Porady ogrodnicze

Czas przyciąć hortensje, ale nie wszystkie! Jak przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste?

Hortensje to jedne z popularniejszych kwiatów ogrodowych. Nic dziwnego – nie mają wielkich wymagań, a wyglądają przepięknie. Jednak, aby cieszyć się ich kwiatami, trzeba je przyciąć w odpowiednim czasie. Ten czas zależy od rodzaju rośliny – wiosenne cięcie wykonujemy tylko na niektórych gatunkach hortensji.

Czas przyciąć hortensje, ale nie wszystkie! Jak przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste?
Jak i kiedy przycinać hortensje zależy od rodzaju roślin rosnących w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Są ozdobą każdego ogrodu, a ich wymagania glebowe sprawiają, że przyjmą się nawet na działkach leśnych. Hortensje potrzebują kwaśnego podłoża, które towarzyszy zawsze drzewom iglastym. A jeśli w twoim ogródku ziemia jest zasadowa, to łatwo zapewnisz hortensjom ich ulubione warunki przez zakwaszenie gleby torfem lub odpowiednimi nawozami. Jednak hortensja hortensji nierówna – cięcie tych kwiatów zależy od gatunku, który hodujesz. Koniecznie więc zorientuj się, z jaką rośliną masz do czynienia, aby nie zniszczyć swoich upraw.

Cięcie hortensji: liczy się gatunek

Hortensje, choć podobne do siebie dzielą się na 3 gatunki: ogrodowe, krzewiaste, zwane też drzewiastymi i bukietowe. Pielęgnuje się je dość podobnie, wyjątkiem jest jednak cięcie krzewów. W tym przypadku gatunek hortensji ma duże znaczenie. Poszczególne gatunki dość łatwo od siebie odróżnić, wystarczy znać kilka faktów.

  • Hortensja ogrodowa – ma kuliste kwiatostany w różnych kolorach – od zieleni, przez biel aż po róż i odcienie bordowo-fioletowe. Kwiaty mają dość duże płatki, a młode pędy wyrastają wprost z ziemi. Jeśli więc obok starych, zdrewniałych gałązek widzisz wyrastające wprost z ziemi zielone pędy, z pewnością jest to hortensja ogrodowa.

  • Hortensja krzewiasta – podobnie jak ogrodowa ma kulisty kwiatostan z tym, że kwiaty w nim są nieco drobniejsze. Jej pędy są od razu zdrewniałe, nigdy zielone, natomiast liście – duże. Kwiaty zmieniają kolor w ciągu sezonu od białego do zielonego, a jesienią tworzą suche pukle. Tu nie występują inne kolory kwiatostanów niż odcienie bieli czy zieleni. Nowe pędy nie wyrastają wprost z ziemi, ale na starych, zdrewniałych łodygach.

  • Hortensja bukietowa – od innych gatunków odróżnia ją przede wszystkim kwiatostan o stożkowatym, a nie kulistym kształcie. Ich kwiaty są zielonkawe lub białe, w ciągu sezonu zmieniają kolor na lekko różowy. Młode pędy wyrastają nie bezpośrednio z ziemi, lecz ze starych pędów i znajdują się dość wysoko.

Przeczytaj również: Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Różne sposoby przycinania hortensji

cięcie hortensji Wyjaśniamy, jak przycinać hortensję bukietową. Fot. 123RF.com

Przycinanie hortensji ogrodowej

Ten gatunek wymaga jedynie symbolicznego przycięcia, które wykonuje się pod koniec marca lub na początku kwietnia. To dlatego, że wtedy łatwo już rozróżnić przemarznięte pędy od tych świeżych, a pozbywamy się tylko tych martwych. Przemarznięte pędy odróżnisz po tym, że nie będą miały żadnych zielonych wypustek i należy je obciąć u samej podstawy. Natomiast zaschnięte przez zimę kwiaty obcinaj tuż pod kwiatostanem.

Cięcie hortensji bukietowej

Tu wymagane jest regularne, coroczne cięcie na wiosnę. Ma ono nadać kształt naszemu krzakowi i pomóc mu się pozbyć starych pędów. Kwiaty hortensji bukietowej kwitną na młodych, tegorocznych pędach – warto pozostawić te najsilniejsze z nich. Wtedy roślina nie będzie marnowała sił na utrzymanie słabych pędów, za to włoży więcej energii w pozostałe pędy, dzięki czemu kwiaty będą piękniejsze. Ogrodnicy najczęściej zostawiają tylko 2-3 młode odrosty.

Hortensja krzewiasta – jak przycinać? 

Tu coroczne cięcie jest bardzo ważne, bo hortensja krzewiasta podobnie jak bukietowa wytwarza kwiaty tylko na nowych pędach. Przycina się ją w marcu, zanim pojawią się pierwsze liście. Cięcie wykonuj na wysokości 15 – 30 cm nad ziemią. Przy młodych roślinach skracamy je po prostu o połowę. W przypadku hortensji bukietowej należy w okolicach sierpnia pozbyć się jej uschniętych kwiatostanów, co oczyści roślinę i ułatwi jej produkcję nowych pędów.

Ogólne warunki przycinania roślin

Niezależnie od gatunku, cięcie hortensji należy wykonywać, zanim pojawią się pierwsze liście. Pędy tnij sekatorem zawsze na ukos i pod takim kątem, by woda z nich nie spływała na znajdujące się pod cięciem pąki. Prostopadłe cięcie pędów spowoduje, że woda zatrzyma się w miejscu przecięcia i roślina może się dłużej „goić”. Pamiętaj też, że taki zabieg to zawsze stres dla rośliny, warto więc ją po cięciu dobrze nawieźć i podlać przy samej ziemi.

Przeczytaj również: 12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.