Spis treści:
- Dlaczego wisteria nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny
- Jak pobudzić wisterię do kwitnienia?
- Przycinanie wisterii jest niezwykle ważne, jeśli chcesz, żeby kwitła
Dlaczego wisteria nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny
Wisteria znana jest z tego, że często nie chce kwitnąć. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być wyjątkowo banalne, a mimo tego niezauważalne. Mimo tego warto zdać sobie sprawę, co mogło spowodować brak kwiatów.
Glicynia może nie kwitnąć ze względu na nieodpowiednie nawożenie. Użycie na roślinie wiosną odżywek bogatych w azot pobudzi wzrost jej tkanek zielonych. Przez to cała energia wisterii pójdzie na tworzenie i rozrost liści oraz łodyg. Będzie to skutkować bardzo słabym kwitnieniem lub jego absolutnym brakiem. Może jej przy tym brakować innych składników jak m.in. fosforu czy potasu.
Kolejną najczęstszą przyczyną braku kwitnienia u wisterii jest nieodpowiednie stanowisko. Roślina ta potrzebuje dużej ilości słońca. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, kwiatów na glicynii nie zobaczymy.
Przeczytaj również: Jak uprawiać glicynię, by pięknie się rozrastała? Wiązanie pędów glicynii
Wpływ na kwitnienie wisterii będzie mieć też fakt, czy została ona wyhodowana z nasion. Okazy wyhodowane w ten sposób rozpoczynają kwitnienie dopiero po około 10 latach od wyrośnięcia. Młodsze glicynie nie będą kwitnąć, dlatego jest to rzadziej wybierana forma hodowania tych kwiatów.
Wisteria może nie zakwitnąć także z powodu przeprowadzenia zbyt mocnego cięcia. Wykonując zabieg na początku wiosny, bardzo łatwo pozbawić roślinę pąków kwiatowych. Do uszkodzenia pąków mogło również dojść podczas majowych przymrozków, co tak samo prowadzi do braku kwitnienia.
Dlaczego wisteria nie kwitnie? Brak kwitnienia u glicynii może mieć przeróżne powody. Fot.mikolav/123RF.com
Jak pobudzić wisterię do kwitnienia?
Wisterię do kwitnienia pobudzimy poprzez odpowiednie nawożenie. Konkretnie jej ziemię należy wzbogacić o fosfor. Najlepszym terminem na przeprowadzenie takiego nawożenia będzie wczesna wiosna, gdy roślina dopiero będzie rozpoczynać kwitnienie. Tym samym należy zadbać o to, aby nie nawozić glicynii azotem. W przypadku, gdy jest ona posadzona blisko trawnika, jego dokarmianie również może zaburzać proces tworzenia się kwiatów.
Istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Wisterię pobudzimy do kwitnienia, dając jej możliwość pobierania większej ilości słońca. Gdy rośnie ona w zacienionym miejscu, warto poprowadzić ją w górę np. po balustradzie balkonu, gdzie będzie mieć łatwiejszy dostęp do promieni. Drugim sposobem jest przesadzenie jej na bardziej nasłonecznione stanowisko.
W przypadku braku kwiatów wisterię do kwitnienia może pobudzić odpowiednie cięcie rośliny. Terminy i sposób przeprowadzenia zabiegu ma ogromne znaczenie.
Przycinanie wisterii to zabieg, który stymuluje rozwój nowych pąków kwiatowych. Fot.doethion/123RF.com
Przycinanie wisterii jest niezwykle ważne, jeśli chcesz, żeby kwitła
Cięcie glicynii to kluczowy zabieg, który pozwoli na zachowanie jej w odpowiednim rozmiarze, a do tego poprawi jej kwitnienie. Przeprowadzamy je dwa razy do roku – wiosną oraz latem. Oba z nich będą mieć wpływ na ilość kwiatów.
Wiosenne cięcie glicynii powinno zostać wykonane w marcu lub kwietniu, nim pąki na pędach nabrzmieją. W pierwszej kolejności musimy pozbawić roślinę starych, suchych, słabych lub chorych pędów. Konieczne jest też wycięcie pędów, które wyrastają u nasady pnia. Pędy boczne wisterii ścinamy na wysokości trzeciego pąka. Cięcie wykonujemy pod lekkim skosem.
Przycinanie letnie wisterii wykonuje się w lipcu lub sierpniu, po przekwitnięciu. W tym czasie skracane są młode, jednoroczne pędy nad 4 lub 5 pąkiem kwiatowym. W efekcie powinno zostać około 20 cm pędu. Takie działanie zachęci glicynię do zawiązania większej ilości pąków, co poskutkuje obfitszym kwitnieniem w następnym roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Urocze, barwne pióropusze do ogrodu i donicy. Tawłuka - uprawa i pielęgnacja
Róże okrywowe, bezobsługowe nie tylko dla początkujących. Najlepsze odmiany i pielęgnacja