Spis treści:
- Rany po cięciu drzew owocowych
- Jak zabezpieczyć rany po cieciu drzew owocowych?
- Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?
- Jak stosować maść ogrodniczą?
Rany po cięciu drzew owocowych
Sezonowe cięcie drzew owocowych jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, które prowadzi do poprawy jakości plonów. Ze względu na okres ich wykonywania, a także wiek drzewka można wyróżnić cięcia formujące, odnawiające, prześwitujące, a także coroczne wykonywane wczesną wiosną i latem. Dzięki tym zabiegom zapewniasz odpowiedni dostęp światła i powietrza do całej korony drzewa, co wpływa na większy rozrost owoców i ich słodszy smak. A oto w końcu chodzi każdemu sadownikowi.
Przeczytaj również: Choroby kory drzew owocowych. Rozpoznanie i sposoby zwalczania
Cięcie drzew owocowych należy wykonać w odpowiednim terminie, w dni bezdeszczowe i suche, kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 0°C. Wszystko po to, aby móc szybko zabezpieczyć rany po cięciu. Są to miejsca niezwykle wrażliwe, przez które przedostają się patogeny chorobotwórcze. Właśnie przez odsłonięte rany po cięciu drzew owocowych wnikają grzyby wywołujące choroby i przenoszące się na całą plantację. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych chorób należy rak drzew owocowych wywoływany przez patogeny Nectria galligena.
Drzewka zaatakowane przez Nectria galligena, nie mają szans na przeżycie. Fot.123RF.com
Jak wyglądają rany po cięciach drzew? Sprawny ogrodnik powinien pozostawić na drzewach gładką, ukośną ranę biegnącą w poprzek gałęzi. Warto do cięcia drzewek owocowych wykorzystać ostre sekatory ręczne, aby rana była jak najgładsza. Ważne jest także, aby przed cięciem i po każdym cięciu jednego drzewa dobrze zdezynfekować narzędzia, co pozwoli uniknąć przenoszenia się patogenów.
Jak zabezpieczyć rany po cieciu drzew owocowych?
Cięcie drzew owocowych jest niezbędne, zatem jak zabezpieczyć rany po cięciu, aby uniknąć problemów z chorobami grzybowymi? Najlepiej zastosować do tego maść ogrodniczą. Jest to preparat, który znajdziesz w większości sklepów z działem ogrodowym. Stanowi uniwersalny środek na wszystkie rany na drzewach także te mrozowe czy wywołane uszkodzeniami mechanicznymi.
Przeczytaj także: Choroby drzew owocowych. Im szybciej zaczniesz z nimi walczyć, tym większa szansa na zdrowe plony
Maść ogrodnicza w swoim składzie zawiera substancje tworzące trwały film w miejscu cięcia, który zabezpiecza drzewo przed warunkami atmosferycznymi i patogenami. Mogą być wykonane na bazie składników naturalnych, przyjaznych środowisku lub chemicznych. Niektóre produkty dodatkowo wzbogacone są o środek grzybobójczy. Ich cena wynosi od 12 do 25 zł za 350 ml.
Maść ogrodnicza ma za zadanie stanowić barierę między uszkodzoną częścią drzewa a środowiskiem zewnętrznym. Fot.123RF.com
Maść ogrodnicza przyda się w każdym ogrodzie, nie tylko podczas cięcia drzew owocowych. Przyda ci się każdej wiosny podczas sprawdzania stanu wszystkich drzew i krzewów rosnących w ogrodzie. Możesz jej użyć do zabezpieczania ran mrozowych, ale także po cięciach formujących żywopłot. Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić maść ogrodniczą, istnieje pewne rozwiązanie, a właściwie domowa maść ogrodnicza. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a koszty produkcji niewielkie w porównaniu do sklepowych preparatów.
Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?
Do wykonania maści ogrodniczej będziesz potrzebować farby emulsyjnej białej, a także preparatu grzybobójczego. Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?
- W wiaderku wymieszaj dokładnie 1 litr farby, aby pozbyć się ewentualnych grudek.
- Do farby dodaj 20 ml preparatu grzybobójczego i dokładnie wymieszaj.
- Powstały roztwór o stężeniu 2% jest gotowy do użycia.
Zarówno farba, jak i środek grzybobójczy są łatwo dostępne i niedrogie. Całkowity koszt domowej maści ogrodniczej wynosi około 20 zł za 1 litr. Jest to nieporównywalnie tańsze rozwiązanie niż sklepowe preparaty. Gotowy roztwór możesz przechowywać w szczelnym opakowaniu i używać według potrzeby.
Jak stosować maść ogrodniczą?
Maść ogrodnicza chroni drzewka owocowe przed wilgocią, mrozem, bakteriami i grzybami, dlatego należy nią zabezpieczać rany zaraz po cięciu. Do nakładania maści najlepiej użyć pędzelka. Nałóż ją na ranę, tak aby tworzyła równą warstwę. Dodatkowo pomaluj maścią zewnętrzne krawędzie rany tak na około 2 cm.
Preparat możesz stosować cały rok, ale pamiętaj, aby nie nakładać go w dni deszczowe czy mroźne. Woda może szybko uszkodzić warstwę zabezpieczającą i pozostawić dziury, przez które będą wnikać patogeny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj także:
Jesienne cięcie drzew i krzewów owocowych. Jak wykonać ten zabieg prawidłowo?
Przycinanie drzew owocowych. Terminy, kolejność i sposób przycinania są bardzo ważne [PORADNIK]
Usuwanie tzw. wilków z drzew owocowych. Jak i kiedy je usuwać, co daje ten zabieg?