Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy siać pomidory w domu? Wysiewanie pomidorów na rozsadę

Wysiewanie pomidorów na rozsady to wbrew pozorom nic trudnego. Dzięki temu będziemy się cieszyć ich plonami dużo wcześniej. Satysfakcja z takich własnoręcznie wysianych roślinek jest ogromna, a koszt całego procesu o wiele niższy niż kupno sadzonek. Wyjaśniamy, kiedy i jak siać nasiona pomidorów w domu i jak pielęgnować rozsady.  

Kiedy siać pomidory w domu? Wysiewanie pomidorów na rozsadę
Nasiona pomidorów siejemy do ziemi lekkiej i przepuszczalnej. Fot. CanvaPro

Spis treści: 


Kiedy siać pomidory w domu? 

Pomidory w domu siejemy po to, by wcześniej cieszyć się ich owocami. Wystarczy mieć odpowiednio szerokie parapety. Będą musiały się na nich zmieścić kuwety i wielodoniczki. Rozsady można postawić też przed oknem balkonowym, lepiej jednak wybrać taką jego część, którą rzadko otwieramy.  

Kiedy siać pomidory w domu? Najlepsze terminy to koniec lutego i marzec. Szybko rosnące gatunki warto wysiać w połowie marca. Dzięki temu pierwsze plony będzie można zbierać już w czerwcu. Jeśli chcesz korzystać z pomidorów jak najszybciej, postaw na wczesne odmiany, takie jak:  

  • Jawor 

Owoce tych pomidorów są ukształtowane już po 80 dniach od posadzenia. Owoce są silne i odporne na choroby, rosną równomiernie. Odmiana niska, bardzo wdzięczna w uprawie.  

  • Betalux 

Jedna z najwcześniejszych odmian pomidorów, bardzo szybko rosnąca. Wysiewa się ją w połowie marca, a w połowie maja przesadza do gruntu. Odmiana niska, nie wymaga palikowania.  

  • Malinowy warszawski 

Wczesna odmiana pomidorów rodząca duże i mięsiste owoce o masie 120 – 250 g. Te pomidory są dość twarde, ale mają miękką skórkę, a ich miąższ jest słodki.  

  • Złoty ożarowski 

Odmiana wysoka o dużych, pomarańczowych, bardzo słodkich owocach. Prosta w uprawie i odporna na choroby, wymaga palikowania.  

  • Krakus 

Najpopularniejsza w polskich ogródkach odmiana. Wymaga palikowania, ale jest bardzo odporna na choroby. Owoce Krakusa są intensywnie czerwone, bez zielonej piętki i stosunkowo duże. Odmiana idealna dla początkujących ogrodników.  

Dużą popularnością w uprawie cieszą się również pomidory koktajlowe, które można uprawiać w domu lub na balkonie. Warto sięgnąć po takie odmiany jak malinowy smaczek, malinowy kapturek i koralik. Ich owoce są małe, ale jest ich bardzo dużo i będziemy je zbierać przez cały sezon.  

Przeczytaj również: Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu

Jakiej ziemi użyć do siewu pomidorów? 

Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być lekka, luźna i przepuszczalna. Nadaje się do tego piaszczysta gleba kompostowa. Można ją samodzielnie przygotować z mieszaniny kompostu i piasku lub perlitu. W takim wypadku dobrze jest podgrzać ją w piekarniku do temperatury 100 stopni Celsjusza. Pomoże to pozbyć się z podłoża patogenów.  

Podłoże powinno być lekko kwaśne o pH 5,5 – 6,5. Do mieszanki zbyt kwaśnej dodajemy wapna, zbyt zasadową zakwaszamy torfem. W sklepach dostępne są mieszanki podłoża do wysiewu nasion. Są one dość lekkie i przepuszczalne oraz pozbawione zalążków chorób czy szkodników.  

Zanim wysiejesz nasiona do przygotowanej dla nich gleby, wsyp ją do pojemników, kuwet lub wielodoniczek. Od wierzchu podłoża do brzegu pojemnika powinien zostać 1.5 cm odstęp. Odstaw ziemię w pojemnikach na dwa dni. To pozwoli jej osiąść, a wtedy lepiej przyjmie nasiona. 

Wielodoniczki i pojemniki, w których sadzimy pomidory, powinny mieć dziurki w spodzie. For. CanvaPro

Jak wysiewać nasiona pomidorów w domu - instrukcja 

Wysiew nasion pomidorów w domu nie jest trudny, ale wymaga pewnej precyzji. To zdecyduje o późniejszym pikowaniu sadzonek. Posiane zbyt gęsto będą trudne do rozdzielenia i będą sobie nawzajem przeszkadzać. Jak więc wysiewać pomidory w domu? Oto instrukcja krok po kroku:  

  • do przygotowanego wcześniej podłoża w wielodoniczkach wsadzaj po dwa nasionka, lekko je wciskając w ziemię. Jeśli wysiewasz pomidory w kuwecie, nasionka sadź w rozstawie 2x2 cm.  
  • wysiane nasiona przykryj bardzo cienką warstwą podłoża lub piasku (ok. pół centymetra);  
  • delikatnie zroś posadzone nasiona; 
  • postaw pojemniki z wysiewem w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Idealna dla nich temperatura to ok. 22 – 27 stopni Celsjusza.  
  • przykryj pomidory podziurawioną folią. To zapewni im odpowiednią wilgotność i ciepło.  

Wielodoniczki i wszelkie pojemniki, w których sadzimy pomidory, powinny mieć odpływ, czyli dziurki na spodzie. Pozwoli to roślinom lepiej regulować sobie nawodnienie.  

Przeczytaj również: Uprawa pomidorów w donicach. Najlepsze odmiany, sadzenie, podlewanie i nawożenie

Co robić po wysianiu pomidorów? 

Wysiane nasiona pomidorów należy odpowiednio pielęgnować. Jeśli są przykryte folią, warto je wietrzyć co jakiś czas, by zapewnić im dostęp do powietrza. Co jeszcze robić po wysianiu pomidorów, by właściwie o nie zadbać?

  • Podlewanie 

Podlewaj siewki z rozwagą - ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale woda nie może stać w pojemnikach. Najlepiej delikatnie podlewać uprawę co dwa – trzy dni. Pomidory podlewaj pod korzeń, unikając moczenia liści.  

  • Pikowanie 

Po około 2 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą dwa lub więcej liści, należy je przepikować. Polega to na przesadzeniu ich do doniczek o średnicy 10 cm.Jeśli oba wysiane nasiona wzeszły, wybierz tę roślinę, która jest większa i silniejsza. 

  • Nawożenie 

Przenawożenie i przelanie to najczęstsze błędy w uprawie pomidorów na rozsady. Po przesadzeniu roślin do większych doniczek możesz delikatnie nawozić je biohumusem.  

  • Palikowanie 

Niektóre pomidory już na etapie sadzonek mogą potrzebować palikowania. Sprawdzą się tu zwykłe patyczki do szaszłyków.  

  • Hartowanie 

Na 10 – 14 dni przed wysadzeniem pomidorów do gruntu ich sadzonki trzeba hartować. Polega to na ich wynoszeniu na zewnątrz najpierw tylko na kilka godzin dziennie, potem na cały dzień. W ostatecznej fazie pozostawiamy je na zewnątrz również na noc.  

Po hartowaniu sadzonki gotowe są już do posadzenia w ogrodzie. Warto jednak wcześniej sprawdzać prognozy pogody. Pomidory wysadzamy w drugiej połowie maja. Jednak kluczowe jest, żeby temperatury w nocy nie spadały poniżej 13 stopni Celsjusza. Chłód może zniweczyć prawie dwa miesiące naszych starań.  

Źródła: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Słodkie, soczyste, choroby je omijają. Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w szklarni

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego. Dużo owoców, żadnych chorób

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.