Spis treści:
- Goździk chiński – kwitnie kolorowo
- Ciekawe odmiany goździka chińskiego
- Uprawa i pielęgnacja goździka chińskiego
- Gdzie sadzić goździka chińskiego?
Goździk chiński – kwitnie kolorowo
Jak nazwa wskazuje, goździk chiński (Dianthus chinensis) przybył do nas z dalekiej Azji, gdzie występuje jako pospolita i dziko rosnąca bylina. W naszym klimacie uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną.
Największym atutem goździka chińskiego są kolorowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca aż do października. W zależności od odmiany mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, a do tego jednolite lub z wyraźnym wzorem na płatkach, pełne lub półpełne. Kwiaty mają ok. 3–4 cm średnicy i wyrastają na szczytach pędów.
Naturalne piękno tych uroczych roślin ozdobnych, a do tego prosta uprawa i pielęgnacja goździka chińskiego sprawiają, że to doskonały wybór do ogrodu, a także do doniczek na balkon i taras. Cała roślina dorasta maksymalnie do 40 cm, nadaje się więc również śmiało na małe rabaty czy skalniaki.
Goździk chiński występuje w różnych odmianach, a barwa kwiatów może być biała, różowa, czerwona czy purpurowa. Fot.zarviiolar/123RF.com
Ciekawe odmiany goździka chińskiego
W sklepach znajdziesz wiele interesujących odmian goździka chińskiego. Możesz je wysiewać wiosną lub kupić gotowe sadzonki. Najczęściej będą to odmiany F1, czyli uzyskane w procesie hodowli mieszańce wyróżniające się małym wzrostem i obfitym kwitnieniem.
Wśród ciekawych odmian goździka chińskiego wyróżniamy:
- „Aristo” – zwarta odmiana, dorastająca do 20 cm, kwitnąca obficie, kwiaty różowe z ciemniejszym środkiem;
- „Diana” – jedna z najczęściej kupowanych odmian goździka chińskiego, wcześnie kwitnąca, wielokolorowa, o dużych, efektownych kwiatach;
- „Chianti” – odmiana wyróżniająca się ciemnoczerwonymi, niemal czarnymi kwiatami, z białymi obrzeżami, idealna na niskie rabaty;
- „Dancing Geisha” – bardzo efektowna, nowa odmiana goździka chińskiego, z kwiatami przypominającymi postrzępioną tkaninę w kolorze biało-czerwono-różowym. Unikalne kwiaty ozdobią niskie rabaty, obwódki, małe rabaty i pojemniki na tarasie, a dodatkowo pięknie pachną.
W sklepach dostępne są również mieszanki wieloodmianowe do wysiania oraz mieszańce goździka chińskiego z goździkiem brodatym, doskonałe do uprawy w donicach.
Przeczytaj również: Jeszcze nie jest za późno. W czerwcu możesz posadzić te kwiaty, będą długo kwitły
Uprawa i pielęgnacja goździka chińskiego
Goździki chińskie to mało wymagające i łatwe w uprawie rośliny jednoroczne. Będą wdzięczną ozdobą rabat nawet wtedy, gdy jesteś początkującym ogrodnikiem. Ich atut to także długi czas kwitnienia – aż do jesieni.
- Gleba – goździk chiński ma niewielkie wymagania co do gleby. Lubi ziemię przepuszczalną, ale poradzi sobie także na słabszych glebach, w tym częściowo piaszczystych. W takim wypadku warto jednak zwiększyć częstotliwość podlewania i nawożenia rośliny.
- Stanowisko – najlepsze miejsce dla goździka chińskiego to zaciszna, słoneczna rabata, obwódka czy skalniak od południowej lub zachodniej strony domu. Roślina zniesie jednak także miejsca lekko zacienione. Nie będzie dobrze rosła w cieniu, pod drzewami, od północnej czy wschodniej strony.
Goździk chiński kwitnie długo, od czerwca aż do września. Fot.tusumaru/CanvaPro
- Podlewanie i nawożenie – ilość potrzebnej wody i nawozów trzeba uzależnić od stanowiska oraz od jakości gleby. Goździki chińskie nie lubią przesuszenia, należy je więc regularnie, choć niezbyt obficie nawadniać. Aby roślina pięknie kwitła, potrzebuje również regularnego nawożenia, najlepiej z pomocą wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Uważaj, aby nie przesadzić z nawozem – goździki są na to wrażliwe.
- Kwitnienie goździków chińskich – przypada na okres od czerwca nawet do października. Odpowiednia pielęgnacja skutecznie je przedłuża, podobnie jak dobra ziemia oraz słoneczne stanowisko.
- Rozmnażanie – goździki chińskie uprawia się z nasion lub z rozsady. Nasiona wysiewa się w marcu lub w kwietniu pod osłonami. Siewki z 3–4 listkami pikuje się do doniczek. Na stałe miejsce wysadzaj je dopiero po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli w okolicy 15 maja. Rozmnażanie goździków można też przeprowadzić przez podział starszych osobników.
- Zimowanie – goździki w polskim klimacie nie zimują w gruncie, ponieważ nie są mrozoodporne. Możesz spróbować przechować je w donicach i pojemnikach. Zimowanie uda się, gdy roślina będzie miała ciepłe i zaciszne stanowisko oraz gdy nie zapomnisz jej regularnie nawadniać.
Gdzie sadzić goździka chińskiego?
Goździki chińskie doskonale sprawdzają się w roli obwódek trawników i na niskie rabaty. Z racji niewielkiej wysokości będą doskonałe jako pierwsza linia rabat bylinowych i mieszanych, zwłaszcza że kwitną długo i obficie.
Wiele osób sadzi też goździki jako kolorową ozdobę ogródków skalnych. Najlepsze towarzystwo dla tych uroczych kwiatów jednorocznych to wtedy inne rośliny lubiące słońce – smagliczka nadmorska, macierzanka piaskowa, floks szydlasty. Z roślin wieloletnich – zawciąg nadmorski czy bodziszek himalajski.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezastąpiony nawóz do lawendy. Sprawdzi się też do innych roślin zasadolubnych
Dlaczego wisteria nie kwitnie? Sposoby na pobudzenie glicynii do kwitnięcia