Spis treści:
Golteria chilijska — charakterystyka
Golteria chilijska ((Gaultheria mucronata) to zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Roślina w naturze porasta wulkaniczne obszary Chile oraz południowe tereny Argentyny.
Rośnie wolno, osiągając zwykle nie więcej niż 50 cm wysokości. Jej pędy pokryte są meszkiem, a drobne liście mają ciemnozielony owalny kształt, a z wierzchu są błyszczące.
Golteria chilijska zakwita w maju i w czerwcu. Gałązki wówczas ozdabiają drobne dzwonkowate i jasnoróżowe kwiatuszki. Aby roślina ponownie zakwitła w przyszłym roku, konieczne będzie posadzenie obok siebie dwóch egzemplarzy — męskiego i damskiego, które wytwarzają zapylające pyłki.
Cechą wyróżniającą golterię chilijską są efektowne kuliste owoce o średnicy około 1 cm. Pojawiają się one jesienią i mogą przybierać odcień biały, różowy, czerwony lub fioletowy.
Liście golterii — właściwości
Co ciekawe, jej kora oraz ciemnozielone, błyszczące liście są niezwykle aromatyczne. Indianie sporządzali z niej leczniczy napar. Nic dziwnego. Roślina ta zawiera olejki eteryczne, dzięki którym może być używana jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, moczopędny oraz antyseptyczny. Niektórzy zalecają używać naparu podczas przeziębień, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz infekcjach układu moczowego. Jednak wykorzystanie golterii nie kończy się na aromaterapii i medycynie. Chętnie korzysta z niej także przemysł spożywczy oraz… perfumeryjny.
Czy owoce golterii są jadalne? Tak, owoce golterii chilijskiej są jadalne. Mają oryginalny rześki smak. Można dodawać je do sałatek i deserów.
Roślina ta dobrze prezentuje się w przydomowych ogrodach, zarówno małych, jak i tych większych, utrzymanych zwłaszcza w stylu nowoczesnym. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie nie chce rosnąć nic innego ze względu np. na cień dawany przez drzewa lub wysokie krzewy. Ładnie komponuje się także w ogrodach japońskich, chińskich, oraz skalnych. Nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie oraz w donicach, z powodzeniem dekorując także tarasy, balkony i pomieszczenia. Można podsadzać nią np. rododendrony oraz azalie.
Golteria chilijska jesienią obsypuje się drobnymi kolorowymi owocami. Fot. 123RF.com
Golteria chilijska — uprawa
Golteria chilijska nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie. Przedstawiamy, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pięknie rozwijała się w ogrodzie.
- Podłoże
Golteria lubi podłoża przepuszczalne, lekko wilgotne, próchniczne i zakwaszone torfem (o pH wynoszącym 3,5-4,2). Dobrym pomysłem posadzenie jej w sąsiedztwie innych kwasolubnych okazów.
- Podlewanie
Choć jednym z najważniejszych wymagań golterii jest właśnie kwaśna gleba, równie ważne jest jej częste i systematyczne podlewanie. W żadnym przypadku nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża! W zachowaniu optymalnej wilgotności pomóc może ściółkowanie mieloną korą iglastą lub kompostem liściowym. Dzięki temu dobrze będzie rosnąć i owocować, ciesząc oko praktycznie cały rok.
- Nawożenie
Golterie posadzona w gruncie wymaga nawożenia mieszankami pozbawionymi wapnia. Najlepiej sprawdzą się tu mieszanki przeznaczone dla roślin kwasolubnych, podawane co 2 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni.
- Zimowanie
Choć golteria zaliczana jest do gatunków mrozoodpornych, to trudno będzie jej przetrać bardzo wysokie mrozy w ogrodzie. Aby uchronić krzewinkę przed przemarznięciem, warto okryć ją na zimę gałązkami świerkowymi.
- Przesadzanie
Jeśli twoja golteria (zwłaszcza ta uprawiana w pojemniku) wymaga przesadzenia, najlepszą porą roku na ten zabieg będzie wiosna. Pamiętaj o zapewnieniu jej kwaśnej ziemi oraz drenażu, jeśliprzesadzasz roślinę do doniczki.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie golterii jest stosunkowo łatwe. Najlepiej przeprowadzać je poprzez podział rozrośniętych okazów lub kłącza.
- Choroby i szkodniki
Roślina ta nie jest raczej podatna na choroby i szkodniki, jednak w nieodpowiednich warunkach uprawy (takich jak np. nadmierna wilgoć podłoża) może zostać porażona przez choroby grzybowe. Najczęściej pojawia się szara pleśń, zgnilizna korzeniowa, antraknoza oraz fytoftoroza.
Golteria w doniczce
Gloteria dobrze znosi zimowanie na werandach, ponieważ na dłuższą metę nie lubi ciepłych pomieszczeń. Ważnym punktem w domowej pielęgnacji jest także wysoka wilgotność powietrza i ochrona rośliny przed wysychaniem w postaci np. pokrycia ziemi w doniczce korą sosnową. Golteria w doniczce wymaga:
- przepuszczalnego, bogatego w próchnicę i kwaśnego podłoża (najlepiej z dodatkiem torfu),
- umiarkowanego i regularnego podlewania; raz na kilka tygodni można podlać roślinę wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny, co zwiększy kwasowość podłoża.
Golteria chilijska to przepiękna ozdoba jesiennego ogrodu. Pięknie prezentuje się posadzona w gruncie, jak również w donicach. Można ją sadzić np. w towarzystwie wrzosów czy żurawek. Warto po nią sięgnąć, chcąc stworzyć niepowtarzalną jesienną aranżację w ogrodzie lub na tarasie.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze żurawki do ogrodu. Ozdobisz nimi skalniaki i rabaty
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.