Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu? Te zabiegi są gwarancją ponownego i bujnego kwitnięcia

Trudno nie zgodzić się z tym, że storczyki najpiękniej wyglądają w okresie kwitnienia i każdy posiadacz tych roślin chciałby, aby ten okres trwał jak najdłużej. Niestety kwitnienie nie trwa jednak wiecznie. Jak w takim razie dbać o storczyka po przekwitnięciu i co zrobić, by ponownie obsypał się kwiatami? Sprawdźcie!

Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu? Te zabiegi są gwarancją ponownego i bujnego kwitnięcia
Sprawdź, co możesz zrobić, by storczyki ponownie zakwitły. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Storczyk — wymagania uprawowe

Storczyków nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Te piękne kwiaty zyskały popularność na całym świecie ze względu na piękne kwiaty, które utrzymują kwitnienie nawet przez kilka miesięcy. Ze względu na tropikalne pochodzenie storczyki mają jednak specyficzne wymagania uprawowe. Ich pielęgnacja nie jest trudna, pod warunkiem, że zna się ich preferencje związane z podlewaniem, nawożeniem, stanowiskiem czy chociażby podłożem, w którym rosną. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę związaną z uprawą storczyków w domu, nie ma co się martwić. Większość orchidei dobrze radzi sobie w przeciętych warunkach domowych i nie sprawia problemów w uprawie, jeśli dobrze o nie dbamy i znamy cykle ich "życia", czyli cykl kwitnienia i cykl spoczynku.

Jakie są w takim razie podstawowe wymagania storczyków, które powinien znać każdy posiadacz tych cudnych kwiatów? Sprawdźcie!

  • Jasne stanowisko o rozproszonym świetle – storczyki rosnące w naturalnym środowisku nie mają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ponieważ gałęzie egzotycznych drzew skutecznie blokują jego promienie. O podobne oświetlenie należy zadbać także w domu. Najlepsze będzie dla nich zatem miejsce na wschodnim lub północnym parapecie. 

  • Wysoka wilgotność powietrza – w lasach tropikalnych panuje specyficzny mikroklimat. Jest tam nie tylko ciepło, ale także bardzo wilgotno, dzięki czemu korzenie mogą swobodnie pobierać niezbędną wodę oraz minerały z powietrza, a przy tym nie tracić swojego pięknego wyglądu. Dlatego jeśli w twoim domu jest suche powietrze, obok storczyka ustaw nawilżacz powietrza lub tacę z kamieniami zanurzonymi w wodzie.

  • Umiarkowana temperatura – w strefie tropikalnej i subtropikalnej w ciągu dnia panuje temperatura między 20 a 30°C, która nocą oraz zimą spada, często nawet o kilkanaście stopni. Takie wahania temperatury najłatwiej zapewnić roślinie latem. Trzeba jednak uważać, by ostre słońce nie poparzyło delikatnych liści i kwiatów. Natomiast zimą można na noc zakręcać grzejnik, aby powietrze w pomieszczeniu się ochłodziło. 

  • Przepuszczalne, lekkie podłoże z kory, włókna kokosowego i keramzytu – korzenie muszą mieć przestrzeń, aby mogły swobodnie się rozwijać i pobierać cenne minerały z powietrza. Taka „ziemia” chroni je także przed gniciem i chorobami grzybowymi oraz pozwoli korzeniom oddychać.

  • Rzadkie, ale obfite podlewanie – z uwagi na to, że w polskich domach trudno utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, storczyki należy regularnie podlewać, najlepiej rzadko, ale obficie, a nadmiar wody odlewać z doniczki. Więcej o podlewaniu storczyków przeczytasz tutaj: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

  • Nawożenie — aby storczyki dłużej i bardziej obficie kwitły, warto zasilać je nawozem. W tym celu można posłużyć się gotowymi preparatami dostępnymi w sklepach ogrodniczych lub posłużyć się domowym nawozem przygotowanym na bazie skórek z banana.

Wielu początkujących hodowców roślin zastanawia się, ile razy kwitnie storczyk. Otóż wszystko zależy od jego kondycji i wieku. Zwykle młode storczyki kwitną raz w roku przez 3 lub 4 miesiące. Natomiast starsze i bardziej rozrośnięte okazy mogą powtarzać kwitnienie nawet 2 lub 3 razy w roku i rozwijać nowe pąki na starych łodygach.

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Fot. Dorota Kubica

Jak dbać o storczyka po przekwitnięciu?

Nie da się ukryć, że większość z nas wolałoby, aby storczyki kwitły jak najczęściej i jak najdłużej. Jest to zrozumiałe, ponieważ wtedy wyglądają najpiękniej, a rozwinięte kwiaty cieszą oko i są niewątpliwą ozdobą we wnętrzach.

Co w takim razie zrobić, gdy wszystkie kwiaty storczyka opadną z łodygi? Jak pobudzić go do ponownego kwitnienia? Z pomocą kilku prostych sztuczek możecie sprawić, że orchidea ponownie zakwitnie ze zdwojoną siłą!

  • Przycięcie łodygi storczyka

W niektórych przypadkach wystarczającym zabiegiem, który sprawi, że storczyk znowu wypuści nowe pąki będzie przycinanie storczyka po przekwitnięciu.

Gdy łodyga storczyka, z którego opadły kwiaty jest zdrowa i nadal zielona, jest szansa, że roślina wytworzy na niej pąki kolejny raz. Wówczas wystarczy przyciąć pęd jedynie do drugiego lub trzeciego oczka. Jeśli natomiast łodyga jest brązowa, zaczęła mięknąć lub zasychać, należy odciąć ją sterylnymi nożycami u samej podstawy.

Hodowcy storczyków zalecają również, by miejsce cięcia zasmarować cynamonem lub nawet roztopionym woskiem. Zadziała to regenerująco, zabezpieczy "rany", zapobiegnie infekcjom i dalszemu zasychaniu łodygi. Zwiększy to też szansę, że na tym samym pędzie ponownie pojawią się nowe kwiaty.

Przeczytaj również: Storczyk nie kwitnie i gubi kwiaty? Sprawdź, jak temu zaradzić

Głównym powodem zrzucania kwiatów storczyka jest niewłaściwa pielęgnacja. Fot.123RF.com

  • Przejście storczyka w stan uśpienia

W wielu przypadkach samo przycięcie łodyg jednak nie wystarczy, by storczyk ponownie zakwitł. Naturalny cykl życia tych roślin sprawia, że potrzebują one przejść w tzw. okres spoczynku, który pozwoli im się zregenerować i zebrać energię do ponownego kwitnięcia. Czas ten może wynieść od 6 do nawet 8 tygodni.

W tym okresie należy ograniczyć podlewanie rośliny i zaprzestać jej nawożenia. Ograniczenie podlewania nie oznacza jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o podlewaniu. Nie można dopuścić do sytuacji, która spowoduje, że orchidea całkowicie uschnie. Storczykowi w okresie spoczynku należy zapewnić również więcej światła oraz przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. W tym czasie należy pozwolić roślinie na regenerację i z cierpliwością wyczekiwać pojawienia się nowych pędów. Gdy zaczną pojawiać się nowe zalążki, to znak, że roślinę można częściej podlewać i zacząć stopniowo wprowadzać rozcieńczone nawozy.

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu wcale nie jest skomplikowana, a z pomocą kilku prostych zabiegów można sprawić, że orchidea ponownie będzie skąpana w kwiatach.

Przeczytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji

Wypróbowana przez mieszkankę Szwecji metoda w krótkim czasie pobudza storczyki do kwitnienia. Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.