Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Koralik – popularna odmiana pomidora koktajlowego. Nadaje się do uprawy na balkonie i w gruncie

Pomidor Koralik to najprostsza w uprawie i mało wymagająca odmiana pomidora koktajlowego o drobnych i smacznych owocach. Podpowiadamy, jak uprawiać go na balkonie i w gruncie.

Koralik – popularna odmiana pomidora koktajlowego. Nadaje się do uprawy na balkonie i w gruncie
Pomidor Koralik jest łatwy w uprawie i bogato owocuje. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Pomidor Koralik — charakterystyka

Pomidor Koralik (Solanum lycopersicum L.) to bardzo dekoracyjna odmiana pomidorów koktajlowych typu cherry. Jego cechą charakterystyczną są intensywnie czerwone i kuliste owoce o średnicy 1,5 - 2 cm, które bardzo licznie osadzone są na gronach. Zdarza się, że na jednej gałązce znajduje się nawet 40 pomidorów!

Odmiana ta szybko rośnie i wymaga podpory chroniącej przed złamaniem. Owoce dojrzewają mniej więcej po 2,5 miesiąca od posadzenia. W naszym kraju ich zbiór przypada najczęściej na sierpień i wrzesień.

Pomidor Koralik — właściwości

Owoce te wyróżnia wysoka zawartość witaminy C, dlatego stanowią idealny dodatek do przekąsek czy sałatek. Z kolei gałązki bogato obsypane gronami drobnych owoców mogą służyć również jako dekoracja potraw.

Te drobnoowocowe pomidory są odporne na zarazę ziemniaka i inne choroby grzybowe pomidorów. Polecane są zwłaszcza do uprawy w doniczkach na tarasach lub balkonach, ale można je również uprawiać w gruncie.

Pomidor Koralik — uprawa w doniczce i w gruncie

Pomidor Koralik to łatwa w uprawie odmiana o niewielkich wymaganiach, która pozwala bez większych starań wyhodować mnóstwo smacznych pomidorków. Poniżej przedstawiamy, jak stworzyć optymalne warunki do prawidłowego rozwoju sadzonek i obfitego owocowania.

  • Wysiew

Jednym ze sposobów uprawy pomidora koktajlowego o odmianie Koralik jest wyhodowanie sadzonek z nasion. Najlepszy termin do wysiewu nasion przypada na połowę marca. Wtedy nasiona należy wysiać do skrzynek, przykryć warstwą podłoża na ok. 0,5 cm i przechowywać w ciepłym i widnym pomieszczeniu. Należy także pamiętać o częstym podlewaniu i utrzymywaniu dużej wilgotności powietrza.  

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory? Instrukcja krok po kroku

  • Sadzonki

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wysiew nasion i samodzielne przygotowanie rozsady, to nic straconego. Gotowe sadzonki pomidora Koralik możemy również kupić w sklepach ogrodniczych.

  • Ziemia

Podłoże do uprawy pomidorów koktajlowych powinno być żyzne, lekkie, zasobne w składniki mineralne i przepuszczalne. Najlepsze pH wynosi od 5,5 do 6,5. Jeśli planujesz uprawę pomidorów koktajlowych w gruncie, ziemię na grządkach przeznaczonych pod uprawę jesienią przekop z obornikiem. Jeżeli tego nie zrobisz, wiosną zastosuj kompost.  

Do uprawy pomidorów koktajlowych w skrzynkach na balkonie można zastosować gotowe podłoże do pomidorów lub warzyw dostępne w sklepach ogrodniczych.

Źródło: Uprawa pomidorów w donicach na balkonie i tarasie. YouTube.com. Kanał: Make Your Life Greener

  • Stanowisko

Miejsce do uprawy pomidorów koktajlowych o odmianie Koralik powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Jeśli chcesz uprawiać pomidorki na balkonie, postaraj się tak ustawić doniczki z sadzonkami, by docierało do nich jak najwięcej światła słonecznego.

  • Sadzenie

Samodzielnie wyhodowane sadzonki lub te zakupione w sklepie można wysadzić do gruntu lub do pojemników na balkonie dopiero w połowie maja. Po 15 maja mija ryzyko przymrozków, dlatego można przesadzać pomidory na stałe miejsce. Warto tylko pamiętać, żeby przedtem je zahartować, czyli stopniowo wystawiać na zewnątrz.

Do gruntu pomidory sadzimy w odległości 40 - 60 cm, tak by słońce równo je oświetlało. Natomiast do skrzynek sadzimy po jednej sadzonce, tak by zapewnić jej swobodny wzrost i miejsce do rozwoju. Warto od razu przygotować paliki służące jako podpory, ponieważ pomidor Koralik ma wiotką łodygę wymagającą wsparcia.

  • Podlewanie

Koralik uprawiany w gruncie i w doniczce musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Sadzonki należy podlewać co drugi dzień, gdy ziemia delikatnie przeschnie. Intensywność podlewania można zwiększyć w upalne dni.

W uprawie balkonowej warto pamiętać o ułożeniu solidnego drenażu i dziurach w doniczkach. Pomidory najlepiej podlewać wieczorem lub rano, starając się nie moczyć liści i łodyg.

Pomidory Koralik są odporne na choroby grzybowe. Fot. Pixabay

  • Nawożenie

Pomidory koktajlowe w doniczkach wymagają dość intensywnego nawożenia, dlatego warto zasilać je naturalnymi nawozami np. biohumusem.

  • Owocowanie i zbiór

Pomidory o odmianie Koralik owocują po 70-80 dniach od momentu posadzenia, dlatego zbiory najczęściej przypadają na sierpień i wrzesień.

  • Choroby i szkodniki

Dużą zaletą odmiany Koralik jest to, że pomidory są praktycznie całkowicie odporne na choroby grzybowe m.in. na zarazę ziemniaka czy na wirusa mozaiki pomidora. Rzadko też bywają atakowane przez szkodniki.

Przeczytaj również:

Jak uprawiać pomidory malinowe? Koniecznie posadź obok nich te rośliny

Jak pielęgnować pieniążka?

Żywopłot szybkorosnący: Jakie rośliny wybrać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.