Porady ogrodnicze

Jakie opryski trzeba zrobić w lutym? Najlepszy czas na zwalczanie szkodników i chorób

Luty to czas, gdy drzewa i krzewy w ogrodach pogrążone są jeszcze w głębokim śnie. Jest to najlepszy moment na przeprowadzenie pierwszych zabiegów ochrony tych roślin. Zanim sezon ruszy pełną parą, wykonajmy zimowe opryski. Właśnie teraz musimy zadbać w ten sposób o kilka gatunków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów. Jakie rośliny pryskać w lutym i czym to robić? Podpowiadamy. 

Jakie opryski trzeba zrobić w lutym? Najlepszy czas na zwalczanie szkodników i chorób
Niektóre opryski trzeba wykonać już w lutym, aby uchronić rośliny przed chorobami. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Opryski roślin w lutym – zwalczanie chorób

Nie ulega wątpliwości – choroby rozprzestrzeniające się w ogrodzie są największym utrapieniem każdego, komu zależy na obfitych zbiorach i zdrowym wyglądzie roślin. Walka z patogenami jest nierówna, ale warto ją podjąć już na przełomie zimy i wiosny. Okres bezlistny jest idealnym momentem na wykonanie pierwszych zabiegów ochrony roślin. W lutym możemy przeprowadzić opryski roślin przeciwko często występującym chorobom. Warto jednak zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Najlepiej, jeśli podczas zabiegów temperatura na zewnątrz nie będzie niższa niż 7°C.

W lutym naszej szczególnej opieki potrzebują drzewa i krzewy owocowe. W tym miesiącu zrealizujmy opryski miedzianem przeciwko kędzierzawości liści u brzoskwiń. Zabiegi te są konieczne, o ile rośliny zmagały się z tą chorobą w poprzednim roku. Jeżeli zauważyliśmy na nich takie objawy jak zniekształcenie liści oraz opadanie i brunatnienie owoców, w tym sezonie powinniśmy zastosować miedzian. Jeśli nie chcemy wykorzystywać tego chemicznego środka, możemy przeprowadzić opryski naturalnymi preparatami, np. wyciągiem z krwawnika bądź ziela skrzypu.

Opryski chronią rośliny przed częstymi chorobami. Opryski chronią drzewka owocowe przed częstymi chorobami. Fot. CanvaPro

Luty to również dogodna pora na realizację oprysków zwalczających inne powszechnie występujące choroby roślin w sadzie, np. brunatną zgniliznę drzew pestkowych, a także parch gruszy i jabłoni. Zabieg można przeprowadzić z wykorzystaniem wyciągu z krwawnika pospolitego. W tym miesiącu możemy wykonać także oprysk śliwy przeciwko torbieli, stosując środek grzybobójczy. Okres nabrzmiewania pąków liściowych jest dobry na zabezpieczenie brzoskwiń, wiśni, moreli, czereśni oraz śliwy przed rozwojem raka bakteryjnego.

Przeczytaj również: Miedzian na drzewa owocowe – kiedy pryskać? Jakie krzewy i drzewka owocowe można pryskać miedzianem?

Opryski w lutym – pozbądź się szkodników

W zwalczaniu szkodników pomaga nam sama natura. Jeśli zima była szczególnie sroga, część z nich nie przetrwała wymagających warunków. Niestety, ujemna temperatura nie jest w stanie zlikwidować wszystkich szkodników, które zagrażają roślinom w naszych sadach. Niektóre dorosłe osobniki, ich jaja i larwy, mogą zimować na roślinach. Aby zapobiec ich atakom w trakcie sezonu wegetacyjnego, w lutym możemy zrealizować pierwsze opryski.

Przystąpmy do nich dopiero w chwili, gdy pąki liści zaczną nabrzmiewać. Ten moment będzie odpowiedni na zastosowanie naturalnych oprysków, takich jak wyciąg z ziela skrzypu lub krwawnika czy środków chemicznych, np. miedzianu. Warto również wykorzystać olej parafinowy, który jest skutecznym środkiem na miseczniki oraz przędziorki. Wykonane nim opryski będą chroniły takie drzewa owocowe jak śliwy i jabłonie. Można go zastosować także w przypadku gatunków ozdobnych, m.in. cisów i modrzewi. W ramach profilaktyki przeciwko przędziorkom warto wykonać także opryski wyciągiem z czosnku lub cebuli zwyczajnej.

Opryski mogą uchronić drzewa przed przędziorkami. Opryski mogą uchronić drzewa przed przędziorkami. Fot. CanvaPro

Jakie rośliny pryskać w lutym?

Luty to dobry miesiąc na wykonanie pierwszych oprysków w ogrodzie i rozpoczęcie walki z najczęstszymi chorobami oraz szkodnikami roślin. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na kalendarz, ale również fazę rozwoju roślin. Obserwujmy, na jakim etapie znajdują się pąki liściowe. Najlepszym momentem na pierwszy oprysk jest okres bezlistny oraz chwila, gdy pąki zaczną nabrzmiewać. Które gatunki powinno się pryskać w takiej fazie rozwoju?

  • Brzoskwinie – oprysk przeciwko kędzierzawości liści oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych;

  • Wiśnie i czereśnie – ochrona przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych;

  • Śliwy – opryski zabezpieczające przed rakiem bakteryjnym drzew owocowych, torbielą, brunatną zgnilizną drzew pestkowych, misecznikami oraz przędziorkami owocowcami;

  • Morele – ochrona przed rakiem bakteryjnym;

  • Jabłonie – oprysk przeciwko parchowi jabłoni i przędziorkowi owocowcowi;

  • Grusza – zabiegi ochronne przed rozwojem parcha gruszy;

  • Cisy – opryski przed misecznikiem cisowcem i przędziorkami;

  • Modrzewie – ochrona przed przędziorkami i misecznikami.

Termin oprysku dobieramy pod kątem fazy rozwoju rośliny. Ustalając dogodny termin oprysku, warto wziąć pod uwagę fazę rozwoju rośliny. Fot. CanvaPro

Pierwsze opryski w sadzie i ogrodzie warto wykonać już w lutym, jeśli pogoda dopisuje. Musimy mieć świadomość, że patogeny i szkodniki są w stanie zimować na roślinach. Wiosną, gdy drzewa i krzewy obudzą się do życia, do aktywności wrócą również chorobotwórcze bakterie, grzyby i inni wrogowie roślin. Dlatego nie warto zwlekać z wykonaniem zabiegów, które ochronią uprawiane przez nas gatunki.

Do oprysków możemy wykorzystywać nie tylko naturalne wyciągi z roślin, ale również chemiczne preparaty, które zastosowane w odpowiedni sposób nie szkodzą pożytecznym owadom, czego przykładem jest miedzian. Ten środek sprawdzi się zwłaszcza w przypadku drzew owocowych takich jak wiśnie, czereśnie oraz brzoskwinie. Warto go zastosować również w przypadku krzewów ozdobnych.

Powinniśmy jednak pamiętać, że opryski będą skuteczne wyłącznie wtedy, gdy zostaną wykonane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz w prawidłowy sposób. Na zabiegi wybierzmy bezwietrzny, pogodny dzień, gdy temperatura będzie wynosiła ok. 7°C. Niepożądana jest realizacja oprysków podczas deszczu, ponieważ w ten sposób środek zostanie zmyty z powierzchni roślin. Unikajmy również bardzo słonecznych dni, gdyż w takich warunkach może dojść do oparzeń liści.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zabezpieczyć rany po cięciu drzew owocowych? Przygotuj specjalną maść

Czyszczenie kory drzew owocowych. Dlaczego jest ważne?

Przycinanie jabłoni zimą. Sprawdź odmiany, u których zabieg podwaja plony

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.