Porady ogrodnicze

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego. Dużo owoców, żadnych chorób

Pomidory koktajlowe cieszą się dużą popularnością ze względu na walory smakowe oraz łatwość uprawy. Można je sadzić w przydomowych ogródkach, ale także w donicach czy skrzynkach na balkonie. Sprawdźcie, jakie odmiany pomidorów koktajlowych warto wysiać lub kupić w formie sadzonek w tym roku, by latem cieszyć się z udanych zbiorów.

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego. Dużo owoców, żadnych chorób
Wyjaśniamy, jakie odmiany pomidorów koktajlowych warto posadzić w tym roku. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pomidor koktajlowy — najważniejsze zasady uprawy

Uprawa pomidorów koktajlowych nie różni się znacząco od uprawy innych klasycznych odmian. Jednak to, za co najbardziej cenione są pomidory koktajlowe, a zwłaszcza odmiany karłowe, to fakt, że nie trzeba mieć własnego ogrodu, by móc je uprawiać. Wystarczy duża donica lub skrzynka, słońce i odpowiednia pielęgnacja, by sadzonki rozwijały się prawidłowo i latem można było zrywać z nich pyszne owoce.

Jak uprawiać pomidory koktajlowe? Istnieją dwie możliwości uprawy pomidorków koktajlowych — w gruncie i w donicach.

  • Uprawa pomidorów koktajlowych w gruncie — jeżeli chce samodzielnie wyhodować własną rozsadę, to nasiona możesz wysiać do małych pojemniczków lub doniczek już w połowie marca. Pojemniki ustaw w jasnym i ciepłym miejscu oraz regularnie podlewaj. Gdy siewki wzejdą i będą miały po około 2-3 liście, możesz przepikować je do większych doniczek. Do gruntu możesz je przenieść, gdy podrosną i osiągną około 20 cm wysokości, jednak nie wcześniej niż w połowie maja, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia. Przed wysadzeniem sadzonek pomidorów na stałe miejsce należy je wcześniej przez kilka dni wystawiać na zewnątrz, aby mogły się zahartować. Wybierz nasłonecznione miejsce i sadź pomidory w rozstawie około 40-60 cm. Pomidory koktajlowe należy prowadzić w taki sposób, aby miały jeden pęd główny i kilka bocznych odgałęzień. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pomidorów koktajlowych jest podlewanie oraz uszczykiwanie nadmiernie rozrastających się pędów bocznych. Sadzonki warto też nawozić naturalnym nawozem np. biohumusem.

  • Uprawa pomidorów koktajlowych w donicach — w tym przypadku rozsadę możesz wyhodować samodzielnie lub kupić gotowe sadzonki w doniczkach z ziemią w sklepie ogrodniczym czy na targu. Niezależnie czy wyhodowałeś je sam, czy kupiłeś — do docelowych doniczek lub skrzynek na balkonie możesz wysadzić je również dopiero w połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. W podłużnej 40-cm doniczce umieść maksymalnie dwie sadzonki, w doniczkach okrągłych umieszczaj po jednej sadzonce. Na dnie pojemnika koniecznie wysyp warstwę drenażu. Pojemniki z pomidorami ustaw na słonecznym stanowisku na balkonie lub tarasie. Gdy zdecydujesz się na odmiany wysokie, pamiętaj o podporach i podwiązywaniu pędów. Pomidory koktajlowe rosnące w donicach wymagają stałego i regularnego podlewania oraz nawożenia. Do zasilania swoich upraw wybierz naturalne nawozy np. biohumus, gnojówkę z pokrzyw lub żywokostu. Nawóz rozcieńczaj z wodą i stosuj raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów koktajlowych w gruncie i w doniczkach

Pomidory koktajlowe można z powodzeniem uprawiać na balkonie. Fot. 123RF.com

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego

Istnieje bardzo wiele odmian pomidora koktajlowego. Wśród nich możemy wyróżnić pomidory typu cocktail, cherry oraz cherry plum. Zwykle średnica pomidorów koktajlowych nie przekracza 2 cm, chociaż niektóre odmiany mogą mieć nawet 4 cm średnicy. Pomidory koktajlowe różnią się również pokrojem i osiąganymi rozmiarami. Występują odmiany:

  • Sztywnołodygowe, samokończące — ze względu na niewielkie rozmiary nazywane są odmianami karłowymi. Mają krzaczasty pokrój i nadają się do uprawy w doniczkach bez podpór.

  • O wiotkich pędach — wymagają uprawy przy podporach i obrywania pędów bocznych w celu regulacji ich wzrostu. Są wysokie, dlatego wymagają więcej przestrzeni.

Poniżej przedstawiamy najlepsze odmiany pomidora koktajlowego do uprawy w gruncie i na balkonie, z którego uprawą poradzą sobie amatorzy oraz wprawni ogrodnicy.

Odmiany pomidorów koktajlowych różnią się od siebie wyglądem owoców oraz pokrojem krzaków. Fot. 123RF.com

Karłowe odmiany pomidora koktajlowego

  • Maskotka — to odmiana karłowata typu "cherry". Jest bardzo plenna i mało wrażliwa na choroby grzybowe. Ma rozgałęziony pokrój o parasolkowatym kształcie. Owoce mają intensywnie czerwony kolor i jajowaty kształt. Mogą osiągać do 2-4 cm średnicy. Tę odmianę można z powodzeniem uprawiać w donicach nawet na niewielkich balkonach.

  • Balkoni Red — to jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych uprawianych na balkonach. Nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje dużo słońca, więc sprawdzi się nawet na częściowo zacienionych balkonach w mieście. Krzaki są niewielkie, osiągają zwykle 30-40 cm wysokości. Owoce są dosyć duże, ich skóra jest gładka i intensywnie czerwona.

  • Venus — to karłowa odmiana pomidorów koktajlowych, która wyróżnia się pomarańczowym kolorem owoców. Pomidorki słyną również z wybornego smaku. Krzaki osiągają zwykle tylko 30 cm wysokości, więc nie zajmują wiele miejsca na balkonie. Nie mają również dużych wymagań, dlatego z ich uprawą poradzą sobie początkujący.

Wysokie odmiany pomidora koktajlowego o wiotkich pędach

  • Koralik — to bardzo plenna i wczesna odmiana, która jest bardzo popularna w naszym kraju. Tworzy wydłużone grona, na których znajduje się nawet do 40 owoców. Pomidorki są intensywnie czerwone i malutkie, ich średnica nie przekracza 2 cm. Dużą zaletą tej odmiany jest niemal całkowita odporność na choroby grzybowe.

  • Malinowy Kapturek — to bardzo ciekawa odmiana pomidora koktajlowego typu "cherry", której smak i kolor skórki przypomina klasyczne pomidory malinowe. Jest od odmiana samokończąca, która osiąga do 1,2 m wysokości, jednak ma zwarty i gęsty pokrój oraz sztywny pęd, przez co nie wymaga palikowania. Co ważne — jest to odmiana niezwykle plenna! Z dobrze prowadzonej rośliny można zebrać nawet 600 dobrej jakości owoców w sezonie!

  • Pokusa — to odmiana wysoka o luźnym pokroju, tworząca złożone grona, o wczesnym terminie plonowania. Ze względu na wiotkie łodygi wymaga podpór, najlepiej prowadzić jego uprawę na dwa pędy. Owoce są okrągłe i mięsiste, a ich średnica wynosi zwykle od 2 do 3,5 cm. 

Przeczytaj również: Koralik – popularna odmiana pomidora koktajlowego. Nadaje się do uprawy na balkonie i w gruncie

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.