadne ubytki lub pęknięcia, które wymagają szybkiej obróbki i impregnacji, którą należy przeprowadzać regularnie w celu ochrony drewna.

A czym czyścić meble ogrodowe drewniane na co dzień? Możemy odkurzyć je, korzystając z cienkiej końcówki odkurzacza, a reszta zależna jest od wykończenia kompletu.

Przy kompletach drewnianych mebli pokrytych lakierem do drewna, najczęściej wystarczy przetrzeć je ściereczką z dodatkiem ciepłej wody i mydła o dużej zawartości oleju, które wykazuje działanie natłuszczające. Stoły i krzesła impregnowane woskiem zaleca się pielęgnować mleczkiem z woskiem.

Aby drewniane meble ogrodowe służymy nam przez długi czas, po zakończonym sezonie, umyjmy je i przechowujmy w ogrzewanym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Dla ochrony przed kurzem i zabrudzeniami warto okryć je również płócienną plandeką.

Jak wyczyścić meble ogrodowe z wikliny?

Dbanie o lakierowane stoły i krzesła nie jest skomplikowane. Wystarczy je okurzyć i przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Częściej zadajemy sobie pytanie, jak wyczyścić meble ogrodowe z wikliny, która nie była lakierowana.

Pod wpływem nadmiaru wilgoci może ona zmatowieć i utracić swój pierwotny kolor, dlatego musimy pamiętać o dokładnym osuszeniu mebli ogrodowych po każdym czyszczeniu. Proste, domowe sposoby na czyszczenie mebli ogrodowych z wikliny pomogą nam doprowadzić je do idealnego stanu. Zabrudzenia możemy usunąć za pomocą cytryny albo sody oczyszczonej.

W pierwszym przypadku po prostu przecieramy brudną wiklinę plasterkiem cytrusa, a po kilku minutach kwasek zmywamy wodą za pomocą szczotki ryżowej. Aby nie doprowadzić do powstania pleśni, wilgotne wiklinowe meble polecamy osuszać suszarką.

Druga metoda czyszczenia mebli ogrodowych z wikliny polega na pocieraniu szczotką zamoczoną w roztworze ciepłej wody i sody oczyszczonej zmieszanych w proporcjach litra wody na 2 łyżki sody oczyszczonej.

Aby wydłużyć żywotność wiklinowych mebli ogrodowych, zalecana jest ich impregnacja i przechowywanie zimą w suchym pomieszczeniu, takim jak, chociażby garaż.

Meble ogrodowe z metalu - czyszczenie i konserwacja

Niektórzy sądzą, że przy czyszczeniu i konserwacji mebli ogrodowych z metalu nie trzeba tak ostrożnym, jak w przypadku poprzednich typów materiałów. W końcu aluminium, stal czy żelazo są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Częściowo jest to prawda, ale nie do końca.

Pielęgnacja jest ważna, bo meble ogrodowe z metalu szybko się brudzą. Dlatego raz w tygodniu przecierajmy je więc miękką szmatką i wodą z mydłem, pamiętając o późniejszym osuszeniu. To pozwoli nam chronić nasze meble przed korozją, która jest tutaj częstym problemem.

Pierwszymi oznakami rdzy są zazwyczaj niewielkie rdzawe punkty, których jednak szybko pozbędziemy się za pomocą papieru ściernego. Aby nasze krzesła i stoły były odporne na zniszczenia, meble ogrodowe z metalu po oczyszczeniu możemy pokryć lakierem lub sprayem, który zabezpieczy je przed występowaniem nieestetycznej rdzy.

Źródło: opracowanie własne

Przeczytaj również: Monitoring a nagrywanie posesji obok. Czy sąsiad może cię nagrywać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.