Porady ogrodnicze

Jesienna krzewinka o wyjątkowych owocach. Jak uprawiać golterię chilijską?

Golteria chilijska to niska zimozielona krzewinka, która jesienią bogato obsypuje się drobnymi kolorowymi owocami. Roślina ta świetnie wygląda posadzona w donicach i na rabatach. Można łączyć ją z wrzosami czy żurawkami. Dowiedzcie się, jak ją uprawiać.

Jesienna krzewinka o wyjątkowych owocach. Jak uprawiać golterię chilijską?
Gloteria posiada cenne właściwości. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Golteria chilijska — charakterystyka

Golteria chilijska ((Gaultheria mucronata) to zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Roślina w naturze porasta wulkaniczne obszary Chile oraz południowe tereny Argentyny.

Rośnie wolno, osiągając zwykle nie więcej niż 50 cm wysokości. Jej pędy pokryte są meszkiem, a drobne liście mają ciemnozielony owalny kształt,  a z wierzchu są błyszczące.

Golteria chilijska zakwita w maju i w czerwcu. Gałązki wówczas ozdabiają drobne dzwonkowate i jasnoróżowe kwiatuszki. Aby roślina ponownie zakwitła w przyszłym roku, konieczne będzie posadzenie obok siebie dwóch egzemplarzy — męskiego i damskiego, które wytwarzają zapylające pyłki.

Cechą wyróżniającą golterię chilijską są efektowne kuliste owoce o średnicy około 1 cm. Pojawiają się one jesienią i mogą przybierać odcień biały, różowy, czerwony lub fioletowy.

Liście golterii — właściwości

Co ciekawe, jej kora oraz ciemnozielone, błyszczące liście są niezwykle aromatyczne. Indianie sporządzali z niej leczniczy napar. Nic dziwnego. Roślina ta zawiera olejki eteryczne, dzięki którym może być używana jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, moczopędny oraz antyseptyczny. Niektórzy zalecają używać naparu podczas przeziębień, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz infekcjach układu moczowego. Jednak wykorzystanie golterii nie kończy się na aromaterapii i medycynie. Chętnie korzysta z niej także przemysł spożywczy oraz… perfumeryjny.  

Czy owoce golterii są jadalne? Tak, owoce golterii chilijskiej są jadalne. Mają oryginalny rześki smak. Można dodawać je do sałatek i deserów.

Roślina ta dobrze prezentuje się w przydomowych ogrodach, zarówno małych, jak i tych większych, utrzymanych zwłaszcza w stylu nowoczesnym. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie nie chce rosnąć nic innego ze względu np. na cień dawany przez drzewa lub wysokie krzewy. Ładnie komponuje się także w ogrodach japońskich, chińskich, oraz skalnych. Nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie oraz w donicach, z powodzeniem dekorując także tarasy, balkony i pomieszczenia. Można podsadzać nią np. rododendrony oraz azalie. 

Golteria chilijska jesienią obsypuje się drobnymi kolorowymi owocami. Fot. 123RF.com

Golteria chilijska — uprawa

Golteria chilijska nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie. Przedstawiamy, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pięknie rozwijała się w ogrodzie.

  • Podłoże

Golteria lubi podłoża przepuszczalne, lekko wilgotne, próchniczne i zakwaszone torfem (o pH wynoszącym 3,5-4,2). Dobrym pomysłem posadzenie jej w sąsiedztwie innych kwasolubnych okazów. 

  • Podlewanie

Choć jednym z najważniejszych wymagań golterii jest właśnie kwaśna gleba, równie ważne jest jej częste i systematyczne podlewanie. W żadnym przypadku nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża! W zachowaniu optymalnej wilgotności pomóc może ściółkowanie mieloną korą iglastą lub kompostem liściowym. Dzięki temu dobrze będzie rosnąć i owocować, ciesząc oko praktycznie cały rok. 

  • Nawożenie

Golterie posadzona w gruncie wymaga nawożenia mieszankami pozbawionymi wapnia. Najlepiej sprawdzą się tu mieszanki przeznaczone dla roślin kwasolubnych, podawane co 2 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. 

  • Zimowanie

Choć golteria zaliczana jest do gatunków mrozoodpornych, to trudno będzie jej przetrać bardzo wysokie mrozy w ogrodzie. Aby uchronić krzewinkę przed przemarznięciem, warto okryć ją na zimę gałązkami świerkowymi.

  • Przesadzanie

Jeśli twoja golteria (zwłaszcza ta uprawiana w pojemniku) wymaga przesadzenia, najlepszą porą roku na ten zabieg będzie wiosna. Pamiętaj o zapewnieniu jej kwaśnej ziemi oraz drenażu, jeśliprzesadzasz roślinę do doniczki.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie golterii jest stosunkowo łatwe. Najlepiej przeprowadzać je poprzez podział rozrośniętych okazów lub kłącza. 

  • Choroby i szkodniki 

Roślina ta nie jest raczej podatna na choroby i szkodniki, jednak w nieodpowiednich warunkach uprawy (takich jak np. nadmierna wilgoć podłoża) może zostać porażona przez choroby grzybowe. Najczęściej pojawia się szara pleśń, zgnilizna korzeniowa, antraknoza oraz fytoftoroza. 

 

Golteria w doniczce 

Gloteria dobrze znosi zimowanie na werandach, ponieważ na dłuższą metę nie lubi ciepłych pomieszczeń. Ważnym punktem w domowej pielęgnacji jest także wysoka wilgotność powietrza i ochrona rośliny przed wysychaniem w postaci np. pokrycia ziemi w doniczce korą sosnową. Golteria w doniczce wymaga: 

  • przepuszczalnego, bogatego w próchnicę i kwaśnego podłoża (najlepiej z dodatkiem torfu), 
  • umiarkowanego i regularnego podlewania; raz na kilka tygodni można podlać roślinę wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny, co zwiększy kwasowość podłoża. 

Golteria chilijska to przepiękna ozdoba jesiennego ogrodu. Pięknie prezentuje się posadzona w gruncie, jak również w donicach. Można ją sadzić np. w towarzystwie wrzosów czy żurawek. Warto po nią sięgnąć, chcąc stworzyć niepowtarzalną jesienną aranżację w ogrodzie lub na tarasie.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze żurawki do ogrodu. Ozdobisz nimi skalniaki i rabaty

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienna krzewinka o wyjątkowych owocach. Jak uprawiać golterię chilijską?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.