Spis treści:
Obierki z ziemniaków – do roślin w domu i ogrodzie
Ziemniaki stanowią cenne źródło substancji odżywczych. Obfitują w skrobię, kwasy organiczne, składniki mineralne oraz witaminy, przede wszystkim C oraz te z grupy B. Ocenia się, że przeciętny Polak zjada miesięcznie około 3 kg ziemniaków, co w skali roku daje nam aż 36 kg tych warzyw! Oznacza to, że w naszym kraju w każdym gospodarstwie domowym praktycznie każdego dnia w koszu na śmieci lądują duże ilości obierków z ziemniaków. Zamiast je wyrzucać, warto rozważyć alternatywne sposoby ich wykorzystania.
Skórki, podobnie jak same bulwy, są bardzo wartościowe. Możemy z powodzeniem wykorzystać je do nawożenia roślin zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jako odżywka mogą być zastosowane do roślin doniczkowych i upraw na grządkach. Surowych obierków z ziemniaków nie wolno nam jednak po prostu rozłożyć na podłożu wokół roślin, aby zasilić okazy w niezbędne składniki odżywcze. Musimy je odpowiednio przygotować, ponieważ w innym razie, zamiast wspomóc uprawy, możemy im poważnie zaszkodzić.
Z obierków ziemniaczanych można zrobić wzmacniającą odżywkę do roślin. Fot. CanvaPro
Jeśli chcemy zgromadzić większą ilość obierków, aby nawozić rośliny przez cały sezon, możemy zacząć je zbierać zimą. Resztki należy w odpowiedni sposób przechowywać, najlepiej w formie wysuszonej. Wystarczy rozłożyć je cienką warstwą na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury od 100 do 120°C. Suszenie powinno trwać od 2 do 4 godzin, w zależności od tego, jak grube są obierki. Tak przygotowane skórki przechowujemy w szczelnym pojemniku.
Przeczytaj również: Kiedy siać ogórki w domu na rozsadę? Przygotuj najlepsze warunki pod rozsadę
Jak stosować obierki z ziemniaków do roślin?
Musimy mieć świadomość, że ziemniaki mogą być źródłem wielu chorób roślin, np. zarazy ziemniaczanej, parcha, suchej zgnilizny czy alternariozy. Właśnie z tego powodu nie powinniśmy wykorzystywać surowej skórki tych warzyw do zasilania roślin. Stanie się ona jednak całkowicie bezpieczna, jeśli wcześniej w odpowiedni sposób ją przetworzymy, przykładowo poprzez suszenie w piekarniku. Jak następnie zrobić z niej nawóz? Aby przygotować odżywkę z suszonych obierków z ziemniaków, wystarczy je zmielić, a następnie połączyć z wodą w stosunku 1:10.
Jak stosować obierki z ziemniaków do roślin jako nawóz?
- Przygotowaną odżywkę ze skórek wykorzystajmy do podlewania roślin doniczkowych w domu, aby poprawić ich kondycję.
- Nawóz z obierków ziemniaczanych możemy zastosować również w ogrodzie. Zasilajmy nimi maliny, truskawki, porzeczki, drzewka owocowe, dynie i ogórki.
Pamiętajmy jednak, że nawóz z obierków ziemniaczanych nie nadaje się do stosowania w przypadku takich roślin jak pomidory, bakłażany czy papryki, czyli warzyw psiankowatych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Planowanie ogrodu warzywnego. Dlaczego płodozmian jest taki ważny
Kiedy siać pomidory w domu? Wysiewanie pomidorów na rozsadę
Jak siać nasiona w styczniu, żeby wykiełkowały i właściwie rosły? Nietypowe metody siewu