Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czyszczenie kory drzew owocowych. Dlaczego jest ważne?

Drzewa owocowe, tak jak inne rośliny w naszych ogrodach, wymagają pewnej uwagi i pielęgnacji (również pora sezonem wegetacyjnym). Ważnym zabiegiem, który wpływa na ich kondycję i obfitość zbiorów, jest czyszczenie kory. Jest to prosta czynność, o której wie niewielu ogrodników. Dlaczego czyszczenie kory drzew owocowych jest ważne? Podpowiadamy, jak i kiedy przeprowadzić ten zabieg.    

Czyszczenie kory drzew owocowych. Dlaczego jest ważne?
Czyszczenie kory drzew owocowych to ważny zabieg, który wpływa na wzrost oraz zdrowie twoich roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czyszczenie kory drzew owocowych – ważny zabieg

Czyszczenie kory drzew owocowych to zabieg, który cieszył się popularnością na przełomie XIX i XX wieku. Zalecał go m.in. słynny polski biolog, ogrodnik i sadownik prof. Edmund Jankowski. Głównym celem tego zabiegu jest ograniczenie liczby szkodników drzew owocowych, które zimują pod korą. Należą do nich m.in. owocówka jabłkóweczka, owocówka śliwkóweczka, bawełnica korówka oraz miodówki. Poza tym czyszczenie kory drzew owocowych pomaga usunąć mchy i porosty, które najczęściej występują na starych drzewach. Chociaż nie są oznaką żadnej choroby i nie wyrządzają roślinom szkody, stanowią doskonale siedlisko dla szkodników.    

Zastanawiasz się, kiedy przeprowadzić zabieg? Otóż czyszczenie kory drzew owocowych można wykonywać jesienią (najlepiej w październiku) lub pod koniec zimy (na przełomie lutego i marca). Możemy też przeprowadzić zabieg w mokre dni zimowe, czyli w czasie większej odwilży. Czyścić można wszystkie drzewa: zarówno te starsze, jak i młode.       

czyszczenie kory drzew owocowych Czyszczenie kory drzew owocowych pozwala usunąć mchy i porosty. Fot.CanvaPro

Jak czyścić korę drzew owocowych?

Czyszczenie kory drzew owocowych jest niezwykle proste, że poradzi sobie z nim każdy, nawet początkujący ogrodnik-amator. Przede wszystkim będziemy potrzebować szczotki (do drzewek starych z twardych włosiem, natomiast do młodych – z miękkim). Oprócz tego należy zaopatrzyć się w wiaderko z zimną wodą z dodatkiem szarego mydła lub ogrodniczego mydła potasowego. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych wykazuje właściwości owadobójcze. Wykazuje też działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Warto zaznaczyć, że szare mydło jest w pełni naturalne, dlatego nie zaszkodzi zarówno naszym uprawom, jak i naszemu zdrowiu.      

Jak czyścić korę drzew owocowych? Zanurz szczotkę w wodzie z szarym mydłem, a następnie wyszoruj pnie drzew. Nie dziw się, jeśli podczas czyszczenia będą odpadać kawałki obumarłej kory – to efekt naturalnego zjawiska. Dzięki temu nie tylko usuniemy mchy i porosty z drzew, ale również jaja i larwy szkodników ukrytych pod korą. Zanim przystąpmy do kolejnego drzewka, warto wymienić wodę w wiaderku na świeżą. Pomoże to uniknąć przenoszenia się chorób z jednej rośliny na drugą.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Podlewanie roślin ogrodowych w zimie. Jakie gatunki tego potrzebują?

Zbieraj zimą, od wiosny pomogą w ogrodzie. Jak stosować obierki z ziemniaków do roślin?

Miedzian na drzewa owocowe – kiedy pryskać? Jakie krzewy i drzewka owocowe można pryskać miedzianem?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.